صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

روزهاي فرد از ساعت 14:30 به مدت 30دقيقه

برنامه مرکز مشاوره ورزشی پنج شنبه ۱۳ آبان با حضور دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و دکتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشکی ورزشی به بحث در خصوص مکانیسم اثر و عوارض بعضی از داروهای ضد چاقی رایج در بازار پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ شهاب اولیایی، رژیم شناس پیرامون شرایط مصرف داروهای ضد چاقی اظهار کرد: داروهای ضد چاقی با توجه به شرایط خاص، برای افراد چاقی که دارای مشکلات زمینه ای هستند و تحت نظر پزشک متخصص تجویز می گردد. وقتی BMI بالای ۳۰ و فرد دارای بیماری زمینه ای باشد می توان بعضی از داروهای ضد چاقی که مورد تائید هستند را زیر نظر متخصص مصرف کرد. ولی باید توجه داشت که این گونه داروها عوارض خاص خود را دارند و درضمن در کنار مصرف این قبیل داروها نباید از رژیم غذایی درست و ورزش نیز غافل شد.
اولیایی درباره مکانیسم اثر و عوارض بعضی از این گونه داروها توضیح داد: هر دارو برحسب مکانیسم اثرش می تواند عوارض خاص خود را داشته باشد. یکسری از داروها دفع کننده چربی هستند که از معروفترین آنها ارلیستات یا زنیکال را می توان نام برد. این نوع دارو مصرف کنندگان زیادی داشته که البته باید تحت نظر پزشک متخصص مصرف شود. مصرف این دارو در کوتاه مدت مشکل خاصی را ایجاد نمی کند غیر از اینکه بدن ویتامین های محلول در چربی را از دست می دهد که استفاده از مکمل این مشکل را حل می کند. البته مصرف آن بیش از دو تا سه ماه کارکردی نداشته و باید قطع گردد.
دسته ای دیگر از داروها متابولیسم بدن را افزایش می دهند و همانند داروهای مورد استفاده در کم کاری تیروئید متابولیسم را بالا می برند. در بعضی از داروهای غیر مجاز از هورمون تیروئید سنتتیک استفاده شده و آن را در ترکیب دارو قرار می دهند که باعث پرکاری کاذب تیروئید می شود و بدین ترتیب متابولیسم بدن بالا می رود. ولی با این کار تنظیم غده تیروئید بهم خورده و بعد از مدتی بازگشت تنظیم به حالت عادی دشوار می گردد. نوع دیگری از داروها کاهنده اشتها هستند و بروی سیستم اعصاب مرکزی اثر می گذارند و از این طریق مرکز اشتها را غیرفعال و حالت سیری کاذب ایجاد می کنند. این داروها از جمله سیبوترامین به علت عوارضی که دارند دستور جمع آوری آنها از بازار ایران داده شد. از عوارض مصرف این نوع دارو سکته های آنی مغزی و قلبی، افزایش فشار خون و مشکلات عصبی است.
گروهی از داروها حجم معده را پر می کنند؛ یعنی شما مثل فیبر آن را مصرف می کنید و زمانیکه وارد معده می شوند آب را جذب کرده و حجیم می شوند و احساس سیری ایجاد می کنند. اینها داروهای کم عارضه و کم خطری هستند ولی ممکن است مشکلات گوارشی و در صورت مصرف طولانی مدت کمبود مواد غذایی را بوجود آورند. و در آخر داروهای ملین و مدر قرار دارند که بصورت داروهای گیاهی و بدون تائیدیه به وفور در بازار پیدا می شوند. با مصرف آنها محتویات گوارش خالی شده یا آب بدن از طریق ادرار دفع می شود. در این شیوه وزن شما بطور موقت کم می گردد ولی این کاهش وزن از نظر کاهش چربی نبوده بلکه تنها آب بدن از دست رفته است. از عوارض مصرف این داروها خشکی دهان، سردرد، فشارخون، یبوست، بی خوابی، بی نظمی ضربان قلب و حتی در بعضی موارد مرگ نیز گزارش شده است. لذا به هیچ عنوان نباید بدون تجویز پزشک متخصص به دنبال این داروها رفت و به صرف گیاهی بودن آن را مصرف کرد. چون محتویات این قیبل داروها معلوم نیست و هیچگونه برچسبی ندارند و ممکن است باعث بروز آلرژی و حساسیت در شما شوند.
برنامه مرکز مشاوره ورزشی با اجرای شهاب اولیایی و به تهیه کنندگی عباس حیدری با رویکرد پاسخگویی به سوالات ورزشی و تغذیه ای شنوندگان و ارائه راهکارهای درمانی، ساعت ۱۴:۳۰ روزهای فرد به مدت ۲۵ دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

مرتبط با این خبر

  • چرا نباید وعده سحری را حذف کرد؟

  • غذاهای مناسب جهت وعده های سحر و افطار

  • روزه داری و مشکلات گوارشی

  • ملاحظات تغذیه ای در روزه داری

  • راه های افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن

  • رفتارهای درست و غلط غذایی در کودکان

  • راهکارهایی برای چاقی صورت

  • ملاحظات تغذیه ای در التهاب گوارشی

  • آیا کنسرو تن ماهی خواص ماهی را دارد؟

  • از علّت تا درمان درد پاشنه پا