صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

برنامه "سکوی من" سه شنبه 29 خرداد، با حضور دکتر سعید نقیبی، کارشناس استعدادیابی ورزشی، درباره فرآیند استعدادیابی و اثرات مثبت آن و نیز مخالفت هایی که با این حوزه وجود دارد، به گفتگو پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سعید نقیبی، کارشناس استعدادیابی ورزشی، در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در بحث استعدادیابی اختلاف نظری وجود داشته باشد، اظهار داشت: بله؛ مخالفت هایی با بنیان استعدادیابی وجود دارد. گروهی اعتقاد دارند که اصلاً استعدادیابی نباید انجام شود؛ بلکه افراد باید در یک فرآیند طبیعی رشد کنند و در مسابقات افرادی که ضعیف تر هستند، حذف شوند تا بهترین ها به سطوح بالاتر بروند.
دکتر نقیبی، در تشریح مزایای فرآیند استعدادیابی گفت: امروزه اغلب متخصصین با این نظر موافقند که استعدادیابی باید انجام شود؛ زیرا بسیاری از کودکان سن بلوغ عقب تری دارند و کودکانی که سن بلوغشان زودتر است، این افراد را حذف می کنند و یک مدت که می گذرد، کودکی که بلوغ زودرس داشته، کارایی اش کمتر می شود و نمی تواند در بزرگسالی به موفقیت برسد و کودکی که بلوغ دیررس داشته را متأسفانه ما بر اساس تصمیمات اشتباه حذف کرده ایم؛ او هم سرخورده شده و ورزش را کنار گذاشته است. برای جلوگیری از این اشتباهات اکثر متخصصین امروزه موافقند لازم است که فرآیند استعدادیابی را داشته باشیم.
وی، تأکید کرد: این فرآیند می تواند به ما کمک کند؛ اما قطعاً روش های استعدادیابی ما قابلیت تصمیم گیری درست ندارند و این تصمیم گیری، یک تصمیم گیری نسبی است. خانواده هایی که از مشاور استعدادیابی استفاده می کنند، دقت داشته باشند که این یک مشاوره است و نه یک حکم قطعی.
این کارشناس استعدادیابی، در ارتباط با تأثیر سیاست های کلان کشور بر حوزه استعدادیابی گفت: حوزه استعدادیابی متأثر از علایق جامعه است و علایق جامعه در کنار سیاست گذاریهای کلان کشور آن را جهت می دهد. ما 2 بحث را در حوزه استعدادیابی داریم؛ یکی خود مردم هستند که در بطن جامعه علاقه مندیشان به چه سمت و سویی است و نکته دیگر بحث سیاست گذاری کلان کشور است. اکنون کشورهای توسعه یافته به سمت رشته های پرمدال رفته اند و رشته های گروهی کم مدال را رها کرده اند. متأسفانه ما به لحاظ سیاست گذاری یک مقدار حوزه استعدادیابی را رها کرده ایم و تصمیم گیران ورزش ما این مسئله تمرکز کرده اند که کدام فدراسیون بهتر کار می کند و هر فدراسیونی که موفق تر باشد، علایق جامعه را جهت می دهد و این اصلاً روش درستی نیست. ما باید شورای عالی ورزش داشته باشیم که این شورا سیاست گذاری کند و ما را به سمت رشته های پرمدال ببرد؛ رشته هایی که هم جامعه به لحاظ استعداد مستعد آن هست و از طرف دیگر زیرساخت های آن را هم داریم.
برنامه سکوی من، با اجرای محمودوند، سه شنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

مرتبط با این خبر

  • بهترین سن شروع فعالیت در ورزش دو و میدانی

  • بی توجهی به استعدادها، نقطه ضعف دو و میدانی کشور

  • هوش هیجانی و تأثیر آن در فرآیند استعدادیابی ورزشی

  • مرز بین استعداد و مهارت ورزشی کودک

  • استعدادشناسی ورزشی و تفاوت آن با استعدادیابی

  • حمایت مسئولین، مهمترین دغدغه یک ورزشکار

  • مسیر صحیح کشف استعداد ورزشی کودک

  • نقش استعدادیابی در دستیابی به سکوی قهرمانی

  • جذابیت های یک رشته ورزشی و اثر آن در فرآیند استعدادیابی

  • استعداد ورزشی فرزند را چطور شناسایی کنیم؟