صدای کوهستان جمعه از ساعت 6:10 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

صداي كوهستان

نکاتی قابل توجه کوهنوردان در صعود به آرارات


برنامه "صدای کوهستان" جمعه 24 شهریور، با حضور دکتر مساعدیان، مسئول کمیته امداد و نجات کوهستان فدراسیون کوهنوردی، پیرامون قله آرارات ونکاتی که در صعود به این قله باید در نظر داشت، گفتگو کرد.

1396/06/25
09:48


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مساعدیان، مسئول کمیته امداد و نجات کوهستان فدراسیون کوهنوردی، درباره قله آرارات گفت: قله آرارات زمانی جزء کشور ما بوده که متأسفانه به هر دلیل از کشورمان جدا شده و به کشور ترکیه ملحق شده است. این قله از مرز بازرگان به خوبی دیده می شود. آرارات از دو قله 4 هزار متری و 5 هزار متری تشکیل شده که جزء قلل تک در دنیا محسوب می شود.
وی، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات قله آرارات این است که در منطقه ای از ترکیه قرار گرفته که همیشه با چالش های سیاسی همراه بوده است. کوهنوردانی که قصد صعود به این قله را دارند، باید حتماً از کانال های رسمی و با گرفتن مجوزهای صعود اقدام کنند. آرارات قله ای نیست که بتوان بدون اطلاع مراجع رسمی صعود کرد و در غیر این صورت مشکلاتی برای کوهنورد ایجاد خواهد شد.
وی، تأکید کرد: راحت ترین مسیرهای صعود به قله آرارات مسیرهای جنوبی است. این قله با توجه به اینکه از نظر جغرافیایی بالاتر از قله دماوند است، حتی در اوج فصل تابستان هم یک مسیر یخچالی در انتهای رسیدن به قله وجود دارد که حتماً لازم است از تکنیک ها ولوازم مورد نیاز در عبور از یخچال ها استفاده کنیم.
برنامه زنده "صدای کوهستان" با اجرای پیرایرانی، هر جمعه ساعت 6:00 به مدت 100 دقیقه به موضوعات تخصصی حوزه ی کوه و کوه نوردی و صعودهای ورزشی، می پردازد.

دسترسی سریع
صدای کوهستان