از ساعت به مدت

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی كتاب "مبانی مدیریت ورزشی"

برنامه "نقد كتاب" روز جمعه دوم آذر با حضور دكتر حمید قاسمی، مولف كتاب و دانشیار دانشگاه به معرفی كتاب "مبانی مدیریت ورزشی" اختصاص داشت.

1397/09/03
10:02

به گزارش رادیو ورزش؛ كتاب « مبانی مدیریت ورزشی» تألیف دكتر حمید قاسمی دانشیار دانشگاه پیام نور، دكتر سارا كشكر دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی و دكتر نازنین راسخ استادیار پژوهشگاه علوم ورزشی است.
كتاب مذكور شامل ده فصل تحت عناوین: "مبانی مفهومی مدیریت ورزش"،" مبانی نظری مدیریت ورزش"، " مبانی برنامه‌ریزی در ورزش"،" مبانی سازمان‌دهی در ورزش"، " مبانی مدیریت منابع انسانی و مالی در ورزش"،" مبانی هدایت و رهبری در ورزش"،" مبانی نظارت و ارزیابی در ورزش"،" مبانی فرهنگ‌سازمانی در ورزش"،" مبانی ارتباطات در سازمان"،" آشنایی با گرایش‌های تخصصی در مدیریت ورزش است.
حمید قاسمی مولف كتاب و دانشیار دانشگاه پیرامون انگیزه اش از تالیف كتاب "مبانی مدیریت ورزش" اظهار كرد: وقتی می خواهم كتابی را تالیف كنم؛ تلاش می كنم كلیه كتابهای موجود در آن حوزه را تحلیل محتوا كنم و بخوانم تا درصورتیكه خلا و نیازی وجود داشته باشد؛ اقدام به نوشتن كتاب جدید در آن زمینه كنم. در مورد كتاب مبانی مدیریت ورزشی با توجه به سرفصلهای مقطع كارشناسی و نیازی كه هنگام تدریس آن مواجه شده بودیم؛ احساس كردیم كه در دوره كارشناسی به كتاب جدیدی نیاز است كه به زبان ساده به معرفی مبانی مدیریت كه جنبه كاربردی و عملی داشته باشد، بپردازد. در دروسی مثل مدیریت ورزشی نیاز است جنبه های عینی تقویت شود تا دانشجو گرایش بیشتری پیدا كند و در مقاطع بالاتر نیز آن را ادامه دهد.
وی ادامه اد: ما سعی كردیم در بین كتابهای موجود جاذبه هایی در مبانی مدیریت ورزشی ایجاد كنیم. همچنین با ارائه مفاهیم اولیه و اهمیت آن، تعریفی ساده و كاربردی از مدیریت ورزش بر مبنای پنج وظیفه اصلی برنامه ریزی، سازماندهی، بكارگیری نیروی انسانی، هدایت و رهبری و نظارت و ارزشیابی فصول كتاب را سامان دادیم. همچنین با فصول تكمیلی از جمله معرفی مدیریت ورزشی، گرایشها و بازار كار آن كتاب را با كمترین حجم ممكن و با حفظ محتوای لازم به پایان برسانیم.
قاسمی تصریح كرد: ضرورت كاربرد مدیریت ورزشی در حوزه‌های مختلف ورزشی در حال افزایش است. از سوی دیگر سازمان‌های تجاری، غیرانتفاعی و دولتی در زمینهٔ ورزش به دنبال به‌كارگیری افراد متخصص و مجرب در حوزه مدیریت ورزشی هستند. كسانی كه به‌ عنوان دانشجو یا علاقه‌مند به مدیریت ورزشی، وارد وادی علوم ورزشی می‌شوند باید با كسب تجربه در محیط واقعی، در جریان عملی كردن مبانی نظری قرار گیرند. در غیر این صورت، بعد از فارغ‌التحصیلی شاهد افرادی صرفاً تئوری خواهیم بود كه اغلب نظراتی غیرقابل اجرا یا بسیار دشوار برای اجرا در محیط واقعی ورزش دارند.
برنامه "نقد كتاب" روز جمعه دوم آذر ماه با اجرای محمدی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 15:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد كتاب