صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

برنامه مجله ورزش های همگانی شنبه ۲۱ اسفند با حضور اصلانی، مشاور راهبردی فدراسیون ورزش های همگانی و مسئول سند تحول و توسعه این فدراسیون به توضیح در خصوص سند تحول این فدراسیون پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ اصلانی، مشاور راهبردی فدراسیون ورزش های همگانی و مسئول سند تحول و توسعه این فدراسیون درباره نوگرایی در ورزش همگانی بیان کرد: در زمینه تحول و نوگرایی در ورزش بویژه ورزش های همگانی که مخاطبین فراوانی در سراسر کشور دارد؛ اقدامات خوبی انجام شد. از سال ۹۴ توانستیم سند اول را با ۳۸ طرحی که در آن درج کرده بودیم و با مشارکت ۳۰۰۰ نفر ساعت کاری که توسط متخصصین و صاحبنظران عرصه های مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی، ورزشی و سایر رده های ذیربط و ذینفع در ورزش انجام شد؛ منتشر کنیم. طرح هایی که در این سند موجود بود در ابتدا در سه بازه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مدنظر قرار دادیم و پس از انتشار کتاب در اواخر اسفندماه سال ۹۴ و توضیع آن در سازمان های مربوطه، مراحل اجرایی شدن آن را در قالب دستورالعمل ها پیگیری کردیم. برخی از طرح ها در کوتاه مدت اجرایی شدند، برخی دیگر در بازه میان مدت ۳ تا ۴ ساله و برخی در بازه های طولانی تر تحقق خواهند یافت.
در سال ۹۵ سند دوم با ۵۰ طرح مکمل تهیه شد. در تدوین این سند تعداد بیشتری نفر ساعت مشارکت داشتند. با تجربه ای که از سند پیشین داشتیم؛ مراحل نهایی ویرایش این سند در حال انجام است که تا پایان سال ۹۵ کار چاپ و توضیع آن انجام می شود. در مجموع ۹۰ طرح در این سند وجود دارد که اگر از لحاظ سخت افزار، منابع مالی و نرم افزار تامین باشد باعث تحول چشمگیری در ورزش خواهد شد و هدفی که فدراسیون ورزش های همگانی (افق ۱۴۰۴) و پرداختن ۵۰ ٪ مردم به ورزش های همگانی است محقق خواهد شد.
طراحی سند تحول تقریبا در تمام سازمان ها و فدراسیون های دیگر وجود دارد اما در فدراسیون ورزش های همگانی با تلاش بیشتری برای این برنامه اساسی کار می شود. در حال حاضر ۶ استراتژی کلی در این رابطه دنبال می شود. در همین راستا طرح ها تقسیمبندی شده اند و براساس هرطرح کار ویژه ای انجام می شود. این سند حالت عام شمول دارد و در آن تقریبا با تمام فدراسیون ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و ... همکاری می شود.
اگرچه طراحی سند برای بسیاری از افراد ناملموس است اما اجرایی شدن طرح هایی مانند طرح پایش سلامت مردم در رویدادهای ورزش همگانی به ملموس شدن آن کمک کرد. در این طرح ما در مکان هایی که ورزش همگانی انجام می شد؛ حاضر شدیم و ایستگاه های سلامتی را دایر کردیم. در این ایستگاه ها فدراسیون پزشکی ورزشی و وزارت بهداشت با ما همکاری داشتند. مردم می توانند در این مکان ها از میزان قند خون، فشارخون، تناسب اندام و موارد مربوط به سلامت خود آگاه شوند. مثال دیگر طرح آمایش سرزمینی و منطقه بندی ورزش همگانی است که در آن کشور به ۱۰ منطقه تقسیم شده است. در هر منطقه چند استان به اتفاق یک استان معین فعالیت های مربوط به ورزش های همگانی را انجام می دهند. برگزاری همایش های بین المللی در این زمینه از دیگر فعالیت های اجرایی این فدراسیون است.
وی در پایان ضمن تبریک سال ۹۶ تاکید کرد: ورزش همگانی نیازمند همت، تلاش و تعامل همگانی است.
برنامه زنده مجله ورزش های همگانی شنبه ۲۱ اسفند، کاری از گروه مسابقات ورزشی و با اجرای شهریاری بود. این برنامه ساعت ۱۵:۰۵ روزهای شنبه و بصورت یک هفته درمیان به مدت ۵۵ دقیقه بروی آنتن شبکه رادیویی ورزش می رود.

مرتبط با این خبر

  • گردش و ورزش در طبیعت

  • آمادگی انجمن یوگا جهت برگزاری دوره های تخصصی برای نهادهای دولتی و غیر دولتی

  • تا جهانی شدن پیلاتس راه زیادی نداریم

  • وزیر بهداشت: مردم سفیران سلامتند

  • فضای مجازی در راستای توسعه ورزش همگانی

  • المپیاد دانشجویان دختر علوم پزشکی در ساری