یک فنجان چای داغ هر روز به جز جمعه ها از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

گفتگوی اختصاصی با رئیس فدراسیون شطرنج (قسمت دوم)

برنامه "یک فنجان چای داغ" یکشنبه 12 اسفند، با مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج گفتگویی دوستانه انجام داد.

1397/12/13
09:55

به گزارش رادیو ورزش؛ مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج، در ادامه شرح داستان زندگی خود گفت: بعد از اینکه در دانشگاه ثبت نام کردم، سعی کردم در شرکت هایی که استادهای دانشکده داشتند، مشغول به کار شوم و کارهای پاره وقت می گرفتم. آن زمان مانند اکنون که خرج زندگی ها سنگین است، نبود و زندگی ها ساده تر بود. دانشگاه شهید بهشتی خوابگاه نداشت و با حقوقی که دریافت می کردم هزینه اجاره خونه و دیگر مخارجم تأمین می شد. این شغل های پاره وقتی باعث شد در کنار تحصیل تجارب کاری و حرفه ای پیدا کنم و قدرت استقامتم در برابر مشکلات را بالا ببرم.
پهلوان زاده، افزود: آن زمان به رشته بدمینتون و دوی استقامت علاقه مند بودم و توانستم در دانشگاه این فعالیت را ادامه بدهم. در سال 1366 و 1367 که سال آخر جنگ تحمیلی ایران و عراق بود، من به عنوان سرباز در جبهه فعالیت می کردم. شاید این بهترین خاطره زندگی ام باشد که روز 19 شهریور سال 67 امام فتوای آزادی شطرنج را اعلام کرد. پس از این فتوا به اهواز بازگشتم و برای تمام پادگان شیرینی خریدم.
آنجایی که خدمت می کردم، یک واحد بود که برای بازسازی تفنگ، سایل خراطی در آن وجود داشت و ما با چوب چند مهره شطرنج درست کردیم. اولین مسابقه شطرنج را با سربازان پادگان غدیر انجام دادم. این اتفاق تأثیر بسیار بزرگی روی زندگی من گذاشت.
وی، در پاسخ به این پرسش که علاقه به شطرنج از چه زمانی در شما پدیدار شد، عنوان کرد: 6 ساله که بودم، به خاطر جنگ شوروی و آمریکا تب شطرنج همه دنیا را گرفته بود. جنگ سمبلیکی بین فیشر و اسپاسکی روی صفحه شطرنج انجام شد. آن دوران افراد زیادی به سمت شطرنج جذب شدند. پدرم هم به من شطرنج یاد داد و هر روز با هم شطرنج بازی می کردیم. از آن زمان علاقه به شطرنج در من شکل گرفت.
رئیس فدراسیون شطرنج عنوان کرد: بعد از اینکه از جبهه برای ادامه تحصیل به دانشگاه بازگشتم، در دانشکده معماری اتاقی را از مدیریت دانشکده گرفتم و به عنوان اتاق شطرنج نامگذاری کردیم. بلافاصله مسابقات قهرمانی بین دانشجویان برگزار شد.
سال 68 فدراسیون شطرنج بازگشایی شد و امامی کاشانی حکم ریاست فدراسیون را گرفت، من هم در فدارسیون مشغول فعالیت شدم و بعد از مدتی اولین قهرمانی تهران را برگزار کردیم.
برنامه یک فنجان چای داغ، امروز با اجرای اسکویی روی آنتن رفت. این برنامه هر روز به جز جمعه ها از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
یک فنجان چای داغ