گزارش ورزشی مسابقات از ساعت 00:00 به مدت 120دقیقه

رادیو ورزش

1 گزارش ورزشي

خرمشهر را خدا آزاد كرد

سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر گرامی باد.

1401/03/02
22:33

به گزارش رادیو ورزش؛آزادسازی خرمشهر از رخدادهای مهمِ تاریخ جنگ ایران و عراق كه در آن، شهر خرمشهر پس از 578 روز اشغال توسط ارتش بعث عراق به‌دست نیروها و رزمندگان ایرانی آزاد شد. خرمهشر، از شهرهای خوزستان، اولین شهری بود كه مورد تهاجم عراقی‌ها قرار گرفت. این شهر، علی‌رغم 34 روز مقاومت و تلاش رزمندگان و مردم، سرانجام در روز چهارم آبان سال 1359ش، به اشغال ارتش بعثی عراق درآمد.

در فاصله ماه‌های مهر تا دی 1359ش، پس از سقوط خرمشهر، نزدیك به سه ماه عملیات‌هایی برای آزادسازی شهر از طرف ارتش، سپاه پاسداران و نیروهای مردمی انجام شد، اما نتیجه‌ مؤفقیت‌آمیزی حاصل نشد. پس از ماه‌ها تصرف و اشغال شهر، در نهایت در طی عملیات گسترده‌ای با نام عملیات «بیت المقدس» كه 25 روز به طول انجامید و در چهار مرحله اجرا شد، شهر به محاصره كامل نیروهای ایرانی درآمد و پس از انهدام قوای عراقی و اسارت شماری از نیروهای آن، در 3 خرداد سال1361ش خرمشهر به‌طور كامل آزاد شد و پرچم جمهوری اسلامی ایران بر فراز مسجد جامع این شهر به اهتزاز درآمد.

امام خمینی فتح خرمشهر را از امور مافوق طبیعت و از عنایات خداوند دانسته است و آیت الله خامنه‌ای حماسه آزادی خرمشهر را حادثه‌ای بی‌نظیر در تاریخ جهان قلمداد كرده و آن را پرچم سرافرازی و پایداری ملت ایران معرفی كرده است.

دسترسی سریع
1 گزارش ورزشی