از ساعت به مدت

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی كتاب نین جوتسو (هنر نامرئی شدن)

برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 3 خرداد با حضور روبن شاهوردیان، ناشر كتاب به معرفی كتاب نین جوتسو (هنر نامرئی شدن) اختصاص داشت.

1398/03/05
13:06

به گزارش رادیو ورزش؛ كتای نین جوتسو (هنر نامرئی شدن) نوشته دان دریگر و ترجمه سوسن مشهدی است كه در 130 صفحه توسط انتشارات علم و حركت به چاپ رسیده است.
روبن شاهوردیان، ناشر كتاب پیرامون پیدایش رشته نین جوتسو بیان كرد: نین جوتسو یك هنر رزمی ژاپنی است كه در لغت به معنای حركت پنهانی است و در آن استراتژی‌ها و تاكتیك‌های جنگ‌های نامتعارف و چریكی و روش‌های جاسوسی و پنهان‌كاری آموزش داده می‌شود. از برجسته‌ترین خصوصیات نین جوتسو این است كه بدن و جسم را پایگاه فكر و اندیشه می‌داند و كالبد آدمی را آموزش می‌دهد تا با آن روح را بسازد. اصول اصلی و اجرای تكنیك‌ها نیاز به سرعت، تعادل، تمركز، قدرت و تنظیم زمان تنفس و كنترل آن دارد و بدون آن فاقد ارزش است.
وی ادامه داد: بر اساس بیشتر منابع تاریخی نینجاها به تدریج خود را به عنوان نیروی مخالف همتایان طبقه بالاتر خود یعنی سامورایی‌ها در ژاپن فئودال مطرح كردند و تكامل این هنر رزمی بین قرن ششم تا نهم میلادی در ژاپن اتفاق افتاد. نین جوتسو ریشه در اثر كلاسیك نظامی چینی یعنی «سان تزو» دارد كه توسط سان وو استراتژیست معروف سده پنجم پیش از میلاد به رشته تحریر درآمده است. این اثر در قرن ششم میلادی وارد ژاپن شد و به طور دقیق توسط دربار سلطنتی و خانواده های متخاصم مورد بررسی قرار گرفت. پیشینیان نینجاها به دلیل گرایش به بودیسم "یاغی" نامیده می شدند. درآن هنگام درگیریهای شدیدی میان هواداران بودیسم و پیروان مذهب ملی ژاپنیها یعنی آئین شینتو جریان داشت و این گروههای یاغی كه بعدها به یامابوشی معروف شدند، برای حمایت از خود تمرین هنرهای رزمی و استراتژیهای نظامی را با ترس روانی و قدرتهای اسرار آمیز تركیب كردند. قبل از آن نینجاها در گروه های كوچكی با در پیش گرفتن روش های كاملا سری جنگی تا قرن 19 خود را به عنوان نیروی بسیار با نفوذ در كشور ژاپن مطرح كردند.
شاهوردیان در معرفی سرفصلهای این كتاب گفت: مطالب این كتاب در 6 فصل تدوین شده است كه شامل 1- تاریخچه و سازماندهی 2- فنون و تمرینات 3- تكنیكهای عملیاتی 4- لباس، ابزار و سلاحها 5 - تاكتیكها، ترفندها و اعمال خارق العاده 6 - حقایق و افسانه ها
برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 3 خرداد با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد كتاب