یک فنجان چای داغ هر روز به جز جمعه ها از ساعت 13:00 به مدت 25 دقیقه

همراه با محمدرضا طالقانی (قسمت دوم)


برنامه "یک فنجان چای داغ" دوشنبه 29 بهمن، با محمدرضا طالقانی، پیشکسوت کشتی گفتگویی صمیمی انجام داد.

1397/11/30
08:35


به گزارش رادیو ورزش؛ محمدرضا طالقانی، پیشکسوت کشتی، درباره دوران نوجوانی و جوانی خود گفت: من بزرگ شده پایین شهر و قدیمی ترین محله تهران به نام گذر مستوفی هستم که پهلوانان بنام زیادی داشت. در محله ما تعدادی زورخانه بود. صبح ها که به مدرسه جعفری اسلامی می رفتم، صدای ضرب زورخانه و اسم قشنگ مولایمان را می شنیدم که برایم بسیار لذت بخش بود. کنار همه کوچه ها هیأت های مذهبی بود. من آنقدر به صبحانه امام حسین علاقه داشتم و با همین رفت و آمدها به تکیه ها از بچگی با امام مأنوس شدم. اول هر ماه در خانه مان روضه داشتیم که واقعاً اثرگذار بود.
طالقانی، در مقابل این گفته که ما به شدت نیاز داریم که یک ارتقاء فرهنگی قابل لمس در بدنه ورزش کشورمان داشته باشیم، عنوان کرد: به نظر من دیگر خیلی دیر شده است. اصلاً نمی توان گفت با یک کلاس درس و سمینار می توان فرهنگ سازی کرد. یک روزی عکس تختی که در حال نماز خواندن بود را منتشر کردند و مردم گفتند عجب انسان متدینی است و گرایش به وی زیاد شد؛ اما چرا اکنون این فرهنگ از میان ما رفته است. دانش آموز که بودم وقتی به کلاس می رفتم، معلم می گفت اول دعا بخوانید و بعد درس را شروع می کرد. زورخانه و کشتی که می رفتم می گفتند باید با وضو باشید. مـتأسفانه الان وقتی فردی یتیمی را روی پایش می گذارد و نوازش می کند، می گویند سیاهکار است. مسئولین اکنون وقت به شعور رسیدن مملکت ماست. ما اکنون به کار احتیاج داریم.
من بلد نبودم شعار بدهم. با انقلابمان بزرگی کردم؛ کار کردم و به جایی رسیدم. گفتم باید بالای سر آمریکا و روسیه بایستم؛ اما شعار ندادم. آنقدر کار کردم که همه تیم هایم قهرمان جهان شدند.
من در اسکوپیه عکس امام خمینی را به کنی ماندی، قهرمان المپیک زدم؛ روز بعد همه روزنامه ها آن را چاپ کردند و این یعنی انقلاب. رسول خادم که در المپیک روی سکو ایستاد، به معنی صدور انقلاب ما بود. نمایندگان رسانه ها خیلی اثرگذار هستند و می توانند کارهای خوب مردم را نشان دهند. کار خیر و زیبا را باید نشان داد. متأسفانه ما کار خیر را می پوشانیم؛ آن وقت می گویم چرا تختی نداریم. آدم های بزرگ و خوب زیادی در کشورمان وجود دارند که می توانند در کنار تختی و پوریای ولی بایستند؛ اما دیده نمی شوند.
برنامه یک فنجان چای داغ، با اجرای منصوریان، هر روز به جز جمعه ها ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
یک فنجان چای داغ