از فوتبال چه خبر؟ همه روزها به جز جمعه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 55 دقیقه

محمدرضا زنوزی در گفتگو با رادیو ورزش: افشاگری علیه یک دلالِ سودجو و پشت پرده افزایش قیمت فوتبالیست‌ها

محمدرضا زنوزی در مصاحبه‌ جنجالی خود با برنامه از فوتبال چه خبر دوشنبه 7مهر این‌بار پرده از مبلغ قراردادهای فوتبالی برداشت.

1399/07/08
10:40

به گزارش رادیو ورزش، محمدرضا زنوزی در خصوص وضعیت نقل و انتقالات فوتبال کشور اظهار داشت: چند روزی است که به یک شعری فکر می‌کنم که مصداق بارز این مسئله است. «خرج که از کیسه مهمان بود، حاتم تایی شدن آسان بود». چهار باشگاه خصوصی در لیگ برتر داریم که هیچ کدام وارد نقل و انتقالات نشده اند، چون یک سری از مدیران دولتی آمدند و یک سری کارها انجام دادند. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که در 24 ساعت یک باشگاه با 15 نفر قرارداد امضا کرد.
وی افزود: اینها به خاطر صندلی و میزشان، احساس نمی‌کنند که این صفرها به چه شکل است و نسبت به آن اعداد حسی دارند یا نه. آنها فرض می کنند که ما دو سال اینجا هستیم و زیر فشار نباشیم. هر اتفاقی می‌افتد، بیفتد اما ما بخش خصوصی هستیم و تا آخرش می‌مانیم. به یک باره تصمیم نمی‌گیریم بلکه بازیکنان ما را مربی انتخاب می‌کند.
مالک باشگاه تراکتور تصریح کرد: من یک سری اعدادی را در قرارداد بازیکنان می‌شنوم که اعجاب برانگیز است. اینها توسط یکی، دو مدیر برنامه اتفاق می‌افتد. علی‌رغم احترامی که به مدیر برنامه‌ها قائلم، اما یکی دو نفر کم لطفی می‌کنند و باعث می شوند که قیمت ها بالا برود.
زنوزی ادامه داد: باشگاه‌های دولتی چطور می‌خواهند در میانه فصل پول این قراردادها را پرداخت کنند؟ باشگاه ما خصوصی است و امروز هر چه قرارداد ببندم، توانایی پرداخت آن را دارم و مشکلی نیست، اما باشگاه‌های دولتی نمی‌توانند این کار را انجام بدهند، چون درآمدشان کفاف این همه هزینه را نمی‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: بازیکن متوسط با بازیکن خوب از لحاظ فنی 20 درصد فرق دارد؟ بهترین بازیکن ایران با معمولی‌ترین بازیکن ایران چقدر تفاوت دارد؟ آن‌طور که کارشناسان می‌گویند، حداکثر 25 درصد است. نمی‌توان برای بازیکن معمولی و یک بازیکن درجه یک قیمت یکسانی در نظر بگیریم. نظر من این است که یکی دو نفر در نقل و انتقالات نقش اصلی را بازی می کنند که یکی از آنها به ما «گیر» داده است.
مالک باشگاه تراکتور افزود: یکی از بازیکنان ماشین‌سازی به نام پیمان بابایی که با وی برای حضور در تراکتور صحبت کردیم، دو سال با این تیم قرارداد داشت. امیر هوشنگ سعادتی، مدیر برنامه این بازیکن است. از مراجع زیربط می‌خواهم که به امورات سعادتی ورود کرده و بررسی‌های لازم را درخصوص کارهای وی انجام بدهند.
زنوزی ادامه داد: این بازیکن(بابایی) با وجود اینکه با ماشین‌سازی قرارداد دارد، اما حتی سر تمرینات این تیم هم نرفته است و الان به ما می‌گوید که برای حضور در تراکتور 5.5 میلیارد تومان می‌خواهد. برای عقد قراداد با این مبلغ، باید حداقل 12 میلیارد برای رضایت‌نامه وی به باشگاهش پرداخت کنید. همان مدیر برنامه، این بلا را سر تیم‌های تهرانی و برخی تیم‌های شهرستانی هم آورده است.اگر این مدیر برنامه می‌تواند پاسخ بدهد، حاضر هستم که ایشان هم در همین برنامه صحبت کنند و من جواب‌شان را بدهم.
وی افزود: همین مدیر برنامه، کارهای فسخ قرارداد یکی از بازیکنان استقلال که را با این تیم قرارداد داشت، یک روزه در سازمان لیگ انجام داده و دوباره با 5 برابر قیمت قرارداد جدیدی برای این بازیکن با همین باشگاه امضا کرده است. این مسائل در فوتبال وجود دارد که به صورت گزاف و غیر شفاف انجام می‌شود.
مالک باشگاه تراکتور تصریح کرد: با علیرضا منصوریان 2 میلیارد تومان برای یک فصل قرارداد بستیم، اما من شنیده‌ام با 8 برابر این قیمت یک مربی قرارداد بسته است. آقای منصوریان هم می‌تواند بگوید که قراردادش با تراکتور دو میلیارد تومان است.
زنوزی درباره آخرین وضعیت شکایت این باشگاه از محمدرشید مظاهری گفت: کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال همچنان در حال بررسی پرونده رشید مظاهری بوده و هنوز حکم خود را صادر نکرده است.
وی درباره احتمال حضور سید حسین حسینی در تراکتور توضیح داد: اینکه می‌گویند ما در مقابل جذب دروازه‌بان استقلال از شکایت‌مان علیه رشید مظاهری صرف نظر می‌کنیم، درست نیست و من این را تکذیب می‌کنم. اصلاً حسینی را نمی خواهیم.
مالک تراکتور اضافه کرد: آن مدیر برنامه‌ای که گفتم، بازیکنان را به یک باشگاه اروپایی در بلژیک می‌برد و سپس آنها را به صورت قرضی به ایران برمی‌گرداند و برای آنها قرارداد ارزی با باشگاه‌های داخلی می‌بندد. من می‌گویم که «آیا کسی نیست که به این مسائل رسیدگی کند؟».
زنوزی افزود: قراردادهای سال گذشته تراکتور را بررسی کنید. کل قرارداد بازیکنان ما حدود 17، 18 میلیارد تومان بود. اگر ما همین تیم را امسال می‌بستیم، باید به لطف ارقام ایجاد شده توسط این آقایان 150 میلیارد تومان خرج می‌کردیم.
وی درباره قیمت گران ترین بازیکن تراکتور گفت: گران ترین بازیکن ما در فصل گذشته رشید مظاهری بود که قراردادی به ارزش 2.5 میلیارد تومان با تراکتور امضا کرد. بحث قرارداد اشکان دژاگه و مسعود شجاعی متفاوت است، چون در قرارداد این بازیکنان مباحث اسپانسری نیز وجود دارد. البته قرارداد این بازیکنان هم ریالی است.
مالک باشگاه تراکتور در ادامه گفت و گو با برنامه از فوتبال چه خبر رادیو ورزش خاطرنشان کرد: اگر قیمت ارز نسبت به سال گذشته دو برابر شده، قیمت بازیکنان به 8 برابر فصل گذشته رسیده است. چه کسی قیمت‌ها را بالا برده است؟
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده بخشی از برنامه "از فوتبال چه خبر؟" که شامل صحبت های کامل نصراله پژمان فر با رادیو ورزش است؛ باشید.
برنامه زنده "از فوتبال چه خبر؟" با اجرای امیرحسین طبسی پخش شد. این برنامه ساعت 16 به مدت 55 دقیقه روزهای شنبه تا پنجشنبه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
از فوتبال چه خبر؟