نقد کتاب جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی کتاب "اصول ایمنی در کوهستان"

برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 24 خرداد با حضور روبن شاهوردیان، ناشر کتاب به معرفی کتاب "اصول ایمنی در کوهستان" اختصاص داشت.

1398/03/25
08:01

به گزارش رادیو ورزش؛ کتاب "اصول ایمنی در کوهستان" تالیف ثاقب حمیدی است که توسط انتشارات علم و حرکت در 88 صفحه چاپ و تقدیم علاقمندان شده است.
روبن شاهوردیان، ناشر کتاب پیرامون مطالب این کتاب بیان کرد: در این کتاب سعی شده اطلاعاتی در خصوص اصول پایه و نکات فنی ورزش کوهنوردی در اختیار علاقمندان قرار گیرد. این اطلاعات که با تصاویری چند به چاپ رسیده بدین‌ قرار است: اصول ایمنی در کوهستان، اصول صحیح راه‌پیمایی در کوهستان، حفاظت از محیط کوهستان، تغذیه در کوهستان، اصول سنگ‌نوردی، مراقبت از طناب کوهنوردی، هدایت گروه در کوهستان، امداد و علایم بین‌المللی آن در کوهستان، جهت‌یابی در کوهستان، پیش‌بینی هوای کوهستان. بیتوته در کوهستان، نکات اولیه‌ و اساسی صعودهای زمستانی، سرمازدگی و راه‌های مقابله با آن، بهمن و راه‌های مقابله با آن، آذرخش و راه‌های مقابله با آن، تجهیزات کوهستان، مارگزیدگی و مقابله آن، و اخلاق و شعارهای کوهنوردی.
شاهوردیان با اشاره به بخشی از همین کتاب در مورد سرمازدگی و راه های مقابله با آن گفت: عضو سرمازده را با حرارت حاصل از مالش و استحکاک گرم نکنید. هرگز عضو سرما زده را با برف و آب سرد تماس ندهید. برای گرم کردن از حرارت دهان استفاده نکنید. عضو سرما زده را با ورزش کردن گرم نکنید. برای گرم کردن از آب 40 درجه استفاده کنید. عضو سرمازده را با گرمای خشک مثل شعله آتش گرم نکنید. از قرار دادن باند و پنبه روی عضو خودداری کنید. تاول ها را نترکانید. برای شستشو از آب جوشیده خنک و صابون استفاده کنید.
برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 24 خرداد با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد کتاب