از ساعت به مدت

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی كتاب "راه كاراته، راه زندگی من"

برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 13 اردیبهشت با حضور روبن شاهوردیان، ناشر و مترجم كتاب به معرفی كتاب "راه كاراته، راه زندگی من" اختصاص داشت.

1398/02/14
08:41

به گزارش رادیو ورزش؛ كتاب "راه كاراته، راه زندگی من" نوشته "گیچین فوناكوشی" است كه روبن شاهوردیان آن را به فارسی ترجمه كرده است. این كتاب توسط انتشارات علم و حركت در 137 صفحه به بازار عرضه شده است.
شاید نتوان رزمی كاری را در جهان یافت كه نام "گیچین فوناكوشی" بنیانگذار و استاد كاراته مدرن را نشنیده باشد. در واقع كاراته بدون نام این استاد بزرگ درهیچ جای دنیا شناخته شده نیست. كتاب "راه كاراته، راه زندگی من" شرح وقایع زندگی مردی است كه بند بند وجود و مسیر زندگی خویش را با كاراته پیوند زد و از خود یادگاری به جا گذاشت كه امروزه ما آن را به نام كاراته می شناسیم.
روبن شاهوردیان، ناشر و مترجم "كتاب راه كاراته، راه زندگی من" پیرامون انگیزه اش از ترجمه این كتاب بیان كرد: برایم مهم بود كه بدانم استاد و بنیان گذار كاراته چه ویژگیها و فراز و نشیبهایی در زندگی اش داشته است. بیوگرافی این استاد برایم بسیار جذاب بود. من هم تصمیم گرفتم كتاب را ترجمه كنم، بشكلی كه هر كس كتاب را می خواند احساس كند خود فوناكوشی آن را به فارسی نوشته است.
وی در معرفی فصلهای كتاب گفت: شناخت سخن نامعقول، بی سلاح یك درس ارزشمند، دست خالی به جای دست چینی، راه كاراته واحد است، پایان مخفی كاری، دیدار با افعی، برد یا باخت، خطر غرور، محبت بدون ترحم، میانجی گری، روح بازی و كاراته زندگی من را نجات داد سرفصلهای اصلی این كتاب هستند.
شاهوردیان عنوان كرد: این كتاب علاوه بر اینكه یك اثر ورزشی است زندگی نامه هم است و داستان كودكی تا كهنسالی فوناكوشی و همه رویدادهایی كه برایش اتفاق افتاده را بیان می كند. استاد در همه اتفاقات زندگی خود صبور بود و عاقلانه ترین كار را انتخاب می كرد. او اعتقاد داشت همه این چیزها را كاراته به او داده است.
برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 13 اردیبهشت با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد كتاب