از ساعت به مدت

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی كتاب "راهنمای جامع پیشگیری و درمان كمر درد"

برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 27 اردیبهشت با حضور دكتر حسین ذكایی، مولف كتاب به معرفی كتاب راهنمای جامع پیشگیری و درمان كمر درد اختصاص داشت.

1398/02/28
08:34

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر حسین ذكایی، نویسنده كتاب پیرامون انگیزه اش از تالیف كتاب راهنمای جامع پیشگیری و درمان كمر درد گفت: بیش از 80 درصد مردم حداقل یكبار دچار كمر درد شده اند و سالانه مبالغ هنگفتی برای درمان آن هزینه می شود. هدف من و همكارانم از تالیف و ترجمه این كتاب این بود كه آحاد مردم اطلاعات جامعی در این زمینه در اختیار داشته باشند. با توجه به سبك زندگی ماشینی این گونه عارضه ها افزایش یافته است. تاكید ما در نوشتن چنین كتابی این است كه هم هزینه درمان كم شود و هم افراد جامعه سالم و تندرست باشند و این باعث افزایش بهره وری و كیفیت زندگی آنها شود.
وی ادامه داد: اگر چه كتابهای زیادی در كشور با موضوع كمر درد وجود دارد، اما معمولا رویكرد آنها به گونه ای بوده كه تنها بر بخش خاصی متمركز شده و به همه ابعاد آن توجه نشده است. در كتاب حاضر تلاش شده است كه مفاهیم مربوط به پیشگیری و درمان كمر درد، به ساده ترین زبان ممكن در اختیار مخاطب قرار گیرد و كلیه اطلاعات مورد نیاز او را در بر داشته باشد. بدین منظور نتایج جدیدترین مقالات علمی به زبان بسیار ساده و در بیانی كوتاه در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
ذكایی عنوان كرد: این كتاب مشتمل بر 6 فصل است. فصل اول با عنوان آشنایی با كمر درد و انواع آن به ساختار كمر ،آنچه باید در باره كمردرد بدانیم ، طبقه بندی درد، عوامل خطرزای ابتلا به كمردرد می پردازد. فصل دوم با عنوان عواملی كه ممكن است سبب ابتلا به كمردرد شوند به افزایش سن ، جنس ، ژنتیك ، چاقی و اضافه وزن ، آسیب ناشی از ضربه (تروما) ، عوامل روانی، سیگار كشیدن، پوكی استخوان، بارداری ، فتق دیسك ، تخریب مفصلی ، مشاغل و سبك زندگی و ….. می پردازد. فصل سوم با عنوان روشهای پیشگیری از كمردرد به موضوعاتی نظیر نشستن، ایستادن ، خوابیدن ، برداشتن و حمل اشیاء ، كنترل وزن ، استفاده از كوله پشتی ، پوشیدن كفش مناسب و …. می پردازد. فصل چهارم با عنوان روشهای تشخیص كمردرد به شیوه تشخیص كمردرد، آزمایش خون ، تصویربرداری و میلوگرافی می پردازد. فصل پنجم با عنوان روشهای درمانی غیر جراحی كمردرد، به قابلیت خود درمانی بدن در درمان كمردرد ، انواع درمان های غیر جراحی كمردرد ؛ اصول تمرینات بازتوانی برای كمردرد، توصیه های ایمنی، تمرینات منتخب كششی و تقویتی برای مبتلایان به كمردرد، تمرینات آب درمانی و مزایای آن اشاره دارد. فصل ششم با عنوان درمانهای جراحی كمردرد ، به چگونگی تصمیم گیری برای جراحی ، اعمال مورد نیاز قبل از جراحی ، خطرات و سودمندی های عمل جراحی ، انواع جراحی كمر و ... می پردازد.
برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 27 اردیبهشت با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد كتاب