صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز به جز جمعه ها از ساعت 11:35 به مدت 25 دقیقه

برنامه یک فنجان چای داغ دوشنبه 23 اسفند میزبان هاجر نجاتی زاده، بانوی پرتلاش و موفق در عرصه مدیریت ووشو و والیبال کشورمان بود.

به گزارش رادیو ورزش؛ هاجر نجاتی زاده، پیشکسوت ووشو و والیبال کشورمان در گفتگو با رادیو ورزش گفت: من تنها دختر خانواده بودم و 5 برادر داشتم. در تمام دوران تحصیل پدرم مشوق من بود و دوست داشت تا در رشته مورد علاقه خودم پیشرفت کنم. پس از اتمام دوره تحصیل به عنوان معلم مشغول بکار شدم و تصمیم گرفتم به عنوان دبیر ورزش فعالیت کنم. در این زمینه همسرم که نویسنده ورزشی بود حمایت های زیادی از من بعمل آورد و با مدیریت خوب و ایجاد اطمینان خاطر زمینه ای را برای من فراهم کرد تا در فعالیت های اجتماعی شرکت کنم. من و همسرم در سال 1349 در حالی که من 18 سال و ایشان 22 سال سن داشت با یکدیگر ازدواج کردیم. هر دو ما اهل دامغان استان سمنان بودیم و بعد از یک سال گذشتن از استخدامی من در این شهر به تهران آمدیم. خداوند به ما دو فرزند دختر و دو نوه دختر داد. فرزند اولم ماندانا مطیعی در رشته قلب و عروق و تنفس دانشگاه تهران درحال تحصیل در مقطع دکتری است و فرزند دوم من در رشته مهندسی معماری تحصیل کرده و در یکی از شرکت های بزرگ معماری مشغول به فعالیت است. هر دو دخترم ورزشی هستند و فرزند اولم داور آسیایی والیبال است. من نیز در حال حاضر به عنوان ناظر و نماینده فدراسیون والیبال در مسابقات لیگ برتر و ارگان ها و نهادهای کشوری حضور پیدا می کنم و به تدریس دوره های داوری والیبال می پردازم.
نجاتی زاده در ادامه توضیح داد: از سال 85 در تدارک این بودم که راهی را برای حضور بانوان در مسابقات برون مرزی داشته باشم. زمانی که در سال 84 لیگ برتر را برگزار می کردیم؛ متوجه این موضوع شدم که دختران والیبالیست ما انگیزه ای برای بازی کردن ندارند و شروع و اتمام رقابت های هر ساله لیگ برایشان اتفاق خاص و هیجان انگیزی نبود. در همان سال ها مسابقات آسیایی جوانان برگزار شد و نمایندگان FIVB به ایران آمدند. یکی از این نمایندگان فرد مسلمانی به نام حبیب عبد الله بود. من با ریاست فدراسیون، آقای یزدانی خرم مشورت کردم و از ایشان خواستم تا با این نمایندگان در خصوص حضور زنان مسلمان در رقابت های برون مرزی صحبتی داشته باشم.
من از حبیب عبدالله خواستم تا برای حضور بانوان مسلمان در رقابت های بین المللی فکری کند. وی به من پاسخ داد: در قانون ما محدودیتی وجود ندارد و هر کسی با هر دین و مذهبی اعم از زن و مرد می تواند در رقابت ها شرکت کند. برای داشتن حجاب هم لباسی طراحی کنید و من حمایت های لازم را از شما خواهم کرد. ناگفته نماند که دکتر داورزنی حمایت ها و پیگیری های زیادی انجام داد. ما در روزنامه آگهی چاپ و از چندین طراح دعوت کردیم تا لباسی را طراحی کنند که تنها 600 گرم وزن داشته باشد و محدودیتی برای بازیکنان ایجاد نکند. پس از تلاش های فراوان امروز شاهد این موضوع هستیم که دختران والیبالیست ما با حجاب اسلامی و اعتمادبنفس به عنوان لژیونر به لیگ های اروپایی می روند و افتخارآفرینی می کنند.
هاجر نجاتی زاده در سالهای 79 تا 82 به عنوان نائب رئیس فدراسیون رزمی فعالیت می کرد و جز اولین کسانی بود که دختران ووشوکار را به مسابقات جهانی برد. این درحالی بود که بودجه کافی برای اعزام نبود و همسر ایشان، مرحوم مطیعی 6 میلیون تومان کمک کرد تا وقفه ای اتفاق نیافتد. خوشبختانه با حضور این بانوی پرتلاش در آن سالها نظم و سامان زیادی به این رشته ها بخشیده شد.
نجاتی زاده در این رابطه اظهار کرد: اعتقاد من این بود که چون مسئولیت دارم باید حتما این مسئولیت را بشناسم و مطالعه زیادی درباره آن داشته باشم که در این رابطه همسرم کمک زیادی به من کرد. زمانی که به مسابقات بوسان کره اعزام شدیم. بسیار ناراحت بودم زیرا بسیاری از کشورهایی که از ما پایین تر بودند به این رقابت ها آمده بودند. در مسیر بازگشت و در هواپیما مهندس مهرعلیزاده هم حضور داشت و از من پرسید برداشت شما چیست و من ساده گفتم گریه! چون بازیکن یمنی که قابلیت زیادی هم نداشت در این رقابت حضور داشت درحالی که جای بسیاری از ووشوکاران ما خالی بود و ما نیاز به یک مربی خوب چینی داریم. مهرعلیزاده در همان لحظه این درخواست من را با آقای افشاردوست مطرح کرد و پس از یک ماه این مربی به کشور آمد و بعد از دو ماه تمرین ووشوکاران و مربیان ما را شناسایی کرد و ظرف مدت 6 ماه برای مسابقات جهانی ماکائو آماده شدیم. با اصرار فراوان و ارسال عکس و فیلم از اجرای ووشوکاران مسئولین فدراسیون جهانی را راضی کردم تا در این رقابت ها شرکت کنیم. در نهایت حضور پیدا کردیم و موفق شدیم مقام پنجم، ششم و هفتم را بدست بیاوریم که موجب تعجب همگان شد و تبریک رئیس فدراسیون جهانی را در پی داشت.
برنامه یک فنجان چای داغ دوشنبه 23 اسفند کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی عبادالله رضایی و اجرای منصوریان بود. این برنامه هر روز (بجز جمعه) ساعت 13:05 تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

مرتبط با این خبر

  • هم سخن با منوچهر شفقتیان، بهترین دفاع چپ فوتبال ایران

  • نگاهی به زندگی مهدی مناجاتی

  • نصیر رحیمی و دغدغه هایش برای پیشکسوتان فوتبال

  • گفتگو با منوچهر قبولی، مروارید فوتبال آلمان

  • پای صحبت سید محمد عمادی پور و تحولات در تربیت بدنی دانشگاه پلیس

  • راه و رسم مرشدی از زبان مرشد محسن نویدپور

  • داوود حقی، هافبکی که در اوج کنار رفت

  • علیرضا نادی کسی که عاشقانه والیبال بازی می کند

  • پای صحبت محسن علی آبادی پیشکسوت خانواده شنا

  • پای صحبت سید مهدی حیدری، از بازی در فوتبال تا بازی در سینما