از ساعت به مدت

رادیو ورزش

نقد كتاب

معرفی كتاب "اكتساب و اجرای مهارتهای ورزشی"

برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 25 آبان با حضور دكتر سید كاوس صالحی، مترجم كتاب به معرفی كتاب "اكتساب و اجرای مهارتهای ورزشی" اختصاص داشت.

1397/08/26
08:55

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر سید كاووس صالحی یكی از مترجمان كتاب "اكتساب و اجرای مهارتهای ورزشی" پیرامون انگیزه اش از ترجمه این كتاب گفت: این كتاب نوشته "تری مك موریس" است كه به دلیل ساختار روان، علمی و آموزش مقدمات و ملاحظات اكتساب و اجرای مهارتهای ورزشی به زبان ساده و روان از سال 2006 مورد استقبال و علاقه خوانندگان حیطه رشد، یادگیری و كنترل حركتی در سراسر دنیا قرار گرفته است. در سال 2014 ویراست دوم این كتاب نیز به چاپ رسیده است.
وی ادامه داد: ما با هدف ارائه آخرین یافته های علمی پیرامون مبحث اكتساب و اجرای مهارتهای ورزشی و ارائه اثری كه سهمی در افزایش دانش علاقمندان به حیطه رفتار حركتی داشته باشد؛ این كتاب را ترجمه و در اختیار علاقمندان قرار دادیم. این كتاب براساس سرفصلهای وزارت علوم و جز منابع درسی كارشناسی و كارشناسی ارشد تربیت بدنی بخصوص گرایش رفتار حركتی است.
صالحی تصریح كرد: نویسنده كتاب مربی، معلم و پژوهشگر رفتار حركتی است كه دارای تالیفاتی در این زمینه است. او رویكرد جالبی را در این كتاب در پیش گرفته است و بعد از بیان موضوعات مربوط به اكتساب و اجرای مهارتهای ورزشی مثل تصمیم گیری، زمان واكنش، پیش بینی، كنترل حركتی و ... دیدگاه های مخالف و موافق را بخصوص در مورد دیدگاه پردازش اطلاعات و روانشناسی بوم شناختی مطرح و آنها را مورد مقایسه قرار داده است. بعلاوه نقاط ضعف و قوت هر كدام را بدون سوگیری بیان كرده است. همچنین با مطرح كردن مسائل و موضوعات رشدی و علوم اعصاب بخصوص ساختارهای مغزی دخیل در اجرای مهارتهای ورزشی این اثر را به یك منبع ارزشمند در حیطه رشد، یادگیری و كنترل حركتی تبدیل كرده است.
مترجم كتاب در آخر عنوان كرد: به طور كلی، این كتاب در درجه اول برای كسانی طراحی شده كه می خواهند در سطح پایه، مطالعه در زمینه اكتساب و اجرای مهارتهای ورزشی را شروع كنند. همچنین برای كسانی كه مرحله ابتدایی مهارت را طی كرده اند، مفید و سودمند است. با این حال، این منبع ضمن فراهم كردن مطالب ارزشمند برای دانشجویان، مربیان، معلمان و آموزش دهندگان حركت، می تواند مورد علاقه كسانی قرار گیرد كه مطالعاتی در این زمینه ندارند اما به اكتساب و اجرای مهارت های ورزشی علاقه مند هستند.
برنامه "نقد كتاب" روز جمعه 25 آبان با اجرای محمدی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه هر جمعه ساعت 15:05 به مدت 25 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
نقد كتاب