جهان ورزش (شمشیربازی) یك شنبه (یك هفته درمیان) از ساعت 15:05 به مدت 50دقیقه

رادیو ورزش

ورزش ايران(شمشيربازي)

فتوحی: فدراسیون شمشیربازی توان مالی نوسازی تجهیزات خود را ندارد

مربی اسلحه سابر بزرگسالان اظهار كرد: اعزام در اسلحه‌های سابر، فلوره و اپه در رده‌های خانم ها و آقایان، نیازمند صرف هزینه بسیار است و به این ترتیب سهم چندانی از بودجه فدراسیون برای نوسازی تجهیزات باقی نمی‌ماند.

1402/08/05
15:30

مسعود فتوحی، مربی اسلحه سابر بزرگسالان در گفت و گو با برنامه جهان ورزش رادیو ورزش در خصوص عملكرد شمشیربازان ایران در بازیهای آسیایی هانگژو گفت: نتایج ضعیف شمشیربازی در بازیهای آسیایی هانگژو، یك اتفاق بود به دلیل اینكه دو ماه قبل علی پاكدامن، در مسابقات قهرمانی آسیا توانست همه حریفان را با اقتدار شكست دهد.

وی بیان كرد: این مشكل در تمام رشته های ورزشی ما وجود دارد در بازیهای آسیایی هانگژو هم ورزشكارانی مانند علی پاكدامن، جواد فروغی، نجمه خدمتی و ناهید كیانی كه فشار ناشی از توقع مدال آوری به ویژه مدال طلا روی آن‌ها بود نتوانستند از این فشار رهایی پیدا كنند و این مسئله باید روانكاوی شود این بچه ها با نتایج قبلی كه گرفته بودند سطح توقعات را بالا بردند. از طرف كمیته ملی المپیك باید ریشه یابی شود تا ورزشكاران بتوانند تحمل این همه فشار را داشته باشند.

فتوحی درباره بازی محمد رهبر اضافه كرد: رهبر خیلی خوب بازی كرد و با اینكه ده به سه عقب بود با هدایت آقای قربانی توانست نتیجه بازی را به نفع خودش تمام كند. در بحث تیمی هم ما فشار بسیار زیادی را در شمشیر بازی تحمل كردیم و تقریبا همه سالن حریف ما را تشویق می كردند و اعضای تیم ما تا به حال این مقدار از فشار روانی را تجربه نكرده بودند.

مربی تیم ملی اسلحه سابر شمشیربازی در مورد بازیهای پیش رو در الجزایر اعلام كرد: در صورت روبرو شدن با چین در الجزایر می توانیم به راحتی آن را شكست دهیم با این حال باید توجه داشته باشیم كه چین و ژاپن خیلی خوب تمرین می كنند و از لحاظ سخت افزاری از ما خیلی بالاترند. سهمیه المپیك در دسترس ماست ولی باید خیلی مواظب باشیم زیرا چین و ژاپن با تمام وجود تلاش می كنند تا آنرا از چنگ ما در آورند. پارسال تیم ملی سابر ایران در جام جهانی الجزایر توانست جزو چهار تیم قرار بگیرد امسال هم باید در مسابقات پیش رو در الجزایر، این نتیجه را تكرار كنیم.

وی در خصوص افراد اعزامی به الجزایر توضیح داد: در بحث پشتوانه سازی، نیما زاهدی، به الجزایر اعزام خواهد شد آقای گروسی، ماساژور تیم كه خیلی در ریكاوری ورزشكاران ما در هانگژو موثر بود هم اعزام خواهد شد احتمال دارد كه بر اساس تاییدیه آقای پورسلمان و با توجه به نتایج تیم ب در مسابقات ستلایت عراق، یك نفر دیگر هم به عنوان پشتوانه به الجزایر اعزام شود.

فتوحی درباره وضعیت و سطح امكانات وسرمایه گذاری تیم ها بیان كرد: عربستان چندین بار به ما پیشنهاد برگزاری اردوی مشترك با تامین همه هزینه های آن را داده است كه این موضوع، نشان دهنده سرمایه گذاری گسترده آن‌ها در این ورزش است.

وی اعلام كرد: در بحث سخت افزاری الان هر ماه در كشور مسابقه برگزار می شود و وسایل ما مستهلك شده است، من از نزدیك شاهد بودم ریاست فدراسیون آقای پورسلمان خیلی پیگیر بوده است ولی این مشكل، باید صد در صد از طریق وزیر محترم ورزش پیگیری شود تا سخت افزاری كه در حدود 15 سال است در فدراسیون استفاده می شود نوسازی شود.

فتوحی تصریح كرد: همه نگرانی برگزار كنندگان مسابقات، خراب شدن وسایل است كه دیگر مستهلك شده اند البته وسایل بازیكنان تیم ملی هر شش ماه یك بار از طرف اسپانسر تامین و فرستاده می شود ولی برای برگزاری مسابقات، استعدادیابی و پشتوانه سازی حتما باید با یك نگاه كلی و كلان، تجهیزات فدراسیون را نوسازی كرد و این كمك بزرگی است كه وزارت ورزش می تواند به شمشیربازی كند.

فتوحی عنوان كرد: پس از مسابقات الجزایر و 15 روز پیش از مسابقات اورلئان فرانسه، اردوی مشتركی با بهترین شمشیربازان دنیا در فرانسه خواهیم داشت و پس از آن مسابقات تونس و بعد لهستان و بعد ایتالیا و بعد مجارستان و بعد كره جنوبی را در پیش رو خواهیم داشت كه شركت در همه آن ها نیازمند انجام برنامه ریزی و تلاش و همچنین صرف هزینه بسیار است. ضمن اینكه هزینه‌های اعزام در اسلحه‌های فلوره و اپه و اعزام‌های بانوان هم هست. به این ترتیب سهم چندانی از بودجه فدراسیون برای نوسازی تجهیزات باقی نمی‌ماند، من از وزیر محترم ورزش خواهش می كنم با توجه به اینكه شمشیربازان ما پتانسیل مدال آوری در المپیك را دارند، بودجه خوبی را به فدراسیون شمشیربازی اختصاص دهد.

برنامه جهان ورزش یك هفته در میان، ویژه شمشیربازی راس ساعت 15:00، از رادیو ورزش موج fm ردیف 92 مگاهرتز پخش می شود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
ورزش ایران(شمشیربازی)