صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

روزهاي فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقيقه

برنامه مرکز مشاوره ورزشی یکشنبه ۸ اسفند با حضور دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه و دکتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشکی ورزشی به بحث درخصوص ورزشکارانی که سیگار می کشند و راه مقابله با عدم تحمل لاکتوز شیر اختصاص داشت.

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشکی ورزشی پیرامون سوال شنونده ای که سیگار می کشد و فعالیت ورزشی نیز دارد؛ اظهار کرد: کاغذ سیگار بطور ناقص می سوزد و گاز منوکسید کربن تولید می کند که وقتی وارد خون می شود ۲۰۰ برابر بیشتر از اکسیژن تمایل دارد به گلبول قرمز خون بچسبد. اکسیژنی که به گلبول قرمز می چسبد وقتی به بافت می رسد از آن جدا می شود ولی مونوکسید کربن جدا نمی شود و این امر باعث می شود گلبول های قرمز از رده خونی خارج شوند. بدن برای جبران، شروع به ساخت گلبول قرمز بیشتری می کند و خون غلیظ می شود. متعاقبا غلظت خون باعث بسته شدن رگهای خونی و سکته می شود.
در بدن یک ورزشکار خون باید به سمت عضله جریان پیدا کند و به عضله اکسیژن رسانی و آن را تغذیه کند؛ اما این کار به درستی صورت نمی گیرد و عضله آسیب می بیند. بعلاوه بافت ها و مژک های ریه تخریب می شوند و به دستگاه تنفسی آسیب می رسد. کشیدن سیگار، ویتامین ها بخصوص ویتامین C را تخریب می کند و منجر به خستگی فرد می شود. در ضمن سوخت و ساز گلوکز را تحت تاثیر قرار می دهد. نیکوتین سیگار خواب، اشتها و سیستم عصبی فرد را نیز بهم می ریزد.
دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه درخصوص راه مقابله با عدم تحمل لاکتوز شیر توضیح داد: برای کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز شیر دارند چند راه وجود دارد تا بتوانند از منابع لبنی استفاده کنند. یک راه این است که در خود تحمل را ایجاد کنند. برای این کار فرد از خوردن مقداری بسیار کم مثل یک قاشق چای خوری شیر شروع می کند و طی روزهای آینده به یک فنجان شیر در روز می رسد. این کار باعث می شود کم کم آنزیم هایی که در فرد وجود دارد و غیر فعال هستند فعال شوند و فرد بتواند از مقادیر بیشتری شیر استفاده کند. در ضمن فرآورده های بدون لاکتوز در بازار وجود دارد که افراد حساس به لاکتوز می توانند مصرف کنند یا قرص های آنزیم لاکتوز را به همراه شیر استفاده کنند تا مشکلی نداشته باشند. از طرفی می توان از جایگزین های شیر هم استفاده کرد. معمولاً ماست مشکلی ایجاد نمی کند چون لاکتوزش به اسید لاکتیک تبدیل شده است. اگر کمی قهوه به شیر اضافه شود کم کم می توان این تحمل را در خود ایجاد کرد.
برنامه مرکز مشاوره ورزشی یکشنبه ۸ اسفند با اجرای شهاب اولیایی و به تهیه کنندگی عباس حیدری تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت ۱۴:۳۰ روزهای فرد به مدت ۲۵ دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

مرتبط با این خبر

  • چرا نباید وعده سحری را حذف کرد؟

  • غذاهای مناسب جهت وعده های سحر و افطار

  • روزه داری و مشکلات گوارشی

  • ملاحظات تغذیه ای در روزه داری

  • راه های افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن

  • رفتارهای درست و غلط غذایی در کودکان

  • راهکارهایی برای چاقی صورت

  • ملاحظات تغذیه ای در التهاب گوارشی

  • آیا کنسرو تن ماهی خواص ماهی را دارد؟

  • از علّت تا درمان درد پاشنه پا