صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه از ساعت 9:05 به مدت 55دقیقه

برنامه جهان فوتبال شنبه 18 فروردین ماه با حضور دکتر بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال به ارزیابی بازی های لیگ برتر فوتبال کشور اختصاص داشت.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیژن ذوالفقار نسب، کارشناس فوتبال پیرامون ارزیابی بازی های لیگ برتر اظهار کرد: نزدیک 17 سال است که لیگ حرفه ای فوتبال در کشور براساس ضوابط فیفا و AFC برگزار می شود. شاخص ترین بحث ارزیابی فوتبال ما نظام باشگاه داری است که متاسفانه نظام سالم و توانمندی نیست. عمده ترین مشکل نظام باشگاه داری ما وابستگی شدید باشگاه های حاضر در لیگ برتر به بودجه و کمکهای دولتی است که حتی مدیریت و سیاستگذاری باشگاه ها را هم شامل می شود و این مسئله در هیچ کشور صاحب فوتبالی وجود ندارد ولی بلحاظ کیفی و با توجه به قدمت کمی که فوتبال ما در ساختار حرفه ای دارد؛ پیشرفت قابل ملاحظه ای بخصوص از لحاظ فنی و کیفی داشته است. در ضمن در این دوره براحتی به جام جهانی صعود کرده است و بعلاوه بیش از 20 فوتبالیست خوب تولید و به کشورهای مختلف صادر کرده است که نمایانگر پیشرفت و توسعه فوتبال ماست.
وی در ادامه تصریح کرد: مربیان ایرانی خیلی زحمت می کشند و مربیان خوبی در لیگ مشغول هستند. مربیان متخصص بدنساز و مربیان دروازه بانها هم باید دارای مدارک معتبر بین المللی باشند. اکثر باشگاه های ما پزشک متخصص پزشکی ورزشی، فیزیوتراپ و ماساژور دارند و 8 تا 10 جلسه در هفته تمرین می کنند. این چرخه تمرین و مسابقه نیازمند ریکاوری حساس و مهمی است که آمیخته با علم تمرین و مسائل پزشکی باشد که در اکثر باشگاه های لیگ برتر رعایت می شود. نوع تمرینات باشگاه های لیگ برتر به استانداردهای بین المللی نزدیک شده است و منصفانه نیست که فوتبال کشور را با بازی های لیگ قهرمانان اروپا مثل آلمان، اسپانیا یا انگلیس مقایسه کرد چون فوتبال حرفه ای این کشورها بالای 100 سال قدمت دارد و شرایط بسیار مطلوبی را پیدا کرده اند و به درآمدزایی و خودکفایی مطلق رسیده اند ولی هنوز بخشی از فوتبال ما بر محور آماتوری حرکت می کند و وابسته به بودجه دولت است.
برنامه جهان فوتبال شنبه 18 فروردین با اجرای مهدی شکری پخش شد. این برنامه شنبه ها ساعت 16:05 به مدت 55 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • دلایل عدم موفقیت تیم های ایرانی در فینال جام باشگاه های آسیا

  • استقلال از زبان مدیرعامل باشگاه

  • اختلال احتمالی عملکرد بازیکنان پرسپولیس در دیدار با کاشیما

  • آسیب شناسی تغییرات ایجاد شده در لیگ فوتسال

  • دلایل حذف زودهنگام تیم ملی فوتسال ایران از المپیک آرژانتین

  • علل حذف تیم فوتبال نوجوانان ایران از رقابتهای قهرمانی آسیا

  • اهداف برگزاری تورنمنت چهارجانبه فوتسال در تبریز

  • بررسی ساختار فوتبال ایران در آسیا

  • جام ملت های آسیا؛ تدافعی یا مالکانه؟

  • کپی نتایج بد مسابقات آسیایی چهارسال قبل