نقد کتاب جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی کتاب نین جوتسو (هنر نامرئی شدن)

برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 3 خرداد با حضور روبن شاهوردیان، ناشر کتاب به معرفی کتاب نین جوتسو (هنر نامرئی شدن) اختصاص داشت.

1398/03/05
13:06

به گزارش رادیو ورزش؛ کتای نین جوتسو (هنر نامرئی شدن) نوشته دان دریگر و ترجمه سوسن مشهدی است که در 130 صفحه توسط انتشارات علم و حرکت به چاپ رسیده است.
روبن شاهوردیان، ناشر کتاب پیرامون پیدایش رشته نین جوتسو بیان کرد: نین جوتسو یک هنر رزمی ژاپنی است که در لغت به معنای حرکت پنهانی است و در آن استراتژی‌ها و تاکتیک‌های جنگ‌های نامتعارف و چریکی و روش‌های جاسوسی و پنهان‌کاری آموزش داده می‌شود. از برجسته‌ترین خصوصیات نین جوتسو این است که بدن و جسم را پایگاه فکر و اندیشه می‌داند و کالبد آدمی را آموزش می‌دهد تا با آن روح را بسازد. اصول اصلی و اجرای تکنیک‌ها نیاز به سرعت، تعادل، تمرکز، قدرت و تنظیم زمان تنفس و کنترل آن دارد و بدون آن فاقد ارزش است.
وی ادامه داد: بر اساس بیشتر منابع تاریخی نینجاها به تدریج خود را به عنوان نیروی مخالف همتایان طبقه بالاتر خود یعنی سامورایی‌ها در ژاپن فئودال مطرح کردند و تکامل این هنر رزمی بین قرن ششم تا نهم میلادی در ژاپن اتفاق افتاد. نین جوتسو ریشه در اثر کلاسیک نظامی چینی یعنی «سان تزو» دارد که توسط سان وو استراتژیست معروف سده پنجم پیش از میلاد به رشته تحریر درآمده است. این اثر در قرن ششم میلادی وارد ژاپن شد و به طور دقیق توسط دربار سلطنتی و خانواده های متخاصم مورد بررسی قرار گرفت. پیشینیان نینجاها به دلیل گرایش به بودیسم "یاغی" نامیده می شدند. درآن هنگام درگیریهای شدیدی میان هواداران بودیسم و پیروان مذهب ملی ژاپنیها یعنی آئین شینتو جریان داشت و این گروههای یاغی که بعدها به یامابوشی معروف شدند، برای حمایت از خود تمرین هنرهای رزمی و استراتژیهای نظامی را با ترس روانی و قدرتهای اسرار آمیز ترکیب کردند. قبل از آن نینجاها در گروه های کوچکی با در پیش گرفتن روش های کاملا سری جنگی تا قرن 19 خود را به عنوان نیروی بسیار با نفوذ در کشور ژاپن مطرح کردند.
شاهوردیان در معرفی سرفصلهای این کتاب گفت: مطالب این کتاب در 6 فصل تدوین شده است که شامل 1- تاریخچه و سازماندهی 2- فنون و تمرینات 3- تکنیکهای عملیاتی 4- لباس، ابزار و سلاحها 5 - تاکتیکها، ترفندها و اعمال خارق العاده 6 - حقایق و افسانه ها
برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 3 خرداد با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد کتاب