گزارش ورزشی مسابقات از ساعت 00:00 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

1 گزارش ورزشي

حق السهم تبلیغات محیطی مسابقات فوتبال روی میز مناظره

برنامه مناظره رادیو ورزش به حق السهم باشگاه‌ها و سازمان لیگ از تبلیغات محیطی در مسابقات فوتبال کشورمان اختصاص داشت.

1400/09/11
23:10

به گزارش رادیو ورزش؛ برنامه مناظره که روزهای پنجشنبه از ساعت 18:30 دقیقه به روی آنتن شبکه رادیویی ورزش می‌رود این هفته به حق السهم باشگاه‌ها و سازمان لیگ از تبلیغات محیطی در مسابقات فوتبال کشورمان اختصاص داشت.

حسین آل اسحاق مشاور حقوقی سازمان لیگ فدراسیون فوتبال، فرشید سمیعی معاون حقوقی باشگاه استقلال، منصور قنبرزاده عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ، صادق رئیسی کیا کارشناس اقتصاد ورزش در این مناظره حضور داشتند.

آل اسحاق درابتدای این مناظره گفت: فلسفه تشکیل سازمان لیگ مطابق اساسنامه فدراسیون برگزاری مسابقات لیگ برتر است و بعد لیگ یک و فعالیتهای جنبی هم به آن اضافه شده است. به دلیل اینکه پایان هر فصل دو تا تیم سقوط و دو تا تیم صعود میکند باید سازمانی برای به وجود آوردن نظم باشد.

وی ادامه داد: منابع درآمدی فوتبال در دنیا 70 درصد به تلویزیون برمیگردد و بعد از آن تبلیغات محیطی، بلیط فروشی، ترانسفر و پاداش است. تبلیغات محیطی داستانش داستان یخ و آفتاب است و وقتی ارزش دارد که مسابقه برگزار شود. قبلا مسابقات به صورت متفرق بوده و الان هفت الی هشت ورزشگاه داریم که در آن تبلیغ میشد.

مشاور حقوقی سازمان لیگ فدراسیون فوتبال بیان کرد: تا سه سال پیش کارگزار بخش عمده‌ای را خود میبرد و یک ذره المثقالی را به فوتبال یا میداد یا نمیداد. عمدتا هم دست دو کارگزار بود و با هم پاسکاری میکردند و گاهی با هم اختلاف داشتند و جنگ زرگری میکردند و یکدیگر را از صحنه بیرون میکردند و چیزی به فوتبال نمیدادند. باشگاه پرسپولیس و سازمان لیگ چندین پرونده باز چند ده میلیاردی از این کارگزارها دارند.

آل اسحاق تصریح کرد: شرط کسی که وارد شود باید درآمدها باید به سازمان لیگ وارد شود و سازمان لیگ آن را پخش کند. این اتفاق باعث شد کارگزارها میرفتند تهاتر میکردند و ذره المثقالی میدادند. ظرف یکی دو سال گذشته باعث شد درآمد فوتبال خوب شود و این ساختار باعث شد تا وضعیت قراردادها را ساماندهی کنند. کارگزارها سراغ باشگاهها رفتند و رقمهای نجومی را مطرح کردند. آقایان میگذارند داستان یخ و آفتاب باشد و رقمهای فضایی میگویند و بعد نمیدهند و الان چند پرونده باز داریم.

وی افزود: الان که پای آنها قطع شده به اسم شرکتهای دیگر آمدند. سازمان لیگ اصراری ندارد به نام کی باشد. امسال دو تا بالا می آیند و دو تیم می افتند. ما مشکلی با اینکه کسی متولی باشد نداریم، اما باید کارگزار را معرفی کنند و یک کارگزاری نمیتواند برای دو تیم باشد. هر چه رقم پیشنهاد میدهند ضمانت نامه بیاورند تا الان هیچ ضمانتی ندادند و مسئول باشگاههای دیگر هستیم اگر ضمانت نامه بدهند برای خودشان هم هستند و با پیشنهادی که استقلال کرد تیمها موافقت نکردند.

مشاور حقوقی سازمان لیگ فدراسیون فوتبال گفت: در جلسه ای که استقلال با کارگزار داشت پکیج تبلیغات تا پنج سال را میخواستند یعنی حتی لباسهایشان را میخواستند. ما یک حرف ساده زدیم که مثلا هزار میلیارد درآمد دارید خب سلمنا چرا تا الان ضمانت ندادید. سالهای گذشته گذاشتند لحظه آخر بیایند ضمانت نامه بدهند و نیاوردند و در قالبهای دیگر رفتند تا وقتی که اطمینان حاصل نکردیم نمیتوانیم در فضای ابهام باشیم. از گرشاسبی مدیرعامل سابق پرسپولیس بپرسید که آیا من در کنارشان بودم یا نه. سازمان لیگ هیچ باشگاهی را نامحرم نمیداند. در جلسه ای که با مدیران باشگاه شد ما دنبال پروپاگاندا نیستیم و به دنبال ساماندهی هستیم و از وقتی ساماندهی نشانه های خود را نشان داده است از هر کسی که میخواهد در فوتبال درآمدزایی کند دستش را میبوسیم، اما باید ضمانت نامه بدهند.


در ادامه این مناظره سمیعی معاون حقوقی باشگاه استقلال بیان کرد: ما دو تا نامه به شرکت توسعه و سازمان لیگ زدیم که شماره حسابتان را اعلام کنید تا مبالغ را طبق توافق واریز کنیم. بدون تبلیغات 239 میلیون تومان و با تبلیغات یک میلیارد و 239 میلیون تومان بود و علت این بود تا به ورزسگاه پیر آزادی کمک شود چون یک آبخوری مناسب ندارد، اما سازمان لیگ به نامه جواب نداد. گرچه طبق آن چیزی که مصوب شده است 25 درصد است اما درصدی که سازمان لیگ درخواست کرده در مجمع سازمان لیگ تصویب نشد، اما از باب همکاری ما برای اینکه سازمان لیگ همکاری کند و حق ذاتی باشگاهها در اختیار خودشان قرار بگیرد ما هم همکاری خواهیم کرد، اما متاسفانه سازمان لیگ همکاری نکرد و کار به استعلام از مراجع قانونی کشید و آنها روی سهم 25 درصدی سازمان لیگ صحه گذاشتند‌‌.

وی ادامه داد: باشگاه استقلال و کارگزار همچنان آماده ارائه هستند ما سه بار نامه زدیم لطفا برای مبلغ موردنظرتان قرارداد فیمابین را ارائه کنید. در مورد استعلامی که از سازمان های نظارتی صورت گرفت آنها پیشنهاد کردند صد در صد مبلغ قرارداد تضامین گرفته شود، اما کلمه تضامین را به کار بردند و به هیچ عنوان کلمه ضمانت نامه بانکی را به کار نبردند.

معاون حقوقی باشگاه استقلال بیان کرد: سال گذشته گفتند حق شما از تبلیغات محیطی پنج میلیارد تومان است و آن را هم ندادند و گفتند بدهی دارید، اما در آن تک بازی که برگزار شد ما ده میلیارد درآمد داشتیم. سهم سازمان لیگ مشخص است قرار است شنبه شماره حساب بدهند تا به حسابشان واریز کنیم.

سمیعی تصریح کرد: روز چهارشنبه ساعت 6:30 دقیقه پس از پایان وقت اداری پس از سه بار نامه نگاری باشگاه استقلال آقایان قرارداد فیمابین را ارسال کردند و نوشتند باشگاه استقلال باید تا قبل از ساعت 10 صبح شنبه ضمانت نامه را ارائه کند وگرنه قرارداد کان لم یکن تلقی میشود. اولا زمانی که قرارداد را ارسال میکنند عصر چهارشنبه است و فردا پنجشنبه و جمعه است و همگان میدانند که پنجشنبه ستاد بانکها تعطیل است و فقط شعب باز است و عملا هیچ کاری نمیشود کرد. ما از طریق فدراسیون اطلاع دادیم در همین فرصت کم ما وثایق ملکی سهل البیع ارائه کنیم و وکالت بلاعزل بدهیم و خیالشان از تضمین پرداخت سهم سازمان لیگ راحت شود. ما اگر راههای درآمدزایی باشگاهها را ببندیم هیچ امکان حیات برای تیمهای پرطرفدار نیست و راهی برای رقابت با تیمهای عربی و شرق آسیا نیست. ما باید امکان درآمدهای پایدار را به باشگاهها بدهیم.

رئیسی کیا کارشناس اقتصاد ورزش در ادامه این مناظره گفت: ما منتقد عملکرد سازمان لیگ هستیم. آقای آل اسحاق گفتند مشاور حقوقی هستند، اما جای بهاروند هم حرف زدند. در این چند سال آقای بهاروند خیلی کم پاسخگو بودند. ما به فلسفه وجودی سازمان لیگ برگردیم. لیگ یعنی صندوق سرمایه گزاری باشگاهها. باشگاه برای تامین مالی خود نباید سراغ مالک برود. این امر باید از درآمدهای خود فوتبال باشد‌. برای اینکه به صورت متمرکز بتوانی قرارداد ببندی سازمان لیگ را درست میکنی تا حافظ منابع شما باشد.

وی افزود: آقای آل اسحاق به استقلال میگوید چرا برای پرداختی خود سند و مدرک ندادید آیا در سازمان لیگ شفاف بودند و در سیزده سال گذشته شفافیت داشتید. ناکامیها که بود سازمان لیگ انجام داده و سازمان لیگ در مدیریت دچار ضعف شده باشد و سیزده سال یک رویه غیرشفاف داشته است. دوره آقای بهاروند با تاج متفاوت نیست. با کارگزارانی که مسئله دار بودند چرا الان در سازمان لیگ قرارداد بستید. وقتی میتوانید بگویید ضمانت نامه ‌که خودت ضمانت نامه را گرفته باشید. استقلال در فصل گذشته پنج میلیارد گرفته است اصلا چیزی روی میز نیست که درباره آن حرف بزنیم. آقای آل اسحاق گفت عملکرد من را از آقای گرشاسبی بپرسید ما چرا از فرد بپرسیم وقتی عملکردش مشخص است.

قنبرزاده عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ در ادامه این مناظره اظهار کرد: سازمان لیگ ساختار دارد که چهار الی پنج باشگاه عضو آن هستند و سازمان بالادستی آن فدراسیون است. در مسائل اجرایی سازمان لیگ نظارت دارد. در سازمان لیگ ساختار این طور است که یک کمیته بازاریابی داریم و کمیسیون معاملات رویه های قانونی را بررسی میکند و مصوبات نهایی در فدراسیون میرود بررسی و تصویب میشود.

وی ادامه داد: حرف منطق را با منطق بپذیریم و جدل با سخن حق نکنیم. ما نه منافعی داریم که با سخن حق جدل کنیم و نه وامدار کسی نیستیم. آقای رئیسی کیا شما اشراف به مسائل حقوقی دارید. در سال گذشته صورتهای مالی حسابرسی و ‌گزارش بازرس مستقل رفته در یک فرمت خدمت تمام باشگاههای لیگ برتری و لیگ یک. یک فرمت گزارش حسابرس مستقل مورد تایید است که بالای 99 درصد آن را تایید کردند‌. این عملکرد به تایید باشگاهها رسیده است. به لحاظ حقوقی عدم اشراف به قانون نافی مسئولیت نیست.

رئیسی کیا در پاسخ گفت: آقای قنبرزاده داستان را از صفحعه آخر میخواند. یک فرصت تاریخی برای فوتبال ایران پیش آمده که اگر امروز از استقلال بیرون نمیزد از تیمی دیگر بیرون میزد. اصل داستان اینست که سازمان لیگ کارگزار باشگاههاست و باید بدنبال تحقق منافع اقتصادی باشگاهها باشد، اما آیا بدون اینکه نظر باشگاهها را بخواهد و درباره هزینه‌ها گزارش ندهد. به جای اینکه سازمان لیگ بحث استقلالی داشته باشد در رابطه با باشگاهها فراموش کرده کارگزار باشگاهها است. وقتی میخواهد قرارداد ببندد باید نظر باشگاهها را بپرسد. سازمان لیگ میرود با یک بنگاه تبلیغاتی قرارداد میبندد و بعد میگوید محقق نشد مگر سازمان لیگ میتواند هزینه هایی که برای باشگاههاست را خود تصمیم بگیرد. این رابطه از اساس ایراد دارد. اصل بحث اینست از صفحه اول باید داستان را بیان کنیم. به جای سازمان لیگ استقلال عمل داشته باشد. میگوید ما ترازی دادیم که باشگاه قبول کرده من باشگاه چکار کنم وقتی همه چی دست شماست. اگر آن دو میلیارد را نگیریم چکار کنیم.

وی اظهار کرد: چرخه اقتصادی باشگاهها دست سازمان لیگ است حتی وقتی زیانی به قراردادها وارد‌ میشود سازمان لیگ در آن شریک است. سازمان لیگ سال 87 تاسیس شده تا الان فقط یک بار در سال 96 یک آگهی تغییرات زدند و نشانی را به کوچه پایینتر زدند و پنج سال است منتظریم مشکل مالیاتی حل شود. چقدر باید وقت دهیم تا سازمان لیگ به روز شود و خدمتگزار باشگاهها شود.

قنبرزاده در پاسخ گفت: من چند صحبت آقای رئیسی کیا را قبول دارم. در برنامه های رئیس فعلی فدراسیون چابک سازی باشگاه ها از اهدافش بوده که چابک سازی هنوز صورت نگرفته است و بحث چابک سازی و رسیدن با ساختار هدفمند باید صورت گیرد.

وی افزود: باشگاهی آمده رقمی گفتند که کسب ورود نکرده است. همین رقابت باعث شده اگر مزایده ای بگذارند مورد قبول باشد. من از منظر هیئت رئیسه صحبت میکنم که اختیار اجرایی ندارد. بنده ذیل امضا نوشتم چون به لحاظ اقتصادی که منافع باشگاه را در نظر گرفته موافقم و آیین نامه مالی معاملاتی فدراسیون لحاظ گردد و کمیته بازاریابی آن را لحاظ کند. اینکه در قبل ضمانت نبوده الان نباید این اشتباه شود. اینها در حوزه اجرا هست و هیئت رئیسه در آن ورود نمیکند. صفحه آخر ذینفعان باشگاه هستند و ذینفعان آن را امضا کردند و دیگر نیاز به قضاوت نیست اگر 30 درصد باشگاهها امضا نمیکردند آن قضیه تایید نمیشد.

رئیسی کیا در ادامه مناظره بیان کرد: من خودم مدیرعامل باشگاه راه آهن بودم. موقعی که قرارداد تبلیغات محیطی را امضا میکردند از من باشگاه میپرسند که شما کارگزاری داری اما نبوده و نیست امیدوارم با این مطالبه گری درست شود. مشارکت باشگاه چگونه است. عرض من اینست که برای پنج میلیارد تومان میروم امضا میکنم چون به پول نیاز دارم.
وی تصریح کرد: مطالبه گری استقلال در اساس کار درستی است و فرصتی برای فوتبال است، اما اینکه سازمان لیگ دارد کارش را میکند و شما وسط کار میگویید نه درست نیست میتوانستید بگویید من هم اسپانسر دارم و دو درصد به من بیشتر بدهید. بحث دیگر اینکه استقلال یا هر تیم دیگر یک تیم از لیگ برتر است و در سازمان لیگ نمیتوان اختیار تیمهای دیگر مثل پرسپولیس را دست استقلال بدهیم چون باشگاههای دیگر نمیخواهند منافع اقتصادی‌شان توسط یک تیم دیگر تامین شود.

قنبرزاده در پایان اظهارتش گفت: در خصوص درصد سهم سازمان لیگ در خصوص قرارداد بازیکنان اطلاعاتم کامل نیست. هر سازمانی هرجا پول میدهد حق دارد مطالبه کند که این پول کجا میرود. بحث چابک سازی سازمان لیگ درست است و در تبلیغات محیطی مشارکت خوبی نبوده است. در کنار تبلیغات محیطی پخش تلویزیونی هم مهم است.

رئیسی کیا نیز در پایان اظهار کرد: از این فرصت باید استفاده کرد بحث شفافیت سازمان لیگ و گزارش دهی به باشگاهها انجام نشده است.

انتهای پیام/


دسترسی سریع
1 گزارش ورزشی