از فوتبال چه خبر؟ همه روزها به جز جمعه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 55 دقیقه

نقش بیرنگ کمیته فنی در انتخاب ویلموتس

برنامه زنده "از فوتبال چه خبر؟" رادیو ورزش سه شنبه 20 خرداد با حضور محمود یاوری، پیشکسوت خوشنام فوتبال کشورمان به عدم اجازه ورود کمیته فنی برای انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسال پرداخت.

1399/03/21
10:30

به گزارش رادیو ورزش؛ محمود یاوری، پیشکسوت فوتبال درباره اتفاقاتی که در خصوص ورود مارک ویلموتس رخ داده و نقش کمرنگ و شاید بهتر باشد بگوییم بیرنگ کمیته فنی در این زمینه گفت: من دو بار توسط آقای کفاشیان و نیز تاج به کمیته فنی دعوت شدم. که یکبار با رای گیری توسط مربیان انتخاب شدم. در هر دو مورد ما با مشکلاتی برخورد کردیم. متاسفانه اتاق فکر فدراسیون ما فعال مایشاء نبود و مشکلاتی بر سر راه داشت. برای مثال برای انتخاب رئیس کمیته فنی که باید قائدتا سرمربی، مربی یا کاپیتان و بازیکن تیم ملی باشد اما حتی آقای معینی هم که در آنجا بود و به دلیل اینکه بازیکن ملی بود محق بود تا حضور داشته باشد هم حضور نداشت. ولی آقای موسس دارای اطلاعات آکادمی بسیار قوی و ارزشمندی بود که توسعه فوتبال را هم به فعالیت ها اضافه کرد و ایشان ورود پیدا کرد.
یاوری تاکید کرد: من چندین بار به آقایان ساکت و تاج می گفتم که "الف" کمیته فنی مشکل دارد؛ وای به حال بقیه اش! مثلا برای انتخاب مربی در درجه های مختلف بیرون از این کمیته تصمیمگیری می شد. من در اصفهان بودم و کمتر می رسیدم که در جلسات باشم. اما هر جلسه ای که بود من محال بود که شرکت نکنم و با مسئولیت پذیری و حتی وسیله شخصی خودم به تهران رفت و آمد می کردم.
او تصریح کرد: کمیته فنی برای انتخاب سرمربی تیم های زیرمجموعه پایه اظهار نظر می کرد اما برای تیم بزرگسال نه. من درباره این مساله صحبت کردم اما به من گفته شد که تیم بزگسالان مستثنی است و خود فدراسیون مخیر است تا برای هر کس که مایل است اعمال نفوذ و اعمال اجرا کند. بنابراین کمیته فنی برای انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسال هیچگونه اظهار نظری نداشت. در زمان من هم حدود 38 جلسه برگزار گردید اما هیچ بحثی در رابطه با انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسال هم نشد.
یاوری ادامه داد: ما گفتار اجرایی و تفهیمی داریم. برای مثال گفته می شود که اتهام به فردی تفهیم شد. به این ترتیب مشخص شده بود که ما حتی یک جلسه هم به این موضوع ورود پیدا نکنیم.
این پیشکسوت فوتبال کشورمان در پاسخ به دخالت دفتری موسوم به دفتر فرهنگی ایران – هلند در خصوص انتخاب سرمربی به رادیو ورزش اظهار کرد: باید بررسی شود این دفتر فرهنگی به کجا ها برخورد می کند. بالاخره تشکیلاتی هست که محرمانه یا غیرمحرمانه، آشکارا یا در نهان به بررسی این موضوع می پردازند. اگر فدراسیون فوتبال مستقیما در این مورد بود بنظرم انتخاب سرمربی جز اختیارات لاینفک او به حساب می آمد.
حتی این مشکل همیشه برای انتخاب سرمربی تیم ملی امید وجود دارد. کمیته ملی المپیک اعتقاد دارد که چون هزینه حقوق این مربی را می پردازد پس خودش هم باید نسبت به انتخاب سرمربی امید اقدام کند.
یاوری همچنین گفت: اتاق فکر فدراسیون فوتبال اتاق فکر نیست بلکه اتاق تفاهم اعضا با یکدیگر است بدون اینکه خروجی داشته باشد! ما در آنجا بحث ها و صحبت های دوستانه ای داریم و بعد می رویم. من مشکلاتی در این زمینه دیدم و روز اول هم گفتم آقای موسس شما واقعا مرد محترم و با شخصیتی هستید اما با ما بازی نکنید. من سبقه ای در فوتبال دارم و 43 سال بدون وقفه سرمربی باشگاهی و ملی بوده ام و 65 سال در عرصه فوتبال حاضر شده ام. از ایشان خواهش کردم اگر مشکلی است به ما هم بگویید و صرفا برای اینکه به اجماع تصمیمی بگیریم و آن هم انجام نشود دور هم جمع نشویم و شاید حضور ما تاثیری هم نداشته باشد و شاید جلسات بیرون روی ما تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که دکتر خبیری با آن همه ارزش های فنی، کارشناسی، سابقه و علم در آنجا نماند و همینطور دکتر احسانی. آنها مدت کمی ماندند و من تحمل کردم و ماندم.
وی تصریح کرد: من شاهد صحنه هایی از این دست بودم که بیرون از کمیته فنی تصمیم گرفته می شد و در جلسه کمیته مصوب می شد. این برای من ثابت شده بود و من به آقای ساکت تاکید کردم که من مشکل دارم و به خاطر شما است که حضور پیدا می کنم. من دو بار استعفا کردم چون موافق نبود اقای حمید علی دوستی نبودم ولی هزار نامه و CD و گزارش ضدونقیض از ایشان آمد تا ایشان را برداشتند و آقای چمنیان را بدون مشورت گذاشتند. البته چمنیان هم خوب کار کرد.
محمود یاوری درباره نحوه مشارکت کمیته در انتخاب سرمربی گفت: در گذشته آقای صفائی فراهانی ( رئیس پیشین فدراسیون فوتبال) که قصد داشت من را به عنوان مدیر فنی تیم های ملی انتخاب کند گفت: فقط برای انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسال با ما مشورت کن. اما درباره تیم های امید، نوجوانان و جوانان و ... به عنوان مسئول کمیته فنی حق انتخاب داری. حتی در آن زمان هم دستورالعمل بود.
یاوری درباره اتفاقات اخیر و انتخاب ویلموتس و دخالت دفتر فرهنگی ایران - هلند اظهار کرد: من نمی توانم در این زمینه چیزی را تکذیب و تصدیق کنم. زیرا من دوماه قبل از انتخاب پورغلامی، سرمربی تیم ملی نوجوانان استعفا داده بودم. تا زمانی که من در کمیته بودم بحثی درباره انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسال نداشتیم. ممکن است زمانی که من رفتم در این باره بحث شده باشد. یکروز صبح آقای موسس با ما تماس گرفت و گفت که مطلع باشم که آقای پورغلامی سرمربی تیم ملی نوجوانان شده است. در صورتی که باید رزومه، سبقه و برنامه های ایشان به من هم گفته می شد.
وی درباره تصمیم گیران اصلی در فوتبال کشورمان گفت: این موضوع اظهر من الشمس است که تصمیمات کلان توسط عده ای گرفته می شود که به فدراسیون مشورت می دهند بدون اینکه رئیس فدراسیون مشورت بخواهد.
یاوری در مقایسه عملکرد ویلموتس و کی روش بیان کرد: آمارها نشان می دهند که ویلموتس فقط شکلی از یک کار بود و هرگز نمی توان ویلموتس را با کی روش مقایسه کرد. کی روش عامل موفقیت و ویلموتس عامل ضعف فوتبال ایران بود. بعد میبینیم که دریافتی ویلموتس در برابر کی روش خیلی بیشتر بود است. پس ویلموتس که کاری نکرد برای فوتبالمان چه کرد و دست پرورده اش چه بود؟ جز اینکه نبودش بیشتر از بودش بود!
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده بخشی از برنامه "از فوتبال چه خبر؟" که شامل صحبت های کامل محمود یاوری با رادیو ورزش است؛ باشید.
برنامه زنده "از فوتبال چه خبر؟" با اجرای امیرحسین طبسی پخش شد. این برنامه ساعت 16 به مدت 55 دقیقه روزهای شنبه تا پنجشنبه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
از فوتبال چه خبر؟