صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقیقه

برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه 26 اسفند ماه با حضور دکتر حمید قاسمی، مدیریت شبکه رادیویی ورزش به بحث درخصوص اقدامات انجام شده برای بهبود کیفیت روابط بین الملل ورزشی اختصاص داشت.

به گزارش رادیو ورزش، دکتر حمید قاسمی، مدیریت شبکه رادیویی ورزش پیرامون اقدامات انجام شده در حوزه روابط بین الملل ورزشی اظهار کرد: زمانی که کار در این حوزه را شروع کردیم بانک اطلاعاتی ساماندهی شده ای در حوزه روابط بین الملل نداشتیم. یکی از اقدامات ما طراحی بانک اطلاعاتی از افرادی بود که در عرصه های بین المللی ورزشی دارای سمت بودند. در این رابطه جایگاه افراد را درجه بندی و نیاز های این اشخاص را برای حضور اثربخش در عرصه روابط بین الملل مشخص کردیم. یکی از خروجی های این کار نظام نامه ای بود که این موارد در آن دیده شده بود.
قاسمی درخصوص موانع پیش رو در عرصه روابط بین الملل ورزشی بیان کرد: بخشی نگری چالشی است که در کل کشور و از جمله ورزش از آن لطمه می خوریم. یکی از مشکلات موجود در ساختارهای کشور بویژه دولتی و شبه دولتی بخشی نگری است یعنی هر بخشی به دنبال منافع خود می گردد و ارتباط لازم با بخش های دیگر را بخوبی درک نمی کند.
علاوه بر این گاهی تصور می شود کسانی که صاحب کرسی هستند باید به نفع کشور مقصد خود گام بردارند درحالیکه در مجامع بین المللی اگر مشخص شود فرد دارای سوگیری فراتر از جایگاه بین المللی است برای وی یک امتیاز منفی تلقی می شود و او نباید صرفاً از کشور خود حمایت کند.
فرد صاحب کرسی با ارتباطات و لابی های موثر می تواند آرای لازم را جمع آوری کند. بعضی کشورها با استفاده از پشتوانه مالی و سیاسی جایگاه هایی را به دست می آورند ولی تجربه نشان می دهد که در عمل نمی توانند توفیقاتی زیادی داشته باشند و یکی از چالش های روابط بین المللی این مسئله است که بیشتر در آسیا و آفریقا دیده می شود.
وی در مورد کتب دانشگاهی و تربیت نیروی متخصص در حوزه بین الملل ورزشی گفت: در نظام دانشگاهی یک درس به نام مدیریت روابط عمومی و روابط بین الملل در مقطع کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی وجود دارد و این کافی نیست. ما کتاب هایی که در دنیا در این زمینه وجود داشت را جمع آوری کرده ایم. این کتب به دو بخش امور بین الملل و روابط بین الملل تقسیم می شوند که عمده تاکید آن بر روابط بین الملل مانند جهانی سازی، سیاست و ورزش، رویکرد کشورهای مختلف در بر قراری ارتباط و ... است. مضمون این کتابها بیشتر به جنبه های جامعه شناختی و سیاسی گرایش دارد.
برنامه ورزش و روابط بین الملل پنج شنبه 26 اسفند کاری از گروه علوم ورزشی با رویکرد بررسی نقش دیپلماسی خارجی در ارتقای جایگاه ورزش به تهیه کنندگی فتانه سوزنده و با اجرای علی قلم سیاه از رادیو ورزش پخش شد. این برنامه ساعت 13:30 روزهای پنجشنبه تقدیم علاقه مندان به مباحث روابط بین المللی در ورزش می شود.

مرتبط با این خبر

  • تلاش کمیته ملی المپیک برای توسعه دیپلماسی ورزشی

  • بی توجهی و عدم آگاهی به دیپلماسی ورزشی و آسیبهای حاصله از آن

  • بزرگترین اشتباهات در عرصه ورزش کشور از زبان بهرام افشارزاده

  • پیشرفت های چشمگیر فدراسیون انجمن های ورزشی

  • نگاه جدی فدراسیون انجمن های ورزشی به عرصه بین الملل

  • دستورالعمل کمیته ملی المپیک برای حضور در عرصه بین الملل ورزشی

  • نگاهی به وضعیت فدراسیون قایقرانی در عرصه بین الملل ورزشی

  • تلاش فدراسیون بوکس برای حضور قوی در مجامع بین المللی

  • تلاش فدراسیون شنا برای حضور پر رنگ در عرصه دیپلماسی ورزشی

  • مناطق آزاد فرصت مناسب برای ورزش کشور