نقد کتاب جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی کتاب "استعدادیابی در ورزش"

برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 23 فروردین با حضور دکتر سعید ارشم، مترجم کتاب به معرفی کتاب "استعدادیابی در ورزش" اختصاص داشت.

1398/01/24
08:59

به گزارش رادیو ورزش؛ کتاب استعدادیابی در ورزش تالیف جیم براون و ترجمه سعید ارشم و الهام رادنیا است. این کتاب در 290 صفحه توسط انتشارات علم و حرکت چاپ شده که به بررسی مهم‌ترین عوامل موفقیت ورزشی اختصاص دارد. شناسایی توانایی‌های ورزشی و پرورش آنها، تفاوت میان استعداد ورزشی برجسته و متوسط، ارزیابی توانایی‌های ورزشی، و بهبود روند پیشرفت در ورزش از اهداف این کتاب است. افزون بر این مبحثی تحت عنوان "استعداد سنجی در رشته‌های ورزشی" مطرح گردیده که رشته‌های بسکتبال، بیس‌بال، تنیس، دو و میدانی، دو صحرانوردی، ژیمناستیک، شنا، فوتبال، کشتی و والیبال را در برمی گیرد.
سعید ارشم، مترجم کتاب پیرامون هدفش از ترجمه این کتاب بیان کرد: شروع این کار از سال 80 بود که بشکل تجربی و پژوهشی به دنبال راه حلهایی بودیم که وقتی با ورزشکاران سروکار داریم سریعتر متوجه شویم که به چه عملکردی خواهند رسید. مطالعات مختلفی داشتیم و به جین براون رسیدیم. مکاتباتی با وی داشتیم که نقطه آغازی بود که وارد جزئیات و مولفه های اصلی استعدادهای ورزشی شویم.
وی در ادامه افزود: این کتاب به لحاظ محتوا دیدگاه من را در استعدادیابی تغییر داد. یک موضوع در استعدادیابی پیدا کردن استعداد و دیگری توسعه و رشد استعداد است. بین این دو تفاوت وجود دارد و گزینش استعداد با پرورش استعداد فرق دارد.
ارشم درخصوص فصلهای این کتاب توضیح داد: بخش اول با عنوان شناسایی استعدادها در چهار فصل تدوین شده که شامل 1- مشخصات ورزشکار با استعداد 2- شناسایی ویژگی جسمانی 3- شناسایی مهارتهای روانی و عاطفی 4- در نظر گرفتن عوامل ناملموس است. بخش دوم با عنوان ارزیابی و بهبود استعدادها شامل 5- سرپرستی و مربیگری ورزشکاران با استعداد 6- تسریع روند پیشرفت 7- غلبه بر موانع و مشکلات 9- آزمونهای استعداد 10- استخدام، اکتشاف و ارزیابی است.
برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 23 فروردین با اجرای چراتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد کتاب