دانشکده مدیریت ورزشی پنج شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده مديريت ورزشي

نگاهی دقیق به مفهوم مدیریت ورزشی

در برنامه "دانشکده مدیریت ورزشی" چهارشنبه 1 خرداد، دکتر افشار، عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در خصوص مقوله مدیریت ورزشی توضیحاتی را ارائه کرد.

1398/03/05
12:49

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر افشار، عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در ارتباط با مفهوم مدیریت ورزشی گفت: کاربرد اصول، نظریه ها و تئوریهای مدیریت در حوزه ورزش را مدیریت ورزش می نامند. کسی که در حوزه ورزش می خواهد مدیریت کند، قرار نیست که چیزهای متفاوتی را نسبت به مفهوم عام مدیریت یاد بگیرد. او باید مدیریت را بلد باشد، تئوریه ها و نظریه هایش را بداند؛ روش های برنامه ریزی و توسعه را بلد باشد و همزمان با حوزه ورزش آشنا باشد، در این صورت یک فرد می تواند مدیر ورزشی باشد. متأسفانه با نگاهی به پیرامونمان می بینیم که این قضیه در روندهای مدیریتی جاری کشورمان خیلی رعایت نمی شود.
وی، در پاسخ به این سوال که اینکه یک نفر مدیریت بلد باشد و تجربیات لازم را داشته باشد؛ آیا شرط لازم و کافی برای موفقیتش در ورزش است یا خیر، اظهار داشت: قطعاً شرط لازم است؛ اما کافی نیست. اکنون دیدگاهی در کشور وجود دارد که یک مدیر فقط کافی است مدیر باشد و در حوزه های تخصصی از متخصصان مربوط به آن حوزه استفاده کند. فرض بگیرید در یک حوزه ای مثل ورزش قرار است متخصصان به مدیری مشورت بدهند؛ مدیرکل اگر سابقه ورزشی نداشته باشد، بر چه مبنایی قرار است مشاوره ها را پالایش کند و از بین آنها بهترین ها را انتخاب کند. بنابراین همواره یک جای کار ایراد خواهد داشت.
دکتر افشار، تصریح کرد: کسی که قرار است مدیر ورزشی شود، باید در هر دو جنبه مدیریتی و آکادمیکی و نیز حوزه اجرایی و عملیاتی ورزش آشنا باشد و اگر نباشد، قطعاً یک سطح پایین تر از افرادی خواهد بود که در این حوزه هر دو جنبه را کاملاً پوشش می دهند.
این کارشناس، تاریخچه ای از انواع مدیران ورزشی کشور از قبل انقلاب تا به اکنون را ارائه کرد و گفت: در قبل از انقلاب اکثر مدیران ورزشی ما نظامی بودند. بعد از انقلاب افرادی از حوزه های پزشکی و مهندسی در بخش ورزش مدیر شدند که بعضاً سوابق ورزشی هم داشتند. تنها یک دوره از سطح کلان به خاطر دارم که ما مدیر حوزه ورزش داشتیم که دکتر گودرزی، وزیر اسبق ورزش بود.
برنامه دانشکده مدیریت ورزشی، با اجرای سبحان اکرامی، کاری از گروه ورزش و جامعه، روزهای چهارشنبه ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشکده مدیریت ورزشی