نقد کتاب جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی کتاب "راهنمای جامع پیشگیری و درمان کمر درد"

برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 27 اردیبهشت با حضور دکتر حسین ذکایی، مولف کتاب به معرفی کتاب راهنمای جامع پیشگیری و درمان کمر درد اختصاص داشت.

1398/02/28
08:34

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر حسین ذکایی، نویسنده کتاب پیرامون انگیزه اش از تالیف کتاب راهنمای جامع پیشگیری و درمان کمر درد گفت: بیش از 80 درصد مردم حداقل یکبار دچار کمر درد شده اند و سالانه مبالغ هنگفتی برای درمان آن هزینه می شود. هدف من و همکارانم از تالیف و ترجمه این کتاب این بود که آحاد مردم اطلاعات جامعی در این زمینه در اختیار داشته باشند. با توجه به سبک زندگی ماشینی این گونه عارضه ها افزایش یافته است. تاکید ما در نوشتن چنین کتابی این است که هم هزینه درمان کم شود و هم افراد جامعه سالم و تندرست باشند و این باعث افزایش بهره وری و کیفیت زندگی آنها شود.
وی ادامه داد: اگر چه کتابهای زیادی در کشور با موضوع کمر درد وجود دارد، اما معمولا رویکرد آنها به گونه ای بوده که تنها بر بخش خاصی متمرکز شده و به همه ابعاد آن توجه نشده است. در کتاب حاضر تلاش شده است که مفاهیم مربوط به پیشگیری و درمان کمر درد، به ساده ترین زبان ممکن در اختیار مخاطب قرار گیرد و کلیه اطلاعات مورد نیاز او را در بر داشته باشد. بدین منظور نتایج جدیدترین مقالات علمی به زبان بسیار ساده و در بیانی کوتاه در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
ذکایی عنوان کرد: این کتاب مشتمل بر 6 فصل است. فصل اول با عنوان آشنایی با کمر درد و انواع آن به ساختار کمر ،آنچه باید در باره کمردرد بدانیم ، طبقه بندی درد، عوامل خطرزای ابتلا به کمردرد می پردازد. فصل دوم با عنوان عواملی که ممکن است سبب ابتلا به کمردرد شوند به افزایش سن ، جنس ، ژنتیک ، چاقی و اضافه وزن ، آسیب ناشی از ضربه (تروما) ، عوامل روانی، سیگار کشیدن، پوکی استخوان، بارداری ، فتق دیسک ، تخریب مفصلی ، مشاغل و سبک زندگی و ….. می پردازد. فصل سوم با عنوان روشهای پیشگیری از کمردرد به موضوعاتی نظیر نشستن، ایستادن ، خوابیدن ، برداشتن و حمل اشیاء ، کنترل وزن ، استفاده از کوله پشتی ، پوشیدن کفش مناسب و …. می پردازد. فصل چهارم با عنوان روشهای تشخیص کمردرد به شیوه تشخیص کمردرد، آزمایش خون ، تصویربرداری و میلوگرافی می پردازد. فصل پنجم با عنوان روشهای درمانی غیر جراحی کمردرد، به قابلیت خود درمانی بدن در درمان کمردرد ، انواع درمان های غیر جراحی کمردرد ؛ اصول تمرینات بازتوانی برای کمردرد، توصیه های ایمنی، تمرینات منتخب کششی و تقویتی برای مبتلایان به کمردرد، تمرینات آب درمانی و مزایای آن اشاره دارد. فصل ششم با عنوان درمانهای جراحی کمردرد ، به چگونگی تصمیم گیری برای جراحی ، اعمال مورد نیاز قبل از جراحی ، خطرات و سودمندی های عمل جراحی ، انواع جراحی کمر و ... می پردازد.
برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 27 اردیبهشت با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد کتاب