از فوتبال چه خبر؟ همه روزها به جز جمعه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 55 دقیقه

تحلیل خبر ممنوعیت بكارگیری بازیكن و مربی خارجی سرخابی ها خود تحریمی برای تضیعف فوتبال کشور

برنامه زنده "از فوتبال چه خبر؟" یکشنبه 21 اردیبهشت در گفتگو با علی جوادی، کارشناس رسانه ورزشی و سردبیر خبر ورزشی به تحلیل خبر ممنوعیت بکارگیری بازیکن و مربی خارجی برای سرخابی ها پرداخت.

1399/02/21
18:31

به گزارش رادیو ورزش؛ خبرگزاری فارس چندی پیش مطلبی را تحت عنوان «ممنوعیتی که دست دلالان را از بیت المال کوتاه کرد» منتشر کرد.
فارس در واقع به بهانه صحبت های اخیر معاون ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان مبنی بر اینکه استقلال و پرسپولیس تا اطلاع ثانوی حق جذب مربی و بازیکن خارجی را ندارند؛ این مطلب را به نگارش درآورده و از زاویه مهمی این مساله را مورد تحلیل قرار داده است.
نویسنده فارس به بازیکنان بنجل و درجه 5 خارجی اشاره می کند که توسط دلالان سودجو در این سالها به اسم ستاره های فوتبال به باشگاه های ایرانی فروخته شده اند که بعضا این اتفاق چند صد برابر قیمت واقعی آنها صورت گرفته و سرمایه و بیت المال را به تاراج برده است.
فارس در ادامه تاکید کرده که بال و پر گرفتن دلالان گذشته از تلف شدن بیت المال و پر کردن جیب این افراد، مانعی برای رشد و پویایی جوانان ایرانی در رقابتهای باشگاهی هم شده است. مساله ای که توسط نخبگان و دلسوزان در محافل ورزشی بارها و بارها هشدار داده شده و حتی رسانه ها با ورود به آن به رسالت خودشان در جلوگیری از هدررفت سرمایه های فوتبال کشور عمل کرده اند.
نویسنده فارس با اظهار خوشبینی اظهار کرده که همین هشدارهای رسانه ای و صحبت های کارشناسان برجسته باعث شده تا مسئولان وزارت ورزش نسبت به این مساله حساس شوند. به نحوی که دکتر علی نژاد اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی امکان جذب مربی و بازیکن خارجی برای سرخآبی ها وجود ندارد.
نگارنده این اقدام وزارت ورزش را در درجه اول در راستای قطع دست دلالان از بیت المال تحلیل کرده و در درجه دوم به حال استقلال و پرسپولیس مفید دانسته که از شر شکایت های جدید خارجی خلاص می شوند و از این ببعد ذهنشان را معطوف به پرورش بازیکنان و مربیان مستعد و جوان ایرانی می کنند و این عاملی می شود که بودجه مثلا دو سال باشگاه پایه ایرانی صرف بازیکنان بی کیفیت خارجی نشود و موجب پرورش بازیکنانی چون صادقی محرمی و اللهیار صیاد منش شود.
فارس پیشنهاد داده تا وزارت صنعت هم مانند وزارت ورزش جذب بازیکن و مربی خارجی را ممنوع کند تا در کل بساط دلالان بازیکن و مربی خارجی از فوتبال ایران برچیده شود.
نویسنده اگرچه حضور بازیکنان و مربیان خارجی با کیفیت را عاملی در راه پویایی هر لیگی می داند؛ اما معتقد است مادامی که روش انتخاب این نفرات به شکل اصولی انجام نشود فقط واسطه های منفعت طلب سود می برند. البته با علم به اینکه معمولا مدیران ما هم راه و رسم عقد قرارداد با چنین بازیکنانی را بلد نیستند!
در پایان فارس به این نتیجه رسیده که این ممنوعیت مصوب از سوی وزارت ورزش از سوی نهادهای نظارتی می تواند سرآغاز یک اصلاح روند و عملکرد در فوتبال ایران باشد.
علی جوادی، سردبیر خبر ورزشی در تحلیل این خبر منتشر شده در گفتگو با رادیو ورزش گفت: داستان به کارگیری بازیکنان و مربیان خارجی چند وجه دارد. متاسفانه بجای اینکه فیلتری بگذاریم که افرد نامناسب از راههای نامناسب جذب نشوند و مساله را حل کنیم کلا صورت مساله را پاک می کنیم. ورود یک بازیکن نامناسب به آن بازیکن و دلالی که او را جذب فوتبال ما کرده ربطی ندارد و این موضوع به سوء مدیریت ما بازمی گردد. وقتی مدیرانی وجود دارند که اجازه می دهند بازیکنانی به فوتبال کشورمان تحمیل شوند و میلیاردها برای آنها هزینه می شود و یک دقیقه هم برای ما بازی نمی کنند؛ باید راه انتصاب چنین مدیرانی بسته شود. نه اینکه این را بگوییم که مربی و بازیکن خارجی نباید وارد فوتبال شود!
وی تصریح کرد: چه کسی می تواند روی توانایی های برانکو ایوانکوویچ حرف بزند؟ او در بحرانی ترین روزهای پرسپولیس این تیم را تحویل گرفت و سه قهرمانی تحویل پرسپولیس داد و رفت. اگر سوء مدیریتی وجود دارد که این مربی می رود و دست ما را لای پوست گردو می گذارد و شکایت می کند و معلوم می شود که حرف او جلوتر از ما است و محاکم قضایی فوتبال حرف او را می پذیرند؛ این به نحوه مدیریت ما برمی گردد و ربطی به توانایی های این مربی ندارد.
جوادی در ادامه افزود: با چنین خودتحریمی و خودزنی که برای فوتبال خود ترتیب دیده ایم؛ قرار است در لیگ قهرمانان آسیا در مواجه با تیم های عربی تا بن دندان مسلح رقابت کنیم. با این کار رسما با غرور هوادارانمان بازی کرده ایم.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده بخشی از برنامه "از فوتبال چه خبر؟" که شامل صحبت های علی جوادی با رادیو ورزش است؛ باشید.
برنامه زنده "از فوتبال چه خبر؟" با اجرای امیرحسین طبسی پخش شد. این برنامه ساعت 16 به مدت 55 دقیقه روزهای شنبه تا پنجشنبه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
از فوتبال چه خبر؟