صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه از ساعت 9:05 به مدت 55دقیقه

برنامه "جهان فوتبال" دوشنبه 26 شهریور، در گفتگو با حسن روشن، کارشناس فوتبال، به تحلیل ساختار فوتبال کشور پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ حسن روشن، کارشناس فوتبال، درباره لیگ قهرمانان آسیا و اینکه چرا نمایندگان ما در چند سال اخیر در رقابتهای قهرمانی آسیا نتوانسته اند به برتری برسند، بیان کرد: ساختار فوتبال ایران خراب است. تمام باشگاه های عربی ساختار آکادمیک دارند و بازیکنان این تیم ها از رده نوجوانان، جوانان و امید به مرور ارتقاء پیدا کرده و در نهایت تیم باشگاهی را تأمین می کنند. در حالیکه ما با استعدادهایمان و دعای خیر مردم پیش می رویم؛ اما فوتبال یک بازی دست جمعی است.
وی، تصریح کرد: از سال 50 که شکوفایی فوتبال ایران بود، ساختار درست شد. حدود 5،6 سال جوانان ایران قهرمان آسیا بودند و خیلی خوب تغییر نسل داده می شد و جوانان دیگر روی کار می آمدند؛ اما اکنون حتی تیم ملی به لژیونرها روی آورده است و ساختار جوانان و نوجوانان خوب نداریم. با نوجوانان و حتی جوانان اول آسیا شده ایم، اما هیچ یک از بازیکنان ادامه کار نداشته اند؛ زیرا ما زنجیروار این کار را ادامه نداده ایم. بر همین اساس اگر گاهی اوقات نتایج خوب کسب می کنیم، به خاطر استعدادهایی است که داریم، نه ساختار خوب فوتبال ایران.
این کارشناس فوتبال، در ادامه گفت: ساختار تیم های عربی طوری است که به بازیکنان اهمیت می دهند و اعتقاد دارند آکادمی یک باشگاه مثل حساب پس انداز می ماند و تیم اصلی باشگاه مثل حساب جاری که باید خرج آن کرد. متأسفانه ما در ایران حساب پس انداز نداریم؛ به خصوص باشگاه استقلال و پرسپولیس که از نظر باشگاهی سمبل فوتبال ایران هستند، وقتی جدول مسابقات را می بینیم در رده هفتم، هشتم و نهم جدول قرار دارند؛ زیرا یک سری افراد پول می دهند که پسرشان به این دو تیم باشگاهی بپیوندد و در نهایت به تیم اول نمی رسد؛ مسئولان باشگاهی هم مجبور می شوند که بازیکن خریداری کنند.
این دو تیم باشگاهی اگر قوی شوند، تیم ملی کشورمان قوی خواهد شد. اگر برای آکادمی ها خرج کنند؛ به طور مثال 500 میلیون تا 1 میلیارد برای آکادمی که 200 نفر را شامل می شود، حقوق درنظر بگیرند و بازیکن تشکیل بدهند، این ساختار به مرور شکل خود را می گیرد و مانند قبل از انقلاب می شود که اگر می خواست تغییر نسلی ایجاد شود، جوانی جای آن بازیکنان داشتند.
برنامه "جهان فوتبال" دوشنبه ها با اجرای شکری، ساعت 9:05 به مدت 55 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

مرتبط با این خبر

  • دلایل حذف زودهنگام تیم ملی فوتسال ایران از المپیک آرژانتین

  • علل حذف تیم فوتبال نوجوانان ایران از رقابتهای قهرمانی آسیا

  • اهداف برگزاری تورنمنت چهارجانبه فوتسال در تبریز

  • جام ملت های آسیا؛ تدافعی یا مالکانه؟

  • کپی نتایج بد مسابقات آسیایی چهارسال قبل

  • بررسی دلایل خشونت های فوتبالی در هفته های اخیر

  • ضعف مدیریت باشگاه ها در انتخاب مربیان فوتبال اصلح

  • تحلیل هفته اول لیگ برتر از نگاه حاج رضایی

  • جشن برترین های لیگ هفدهم در میلاد

  • دستاورهای فوتبال کشور از جام جهانی2018