صدای کوهستان جمعه از ساعت 6:10 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

صداي كوهستان

آشنایی با ورزش سنگنوردی


در برنامه "صدای کوهستان" جمعه 31 شهریور، مهدی هنرمند، کارشناس برنامه، توضیحاتی را درباره ورزش سنگنوردی ارائه کرد.

1396/07/01
09:56


به گزارش رادیو ورزش؛ مهدی هنرمند، کارشناس برنامه، درباره ورزش سنگنوردی گفت: سنگنوردی را می توان به دو بخش تقسیم کرد؛ یکی بحث سنگنوردی داخل سالن و حوزه قهرمانی است و یک بخش هم صعود در طبیعت است که شامل دیواره نوردی و صعود سنگ های کوتاه در طبیعت می شود. با توجه به شرایط اقلیمی کوه های کشور که غالباً مسیرهای سنگنوردی هم دارند و کوهنورد ناگزیر باید از معبر سنگی عبور کند، یک سری فاکتورها از جمله: آمادگی جسمانی، آمادگی فنی و روانی کافی برای عبور از این مسیرها نیاز است.
وی، تصریح کرد: گروه ها و باشگاه های کوهنوردی اولین گزینه آموزش زیرشاخه های رشته کوهنوردی هستند. باشگاه های سنگنوردی بسیار زیادی در سراسر کشور وجود دارد که امکانات داخل سالن خوبی را فراهم کرده اند. بخش سنگنوردی در طبیعت و داخل سالن می توانند مکمل هم باشند. اگر بخواهیم در طبیعت صعودهای خوبی را با درجه سختی بالایی انجام دهیم، لازم است که در داخل سالن تمرینات خوبی را داشته باشیم.
هنرمند، خاطرنشان کرد: در بسیاری از نقاط کشور دیواره های بلند شناخته شده ای وجود دارند. در مشهد دیواره اخلمد و در کرمانشاه دیواره بیستون را داریم که مدتها روی آن رویدادهای بین المللی سنگنوردی و دیواره نوردی برگزار می شد و همچنان هم در جریان است. دیواره ماکو و پل خواب و علم کوه و ... از دیگر دیواره های کشور به شمار می روند که پذیرای سنگنوردان خارجی هستند.
برنامه زنده "صدای کوهستان" امروز با اجرای دهبندی روی آنتن رفت. این برنامه هر جمعه ساعت 6:00 به مدت 100 دقیقه به موضوعات تخصصی حوزه ی کوه و کوه نوردی و صعودهای ورزشی، می پردازد.

دسترسی سریع
صدای کوهستان