جام آسیایی شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:00 به مدت 40دقیقه

رادیو ورزش

جام آسيايي

جام ملت های آسیا به ایستگاه آخر رسید؛ جدال دو تیم غربی و شرقی

در برنامه "جام آسیایی" جمعه 12 بهمن، اردشیر پور نعمت، کارشناس فوتبال، به تحلیل فینال جام ملت های آسیا بین ژاپن و قطر پرداخت.

1397/11/13
|
09:04

به گزارش رادیو ورزش؛ اردشیر پور نعمت، کارشناس فوتبال، در ارتباط با رقابت پایانی جام ملت های آسیا بین دو تیم قطر و ژاپن گفت: پیش بینی یک فینال شرقی و غربی خیلی دشوار نبود؛ اما انتظار می رفت که ایران یکی از فینالیست ها باشد. من مانند خیلی از کارشناسان هنوز به پیشرفت فوتبال آسیا اعتقادی ندارم و به نظرم خیلی رشد نکرده است.
قطر و ژاپن به دو شکل متفاوت بازی می کنند؛ اما شباهت های آنها خیلی به هم نزدیک است. مهمترین شباهت این دو تیم انسجام تاکتیکی است؛ یعنی بازیکنان خیلی هماهنگ هستند. بازی مبتنی بر مالکیت ژاپن از سوی همه بازیکنان در همه سطوح حمایت می شود. زمانیکه بازیکنی صاحب توپ است، 9 گزینه دیگر را در اختیار دارد که به آنها پاس بدهد و به این طریق در تمام سطوح زمین از یکدیگر حمایت می کنند.
وی، ادامه داد: ژاپن در بحث مالکیت توپ بسیار خوب عمل می کند. قطر هم خوب است؛ اما قطر این حمایت ها را در زمین خودی بیشتر انجام می دهد؛ یعنی در شکل دفاعی خیلی مستحکم تر است. شاید تنها تیمی که بتواند به این دفاع گل بزند، تیم ژاپن باشد؛ زیرا حیله گری های تاکتیکی ژاپن زیاد است.
ژاپنی ها در خلق موقعیت بسیار باهوش هستند. تدارک حمله این تیم به صورت گروهی است و از میانه زمین به قلب دفاع حریف حمله می کنند. با توجه به اینکه که قطری ها گاهی غافل می شوند از اینکه پیشانی دفاع خود را با یکی، دو هافبک پوشش دهند، شاید این لحظاتی باشد که ژاپن بتواند به قطر گل بزند.
پورنعمت، در پایان افزود: از طرف دیگر قطر هم قدرت حملاتش از سوی مهاجمین تیم است. مهاجمین این تیم چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی خیلی خوب حمله می کنند. در واقع ضد حملات قطر به شکل دسته جمعی برای هر تیمی از جمله ژاپن کشنده است. ژاپنی ها اگر نتوانند همدیگر را خوب پوشش بدهند، دروازه شان باز خواهد شد.
برنامه جام آسیایی، ویژه برنامه هفدهمین دوره جام ملت های آسیا است که با اجرای نیلوفر اردلان، از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
جام آسیایی