از ساعت به مدت

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی كتاب "استعدادیابی در ورزش"

برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 23 فروردین با حضور دكتر سعید ارشم، مترجم كتاب به معرفی كتاب "استعدادیابی در ورزش" اختصاص داشت.

1398/01/24
08:59

به گزارش رادیو ورزش؛ كتاب استعدادیابی در ورزش تالیف جیم براون و ترجمه سعید ارشم و الهام رادنیا است. این كتاب در 290 صفحه توسط انتشارات علم و حركت چاپ شده كه به بررسی مهم‌ترین عوامل موفقیت ورزشی اختصاص دارد. شناسایی توانایی‌های ورزشی و پرورش آنها، تفاوت میان استعداد ورزشی برجسته و متوسط، ارزیابی توانایی‌های ورزشی، و بهبود روند پیشرفت در ورزش از اهداف این كتاب است. افزون بر این مبحثی تحت عنوان "استعداد سنجی در رشته‌های ورزشی" مطرح گردیده كه رشته‌های بسكتبال، بیس‌بال، تنیس، دو و میدانی، دو صحرانوردی، ژیمناستیك، شنا، فوتبال، كشتی و والیبال را در برمی گیرد.
سعید ارشم، مترجم كتاب پیرامون هدفش از ترجمه این كتاب بیان كرد: شروع این كار از سال 80 بود كه بشكل تجربی و پژوهشی به دنبال راه حلهایی بودیم كه وقتی با ورزشكاران سروكار داریم سریعتر متوجه شویم كه به چه عملكردی خواهند رسید. مطالعات مختلفی داشتیم و به جین براون رسیدیم. مكاتباتی با وی داشتیم كه نقطه آغازی بود كه وارد جزئیات و مولفه های اصلی استعدادهای ورزشی شویم.
وی در ادامه افزود: این كتاب به لحاظ محتوا دیدگاه من را در استعدادیابی تغییر داد. یك موضوع در استعدادیابی پیدا كردن استعداد و دیگری توسعه و رشد استعداد است. بین این دو تفاوت وجود دارد و گزینش استعداد با پرورش استعداد فرق دارد.
ارشم درخصوص فصلهای این كتاب توضیح داد: بخش اول با عنوان شناسایی استعدادها در چهار فصل تدوین شده كه شامل 1- مشخصات ورزشكار با استعداد 2- شناسایی ویژگی جسمانی 3- شناسایی مهارتهای روانی و عاطفی 4- در نظر گرفتن عوامل ناملموس است. بخش دوم با عنوان ارزیابی و بهبود استعدادها شامل 5- سرپرستی و مربیگری ورزشكاران با استعداد 6- تسریع روند پیشرفت 7- غلبه بر موانع و مشكلات 9- آزمونهای استعداد 10- استخدام، اكتشاف و ارزیابی است.
برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 23 فروردین با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد كتاب