از ساعت به مدت

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی كتاب "روانشناسی ورزشی- راهنمای مربیان"

برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 7 دی با حضور دكتر محمد خبیری، مترجم كتاب به بررسی كتاب "روانشناسی ورزشی -راهنمای مربیان" اختصاص داشت.

1397/10/08
09:32

به گزارش رادیو ورزش؛ كتاب "روانشناسی ورزشی-راهنمای مربیان" نوشته دكتر رینر مارتنز و ترجمه دكتر محمد خبیری است كه در 2200 نسخه قطع وزیری و در 364 صفحه توسط نشر بامداد كتاب تقدیم علاقمندان شده است.
دكتر محمد خبیری، مترجم كتاب پیرامون انگیزه اش از ترجمه كتاب روانشناسی ورزشی -راهنمای مربیان بیان كرد: زمانی كه در آمریكا دانشجوی دكترا بودم؛ رینر مارتنز كارگاهی آموزشی در دانشگاه برگزار كرده بود كه در آن شركت داشتم. من جزوه ای از او گرفتم كه كتاب حاضر ترجمه آن جزوه است. در آن زمان در مورد روانشناسی ورزشی كتاب رایجی وجود نداشت. ولی حالا در زمینه های مختلف بخصوص مهارتهای روانشناسی مباحث گوناگونی مطرح شده است و تحقیقات روی مولفه های زیادی انجام می شود. این كتاب برای كسانی كه می خواهند آشنایی اولیه با روانشناسی ورزشی پیدا كنند؛ مناسب است.
خبیری درخصوص جایگاه روانشناسی در ورزش قهرمانی كشور و پیشرفت این حوزه بیان كرد: پیشرفت بسیار خوبی داشتیم. گرایش روانشناسی ورزشی در كارشناسی ارشد و همینطور دكترا وجود دارد.
وی ادامه داد: در هرم قهرمانی، آمادگی جسمانی در پایه هرم و مهارت، تكنیك و تاكتیك موارد بعدی هرم و در راس هرم مسئله مهارت روانی قرار دارد. اگر ورزشكار در تمامی موارد آماده باشد ولی از نظر روحی و روانی در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشد؛ نمی تواند مهارتهایش را بطور كامل نشان دهد. قهرمانان دنیا كسانی هستند كه از نظر روانی هم آمادگی خوبی دارند. بعلاوه لازم است مربیان ما كلاسهای روانشناسی پایه را بگذرانند تا بتوانند بهره لازم را از این حوزه ببرند.
برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 7 دی با اجرای محمدی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 15:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد كتاب