از ساعت به مدت

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی كتاب "مكمل های ورزشی"

برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 24 اسفند با حضور دكتر نعیما خواجوی، مربی بدنساز به معرفی كتاب "مكمل های ورزشی" اختصاص داشت.

1397/12/25
08:35

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر نعیما خواجوی، مربی بدنساز پیرامون انگیزه اش از ترجمه كتاب "مكمل های ورزشی" بیان كرد: مكمل ها بخش جدایی ناپذیر ورزش حرفه ای هستند. هر چه ورزشكار و مربی آگاهی بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشند، سود بیشتری برایشان بهمراه دارد. این كتاب منبع علمی دارد. برخی كتابهایی كه در مورد مكمل ها نوشته شده اند، بیشتر جنبه بازاری دارد ولی در این كتاب با توجه به پژوهش هایی كه در مورد مكمل ها انجام شده توصیه هایی شده است.
وی ادامه داد: نویسنده كتاب متخصص تغذیه ورزشی است. در بخش اول كتاب در مورد اینكه مكمل ها چه هستند و چه سود و زیانی دارند، توضیح داده شده است. همچنین به میزان پراكندگی و آلودگی آن پرداخته است. در ضمن در مصرف مكمل ها باید به مسئله دوپینگ توجه شود. هر ورزشكار مسئول كارش است و باید آگاهی داشته باشد كه چه چیزی را مصرف می كند.
خواجوی عنوان كرد: شمار مكمل ها زیاد است و اگر ورزشكار یا مربی نسبت به آن آگاهی نداشته باشد نمی داند چه چیزهایی سودمند و چه چیزهایی مضر است. در بخش دوم كتاب مكملهای براساس حروف الفبا معرفی شده اند و چگونگی كار كرد آن بیان شده است. بعلاوه شواهد علمی این مكمل ها گفته شده و سود و زیان آن ذكر شده است. در پایان نگرش در مورد هر مكمل نیز عنوان شده است.
وی خاطر نشان كرد: این كتاب 116 صفحه دارد و به قیمت 18 هزار تومان توسط انتشارات آوای ظهور در سال 97 به چاپ رسیده است. این بیست هفتمین كتابی است كه ترجمه كرده ام. متاسفانه فدراسیونها ورزشی برای خرید این نوع كتابها و در اختیار قرار دادن آنها برای مربیان و ورزشكاران هزینه نمی كنند. كمیته آموزش كه مسئولیت این كار را بر عهده دارد باید كتابهایی كه می تواند برای مربیان و ورزشكاران سودمند باشد را تهیه و در اختیار قرار دهد تا ورزشكاران ما آگاه شوند و این آگاهی را به ورزشكاران نسل بعد نیز منتقل كنند.
برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 24 اسفند با اجرای علاقمند تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 15:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد كتاب