نقد کتاب جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی کتاب "روانشناسی ورزشی- راهنمای مربیان"

برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 7 دی با حضور دکتر محمد خبیری، مترجم کتاب به بررسی کتاب "روانشناسی ورزشی -راهنمای مربیان" اختصاص داشت.

1397/10/08
09:32

به گزارش رادیو ورزش؛ کتاب "روانشناسی ورزشی-راهنمای مربیان" نوشته دکتر رینر مارتنز و ترجمه دکتر محمد خبیری است که در 2200 نسخه قطع وزیری و در 364 صفحه توسط نشر بامداد کتاب تقدیم علاقمندان شده است.
دکتر محمد خبیری، مترجم کتاب پیرامون انگیزه اش از ترجمه کتاب روانشناسی ورزشی -راهنمای مربیان بیان کرد: زمانی که در آمریکا دانشجوی دکترا بودم؛ رینر مارتنز کارگاهی آموزشی در دانشگاه برگزار کرده بود که در آن شرکت داشتم. من جزوه ای از او گرفتم که کتاب حاضر ترجمه آن جزوه است. در آن زمان در مورد روانشناسی ورزشی کتاب رایجی وجود نداشت. ولی حالا در زمینه های مختلف بخصوص مهارتهای روانشناسی مباحث گوناگونی مطرح شده است و تحقیقات روی مولفه های زیادی انجام می شود. این کتاب برای کسانی که می خواهند آشنایی اولیه با روانشناسی ورزشی پیدا کنند؛ مناسب است.
خبیری درخصوص جایگاه روانشناسی در ورزش قهرمانی کشور و پیشرفت این حوزه بیان کرد: پیشرفت بسیار خوبی داشتیم. گرایش روانشناسی ورزشی در کارشناسی ارشد و همینطور دکترا وجود دارد.
وی ادامه داد: در هرم قهرمانی، آمادگی جسمانی در پایه هرم و مهارت، تکنیک و تاکتیک موارد بعدی هرم و در راس هرم مسئله مهارت روانی قرار دارد. اگر ورزشکار در تمامی موارد آماده باشد ولی از نظر روحی و روانی در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشد؛ نمی تواند مهارتهایش را بطور کامل نشان دهد. قهرمانان دنیا کسانی هستند که از نظر روانی هم آمادگی خوبی دارند. بعلاوه لازم است مربیان ما کلاسهای روانشناسی پایه را بگذرانند تا بتوانند بهره لازم را از این حوزه ببرند.
برنامه "نقد کتاب" روز جمعه 7 دی با اجرای محمدی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 15:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد کتاب