صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه از ساعت 13:30 به مدت 25دقیقه

برنامه "سکوی من" روز سه شنبه 1 خرداد، با دکتر سعید نقیبی، کارشناس استعدادیابی ورزشی، در ارتباط با استعدادیابی ورزشی و نقش شانس در آن به گفتگو پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر سعید نقیبی، کارشناس استعدادیابی ورزشی، در پاسخ به این پرسش که استعدادیابی ورزشی چقدر به شانس ارتباط دارد اظهار داشت: در مکانی که برنامه ریزی و برنامه محوری حاکم نباشد، عامل تعیین کننده، شانس و اقبال می شود. اما در محیطی که کاملاً مبتنی بر برنامه ریزی و کارشناس محوری باشد و هر چقدر این حوزه قویتر شود، حوزه شانس و اقبال ضعیف تر و کمرنگ تر خواهد شد.
وی افزود: شانس، بخت و اقبال دوره ای است و بعضی اوقات تکرار پذیر و گاهی هم تکرار ناپذیر است. در حالیکه پیشرفت مبتنی بر کارشناسی و برنامه محوری، همواره تکرار پذیر و قابل پیش بینی است. بنابراین ما هر چقدر در حوزه استعدادیابی به صورت برنامه محور پیش برویم، موفقیت مان ادامه دار تر، با دوام تر و قابل پیش بینی خواهد بود.
دکتر نقیبی به اهمیت ارتقاء سطح دانش منابع انسانی تأکید کرد و گفت: زیرساخت ها در یک مجموعه یک بحث است و منابع انسانی و بهره مندی از کارشناسان و خبرگان در آن مجموعه، بحث دیگری است. در سالهای اخیر، سازمان های مختلف کشور تلاش بسیاری کردند و زیرساخت های ورزشی را توسعه دادند. اما متأسفانه حوزه ای که مغفول مانده و کم به آن توجه کرده ایم، حوزه توسعه و ارتقاء منابع انسانی است.
وی ادامه داد: طبق مدل های مدیریتی، بایستی درصدی از بودجه هر سازمان صرف توسعه و دانش افزایی منابع انسانی شود. اما این مسئله چقدر در سازمان های ما رعایت می شود؟ ما فقط یک سری آیتم های ورودی داریم و زمانیکه فرد وارد جایگاه شغلی خود شد، برای تداوم دانش کاری انجام نمی شود.
حوزه استعدادیابی نیز از دیگر حوزه هایی است که نباید نسبت به آن بی تفاوت باشیم. خانه های متعدد و پایگاه های قهرمانی ایجاد شده است. اما افرادی که در این اماکن مشغول به خدمت هستند، آیا بعد از ورود روی افزایش دانش آنها کار شده است؟
این کارشناس استعدادیابی، در توصیه به خانواده ها گفت: ورزش کودکان را نباید خیلی زود شروع کرد. بلکه تمرکز خانواده باید بر رشد همه جانبه کودک باشد و او را از 5،6 سالگی تا 8،9 سالگی به فعالیت در ورزش های پایه تشویق کرد. از 8 تا 12 سالگی تنوع رشته های ورزشی را به کودک داد. بدین ترتیب که فرزند را یک سال به رشته والیبال، یک سال بسکتبال و یا غیره فرستاد. از 12 سالگی هم تخصصی شدن در یک رشته ورزشی را باید شروع کرد.
برنامه سکوی من، با اجرای محمودوند، سه شنبه ساعت 13:35 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

مرتبط با این خبر

  • استعدادشناسی ورزشی و تفاوت آن با استعدادیابی

  • حمایت مسئولین، مهمترین دغدغه یک ورزشکار

  • مسیر صحیح کشف استعداد ورزشی کودک

  • نقش استعدادیابی در دستیابی به سکوی قهرمانی

  • جذابیت های یک رشته ورزشی و اثر آن در فرآیند استعدادیابی

  • استعداد ورزشی فرزند را چطور شناسایی کنیم؟

  • ارتقاء سطح سلامت جامعه با حمایت از رشته های پرمدال

  • 12 سالگی، بهترین سن برای انتخاب رشته ورزشی

  • قبل از 6سالگی انتخاب رشته ورزشی وفعالیت ورزشی کودک ممنوع!

  • ضعف کشور در پرورش استعدادهای ورزشی