صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

برنامه "سکوی من" سه شنبه 15 خرداد، با دکتر سعید نقیبی، کارشناس استعدادیابی، در خصوص استعدادیابی ورزشی و اقداماتی که در این راستا صورت گرفته است به گفتگو پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سعید نقیبی، کارشناس برنامه، درباره موضوع برنامه گفت: نسل دهه 50 و 60 کشور ما نسلی هستند که برحسب اولویت های خاصی که کشور ما در آن برهه زمانی داشت، متأسفانه توجه کمی به آنها شد. اگر به آمارهای وزارت بهداشت مراجعه کنیم و میانگین قد نوجوانان ایرانی را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که میانگین قدی در یک برهه ای افت داشته و اکنون بالا رفته است که این نشان از شرایط تغذیه ای و امکانات اجتماعی دارد. هر چقدر که جلوتر می رویم، باید شرایط بهتر شود و کودکان ما بهره مندتر شوند.
وی، تصریح کرد: چین با پیشرفت های اقتصادی که در دهه های اخیر داشت، جهش خوبی هم در ورزش پیدا کرد و خود را به رده های اول جهان رساند. در دبیرستان های تربیت بدنی حدود 2 دهه قبل توسط عده ای از بزرگان ورزش ، مدلسازی از کشور چین پیاده شد؛ اما هیچگاه به آن هدف غایی که باید می رسید، نرسید. باید آسیب شناسی شود و مطالعاتی صورت بگیرد که ببینیم چرا طرح دبیرستان های تربیت بدنی در کشور ما موفق نبود. آیا امکانات لازم در اختیارشان گذاشته نشد و یا حمایت های کافی از ورزشکارانی که در این دبیرستان ها مشغول به تحصیل شدند، صورت نگرفت.
چینی ها طرحی در حوزه ورزش دارند که به مدل 2 سازمان موازی در امر ورزش اشاره می کند. کشور ما هم از این مدل پیروی می کند. هر دو اداره وزارت ورزش و وزارت آموزش و پرورش و معاونت ورزش و سلامت به موازات هم متولی امر ورزش هستند. متخصصان ورزشی ما در حوزه ورزش پایه بین این دو سازمان تقسیم شده اند. عده زیادی از متولیان در قالب معلمین تربیت بدنی در آموزش و پرورش هستند و تعداد زیادی هم در ادارات تربیت بدنی خدمت می کنند. متأسفانه ارتباط و تعامل بین این دو اداره بسیار ضعیف است و این نقطه قوت کشور چین و نقطه ضعف کشور ما محسوب می شود.
دکتر نقیبی در خاتمه گفت: ما دو مدل را از کشور چین وارد کشورمان کردیم که به اعتقاد من هر دو مدل با شکست مواجه شده است. سران ورزش کشور ما باید یک سری مطالعات انجام دهند تا متوجه شوند چرا این دو مدل با شکست مواجه شده است.
برنامه سکوی من، با اجرای محمودوند، هر چهار شنبه ساعت 13:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

مرتبط با این خبر

  • در استعدادیابی ورزشی کودک به این نکات توجه کنید!

  • چگونه کودک خود را در مسیر ورزش قرار دهیم؟

  • شکست، پلی برای موفقیت های آتی فرزندان

  • استعداد ورزشی کودکان؛ برچسب زدن ممنوع!

  • جهت دهی به رشته های مدال آور یا استعداد یابی؟

  • کدام یک مهمتر است؛ استعداد ورزشی یا علاقه مندی؟

  • لزوم انطباق فرهنگی با استعدادیابی ورزشی

  • شما به شانس و اقبال در کسب موفقیت های ورزشی اعتقاد دارید؟!