صدای کوهستان جمعه از ساعت 6:10 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

صداي كوهستان

زانو درد از آسیب های شایع کوهنوردی

برنامه "صدای کوهستان" جمعه 14 مهر، با حضور دکتر مساعدیان، کارشناس برنامه و گفتگو با آرمان شهپری، کوهنورد، به ارائه نکاتی درباره کوهنوردی و نیز موضوع صعود تیم ایران به قله مانسلو اختصاص داشت.

1396/07/15
09:33

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مساعدیان، کارشناس برنامه، در پاسخ به این سوال که کوهنوردی که دچار آسیب و تورم پا شده و پس از معالجه بهبود پیدا کرده، می تواند مجدداً به کوهنوردی بپردازد، بیان کرد: زانو درد از مشکلات شایع عضلانی- اسکلتی در کوهنوردان است و عدم رعایت یک سری اصول مطمئناً می تواند در بسیاری مواقع باعث بروز صدماتی برای زانوی کوهنورد شود. شایع ترین مشکلی که در زانوی کوهنوردان به وجود می آید، سائیدگی کشکک است که آن هم معمولاً در اثر حمل بارهای سنگین و جهش ها و پرشهای نادرست در بازگشت از کوه ایجاد می شود. اگر ورزشکاری دچار آسیب دیدگی شد و با رعایت اصول و درمان صحیح بهبود یافت، می تواند به کوهنوردی بازگردد.
آرمان شهپری، کوهنورد، در معرفی خود گفت: بنده اهل شیراز و از شاگردان دکتر مساعدیان هستم. من از سال 77 کوهنوردی را آغاز کردم و به تازگی از صعود به قله ماناسلو بازگشته ام. قله ماناسلو هشتمین قله دنیاست و دارای ارتفاع 8163 متر در هیمالیا نپال واقع شده است. ما 5 سال برای صعود به این قله برنامه ریزی کرده بودیم.
وی، افزود: از 5 سال قبل با دوستم کشاور قلل 7 هزار متری را برای کسب تجربه صعود کردیم و سپس برای صعود به قله ماناسلو اقدام کردیم. این قله، قله سردی محسوب می شود؛ مخصوصاً در مسیر بین کمپ یک و دو شکاف زیادی دارد و مسیرهای تکنیکال و فنی دارد. امسال قله ماناسلو پرترافیک بود؛ حدود 400 نفر روی این قله فعالیت داشتند و نزدیک به 200 نفر صعود کردند. از ایران 10 نفر برای صعود به این قله رفته بودیم که این نفرات از شهر مشهد، تبریز و شیراز بودند و 8 نفر موفق به صعود به قله شدیم.
برنامه زنده "صدای کوهستان" امروز با کارشناسی مساعدیان روی آنتن رفت. این برنامه هر جمعه ساعت 6:00 به مدت 100 دقیقه به موضوعات تخصصی حوزه ی کوه و کوه نوردی و صعودهای ورزشی، می پردازد.

دسترسی سریع
صدای کوهستان