نقد کتاب جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی کتاب "مکمل های ورزشی"

برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 24 اسفند با حضور دکتر نعیما خواجوی، مربی بدنساز به معرفی کتاب "مکمل های ورزشی" اختصاص داشت.

1397/12/25
08:35

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر نعیما خواجوی، مربی بدنساز پیرامون انگیزه اش از ترجمه کتاب "مکمل های ورزشی" بیان کرد: مکمل ها بخش جدایی ناپذیر ورزش حرفه ای هستند. هر چه ورزشکار و مربی آگاهی بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشند، سود بیشتری برایشان بهمراه دارد. این کتاب منبع علمی دارد. برخی کتابهایی که در مورد مکمل ها نوشته شده اند، بیشتر جنبه بازاری دارد ولی در این کتاب با توجه به پژوهش هایی که در مورد مکمل ها انجام شده توصیه هایی شده است.
وی ادامه داد: نویسنده کتاب متخصص تغذیه ورزشی است. در بخش اول کتاب در مورد اینکه مکمل ها چه هستند و چه سود و زیانی دارند، توضیح داده شده است. همچنین به میزان پراکندگی و آلودگی آن پرداخته است. در ضمن در مصرف مکمل ها باید به مسئله دوپینگ توجه شود. هر ورزشکار مسئول کارش است و باید آگاهی داشته باشد که چه چیزی را مصرف می کند.
خواجوی عنوان کرد: شمار مکمل ها زیاد است و اگر ورزشکار یا مربی نسبت به آن آگاهی نداشته باشد نمی داند چه چیزهایی سودمند و چه چیزهایی مضر است. در بخش دوم کتاب مکملهای براساس حروف الفبا معرفی شده اند و چگونگی کار کرد آن بیان شده است. بعلاوه شواهد علمی این مکمل ها گفته شده و سود و زیان آن ذکر شده است. در پایان نگرش در مورد هر مکمل نیز عنوان شده است.
وی خاطر نشان کرد: این کتاب 116 صفحه دارد و به قیمت 18 هزار تومان توسط انتشارات آوای ظهور در سال 97 به چاپ رسیده است. این بیست هفتمین کتابی است که ترجمه کرده ام. متاسفانه فدراسیونها ورزشی برای خرید این نوع کتابها و در اختیار قرار دادن آنها برای مربیان و ورزشکاران هزینه نمی کنند. کمیته آموزش که مسئولیت این کار را بر عهده دارد باید کتابهایی که می تواند برای مربیان و ورزشکاران سودمند باشد را تهیه و در اختیار قرار دهد تا ورزشکاران ما آگاه شوند و این آگاهی را به ورزشکاران نسل بعد نیز منتقل کنند.
برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 24 اسفند با اجرای علاقمند تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 15:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد کتاب