نقد کتاب جمعه از ساعت 15:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی کتاب "مبانی مدیریت ورزشی"

برنامه "نقد کتاب" روز جمعه دوم آذر با حضور دکتر حمید قاسمی، مولف کتاب و دانشیار دانشگاه به معرفی کتاب "مبانی مدیریت ورزشی" اختصاص داشت.

1397/09/03
10:02

به گزارش رادیو ورزش؛ کتاب « مبانی مدیریت ورزشی» تألیف دکتر حمید قاسمی دانشیار دانشگاه پیام نور، دکتر سارا کشکر دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر نازنین راسخ استادیار پژوهشگاه علوم ورزشی است.
کتاب مذکور شامل ده فصل تحت عناوین: "مبانی مفهومی مدیریت ورزش"،" مبانی نظری مدیریت ورزش"، " مبانی برنامه‌ریزی در ورزش"،" مبانی سازمان‌دهی در ورزش"، " مبانی مدیریت منابع انسانی و مالی در ورزش"،" مبانی هدایت و رهبری در ورزش"،" مبانی نظارت و ارزیابی در ورزش"،" مبانی فرهنگ‌سازمانی در ورزش"،" مبانی ارتباطات در سازمان"،" آشنایی با گرایش‌های تخصصی در مدیریت ورزش است.
حمید قاسمی مولف کتاب و دانشیار دانشگاه پیرامون انگیزه اش از تالیف کتاب "مبانی مدیریت ورزش" اظهار کرد: وقتی می خواهم کتابی را تالیف کنم؛ تلاش می کنم کلیه کتابهای موجود در آن حوزه را تحلیل محتوا کنم و بخوانم تا درصورتیکه خلا و نیازی وجود داشته باشد؛ اقدام به نوشتن کتاب جدید در آن زمینه کنم. در مورد کتاب مبانی مدیریت ورزشی با توجه به سرفصلهای مقطع کارشناسی و نیازی که هنگام تدریس آن مواجه شده بودیم؛ احساس کردیم که در دوره کارشناسی به کتاب جدیدی نیاز است که به زبان ساده به معرفی مبانی مدیریت که جنبه کاربردی و عملی داشته باشد، بپردازد. در دروسی مثل مدیریت ورزشی نیاز است جنبه های عینی تقویت شود تا دانشجو گرایش بیشتری پیدا کند و در مقاطع بالاتر نیز آن را ادامه دهد.
وی ادامه اد: ما سعی کردیم در بین کتابهای موجود جاذبه هایی در مبانی مدیریت ورزشی ایجاد کنیم. همچنین با ارائه مفاهیم اولیه و اهمیت آن، تعریفی ساده و کاربردی از مدیریت ورزش بر مبنای پنج وظیفه اصلی برنامه ریزی، سازماندهی، بکارگیری نیروی انسانی، هدایت و رهبری و نظارت و ارزشیابی فصول کتاب را سامان دادیم. همچنین با فصول تکمیلی از جمله معرفی مدیریت ورزشی، گرایشها و بازار کار آن کتاب را با کمترین حجم ممکن و با حفظ محتوای لازم به پایان برسانیم.
قاسمی تصریح کرد: ضرورت کاربرد مدیریت ورزشی در حوزه‌های مختلف ورزشی در حال افزایش است. از سوی دیگر سازمان‌های تجاری، غیرانتفاعی و دولتی در زمینهٔ ورزش به دنبال به‌کارگیری افراد متخصص و مجرب در حوزه مدیریت ورزشی هستند. کسانی که به‌ عنوان دانشجو یا علاقه‌مند به مدیریت ورزشی، وارد وادی علوم ورزشی می‌شوند باید با کسب تجربه در محیط واقعی، در جریان عملی کردن مبانی نظری قرار گیرند. در غیر این صورت، بعد از فارغ‌التحصیلی شاهد افرادی صرفاً تئوری خواهیم بود که اغلب نظراتی غیرقابل اجرا یا بسیار دشوار برای اجرا در محیط واقعی ورزش دارند.
برنامه "نقد کتاب" روز جمعه دوم آذر ماه با اجرای محمدی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 15:05 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد کتاب