صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ورزش و روابط بین الملل

ورزش و روابط بین الملل

پنج شنبه از ساعت 13:35 به مدت 25دقيقه

برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه با حضور دکتر حمیدرضا آصفی، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه به بررسی نقش دیپلماسی ورزشی در ساختار سیاسی کشورها اختصاص داشت.


به گزارش رادیو ورزش، دکتر حمیدرضا آصفی، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه پیرامون نقش دیپلماسی ورزشی در ساختار سیاسی کشورها اظهار کرد: دیپلماسی برای کشورها هدف نیست بلکه راه و روشی برای رسیدن به اهداف سیاسی و تامین منافع ملی است. دیپلماسی فرهنگی یکی از زیر شاخه های مهم دیپلماسی است و ورزش در زیرمجموعه دیپلماسی فرهنگی قرار می گیرد. دیپلماسی فرهنگی یکی از راه های اصلی رسیدن به اهداف سیاسی کشورهاست که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری کاربرد دارد.
آصفی درخصوص بهره برداری کشورهای مختلف از دیپلماسی ورزشی بیان کرد: ما باید ببینیم یک کشور از دیپلماسی ورزشی چه هدفی را دنبال می کند و با دانستن این موضوع می توان وضعیت ضعف یا قدرت دیپلماسی ورزشی یک کشور را شناخت. برای مثال کشور آلمان بیشتر به دنبال معرفی خود، جذب گردشگر و توسعه اقتصادی است. بعضی کشورها مانند کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس که نه سیاست و نه اقتصاد دارند می خواهند با دیپلماسی ورزشی خود را مطرح کنند. این کشورها ورزشکار می خرند تا در المپیک مدال بگیرند و نام آن کشور را مطرح کنند. بعضی کشورها از دیپلماسی ورزشی جهت هویت سازی بهره می برند؛ مانند آلمان شرقی که چون از همه جهات عقب بود برای هویت سازی از دیپلماسی ورزشی استفاده کرد و در دوره های مختلف المپیک مقام های برتر را در اختیار داشت.
وی در ادامه افزود: کشور ما احتیاج به هویت سازی ندارد چون آنقدر هویت غنی و تمدن طولانی داریم که در این زمینه کمبودی نداریم و خیلی هم به دنبال منافع و مطامع سیاسی نیستیم و می خواهیم ایران را بلحاظ معرفتی به دنیا معرفی کنیم. لذا دیپلماسی ورزشی ایران باید در خدمت معرفی جاذبه های ایران، کسب درآمد اقتصادی از طریق محصولات و ارائه خدمات ورزشی ، جذب جهانگرد و ایجاد زمینه بهتر برای گفتگو ملل و اقوام باشد.
برنامه ورزش و روابط بین الملل پنجشنبه ۲۸ بهمن کاری از گروه علوم ورزشی با رویکرد بررسی نقش دیپلماسی خارجی در ارتقای جایگاه ورزش به تهیه کنندگی فتانه سوزنده و با اجرای علی قلم سیاه تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت ۱۳:۳۰ روزهای پنجشنبه تقدیم علاقه مندان به مباحث روابط بین المللی در ورزش می شود.

مرتبط با این خبر

  • بی تفاوتی وزارت ورزش نسبت به مسائل بین الملل ورزشی

  • تاثیر بازی های جهانی بر همگانی شدن ورزش

  • تاثیرگذاری نهضت المپیک در بهبود روابط بین ملت ها

  • جذب گردشگر ورزشی نیازمند مدیریت ماهرانه

  • آسیب شناسی روابط بین المللی ورزش کشور

  • جاذبه های طبیعی کشور و لزوم توسعه گردشگری ورزشی

  • ورزش عرصه نمایش فرهنگ غنی ایرانی

  • لزوم بهره گیری از امکانات طبیعی کشور در توسعه ورزش و اقتصاد پایدار

  • ثبات مدیریت و برنامه ریزی بلند مدت، راهکار دیپلماسی ورزشی کشور

  • دولت باید در ورزش نقش داشته ولی ورود پیدا نکند