جهان ورزش (شمشیربازی) یك شنبه (یك هفته درمیان) از ساعت 15:05 به مدت 50دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(شمشيربازي)

باقرزاده: داوران در شمشیربازی عامدانه نتایج را رقم می‌زنند/ برای بازی های آسیایی پیش رو برنامه داریم

رئیس فدراسیون شمشیربازی درباره شرایط تیم ملی بعد از المپیك توضیحاتی را مطرح كرد.

1400/05/24
16:06

به گزارش رادیو ورزش؛ فضل الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی در گفت وگو با برنامه جهان ورزش ویژه شمشیربازی درباره وضعیت تیم ملی سابر بیان كرد: از اواخر سال 98 آخرین مرحله بازی ها در لوكزامبورگ برگزار شد و با سختی فراوان پس از كسب به ایران برگشتیم و با برگزاری اردوها تمرینات آغاز شد و یك جام جهانی در مجارستان بازیكنان شركت كردند و اردوی مشترك بسیار خوبی هم برگزار شد.

او بیان كرد: تمام شرایط برای تیم ملی فراهم شد و در بین 35 شمشیرباز عملكرد  بازیكنان ما به قدری خوب بود كه باعث شد علی پاكدامن بدرخشد و برابر ژیلاگی كه مانند لوپز كشتی گیر معروف كوبایی است و می خواهد همچنان در دنیای شمشیربازی به كار خود ادامه دهد بدشانسی آورد. ژیلاگی توانست بازیكنان ما را از پیش رو بردارد و به مدال برسد.

باقرزاده عنوان كرد: در بخش تیمی نیز 44 بر 44 برابر بودیم و معمولا كسی كه اتك می زند امتیاز برای او است. ما مدال نگرفتیم و می خواستیم به سكو برسیم اما مردم از عملكرد ما راضی بودند. بازیكنان بعد مسابقات افسردگی گرفتند به هر حال ورزش همین است و باید بپذیریم.

رئیس فدراسیون شمشیربازی بیان كرد: همه دور پیست ایران و ایتالیا جمع شدند و با امتیاز 44 علی پاكدامن بازیكنان همه شادی كردند و فكر می كردند ما باید برنده باشیم. در پینگ پنگ، والیبال و ... باید فاصله 2 امتیازی برنده را مشخص كند اما در شمشیربازی همه مسابقات میلی‌متری است و نشان از سطح برابر كشورها می‌دهد. علی پاكدامن 7 بر 4 نماینده آلمان را برد و مسابقات بسیار نزدیك بود و به نظر من داور بسیار تعیین كننده است.

او اظهار كرد: تقریبا 18 ماه از آخرین مسابقه مهم گذشت و بازیكنان بعد از این مدت زمان به المپیك رفتند. باید پذیرفت كه در رقابت های المپیك مسابقات بسیار نزدیك است و تیم ها در یك سطح هستند. باتوجه به اینكه یك سال و چهار ماه طول كشید نمی توان گفت از اوج خود خارج شده اند چون تیم ما بسیار آماده بود. همه بازیكنان كه برابر ایران مصاف كردند غول‌هایی برای خودشان به حساب می‌آیند. داوران واقعا در حق پاكدامن كم لطفی كردند و می توانستند امتیاز را به علی بدهند.

باقرزاده درباره ناداوری های ادامه دار در ورزش ایران اظهار كرد: همه چیز به دیپلماسی ورزشی و جایگاه ما در كرسی های بین المللی بر می‌گردد. كسب كرسی در رشته ای مانند شمشیربازی بسیار كار سختی است و در رشته های این چنینی كه اروپایی ها روی آن سرمایه گذاری كرده اند بسیار مشكل است. رئیس فدراسیون  شمشیربازی ایتالیا وقتی به ایران سفر كرد اعلام كرد می‌خواهد برای ریاست فدراسیون جهانی اقدام كند و اروپاییان در این زمینه متحد شدند.

او افزود: یك كنگره هم قرار است در ازبكستان برگزار شود تا در زمینه كسب كرسی بحث كنند. متاسفانه كشورهای عربی به ایران رای نمی‌دهند و الان هم در بخش آسیایی مركزی به حساب می‌آییم و باید مراودات لازم با كشورهای همسایه را داشته باشیم تا این كرسی ها را كسب كنیم.

باقرزاده گفت: در وزنه برداری مدال ها تقسیم می‌شود و نمی‌خواهم این بحث را باز كنم اما داورهای تراز اول دنیا نتایج را رقم می‌زنند. بازیكنی كه شما باور نمی كنید ببازد می بازد! در هر صورت در كمتر از یك سال باید برای بازی های آسیایی گوانگژو آماده شویم‌. برنامه داریم تا مربی داخلی را برای اپه انتخاب كنیم و در فلوره و سابر برنامه خواهیم داشت.

دسترسی سریع
ورزش ایران(شمشیربازی)