صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز به جز جمعه ها از ساعت 11:35 به مدت 25 دقیقه


برنامه یک فنجان چای داغ سه شنبه 18 آبان میزبان مرشد خوش صدا و دوست داشتنی، عباس شیرخدا بود.


به گزارش رادیو ورزش؛ سالهای سال است صدای دلنشین و گوش نواز مرشدی را می شنویم که از رادیو پخش می شود. این مرشد دوست داشتنی همان عباس شیرخداست که مهمان یک فنجان چای داغ رادیو ورزش بود.
عباس شیرخدا که 85 سال دارد و حدود 40 سال در عرصه رادیو فعالیت می کند؛ کلامش را اینگونه آغاز کرد: کسانی که ورزش می کنند؛ راستگو هستند و احترام بزرگترها را حفظ می کنند. سپس با نفس گرم خود شروع به مدح شیرخدا کرد: بسم الله الرحمن الرحیم یا رحمن و یا رحیم؛ ای که تو هستی همه جا هوشیار از دل و جان نام علی دوست دار؛ علی شیرخدا یعنی فتوت علی شیرخدا یعنی مروت؛ تمام لذت عمرم همین است که مولایم امیرالمومنین است.
شیرخدا درباره آغاز فعالیت هایش گفت: در دوران مدرسه و سرکلاس شاهنامه فردوسی را باز می کردم روی میز ضرب میزدم و اشعار را می خواندم. خدا رحمت کند والیزاده، معلم ورزش ما را که بابت این کار من را تشویق می کرد و نمره 20 می داد. همین نمره 20 انگیزه ای شد برای من تا در مدرسه صبا زورخانه کوچکی داشته باشم و صبح ها ضرب بگیرم و بخوانم تا دانش آموزان ورزش کنند. اولین باری که وارد ساختمان رادیو در جاده قدیم شمیران شدم بسیار جوان بودم و برای اجرای برنامه دست و پایم می لرزید. حدود 30 سال برنامه زنده اجرا کردم تا اینکه به میدان ارگ منتقل شدم و برنامه های زنده صبحگاهی را در آنجا اجرا کردم.
وی درباره راز و رمز پرانرژی بودن خود گفت: بعد از تمام این سالها تازه فهمیده ام که چطور بخوانم. 70 بار کتاب شاهنامه فردوسی را خوانده ام و هنوز مطالعه دارم و اشعار را حفظ می کنم تا هر روز بهتر از روز قبل بخوانم. زیرا یک خواننده خوب باید اشعار را بدرستی ادا کند و هر شعر را با در نظر گرفتن مناسبت های زمانی و مکانی گزینش نماید.
شیرخدا درباره شادروان جهان پهلوان تختی بیان کرد: در بیشتر برنامه ها با شادروان تختی همراه بودم. کشتی گیران نامدار زیادی در زمان تختی زندگی می کردند اما تختی خصوصیات منحصربفردی داشت که از او پهلوان تختی ساخت. زمانی که او از المپیک بازگشت این اشعار را برایش خواندم: جهان پهلوان تختی نامدار؛ که هست از برای جهان افتخار. تختی جلو آمد و گفت: برای من این اشعار را نخوان که من در جواب گفتم: شما سالها پهلوان پایتخت هستید و بازوبند پهلوانی دارید. تختی شاخه گلی به من داد و گفت: از علی مولا بخوان. تختی از دوستان من بود و در شب دامادی و مراسم خاکسپاری هم برایش شعر خواندم.
شما می توانید ساعت 13:05 چهارشنبه 19 آبان شنونده ادامه گفتگوی رادیو ورزش با استاد شیرخدا باشید.
برنامه یک فنجان چای داغ کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی عبادالله رضایی و اجرای منصوریان هر روز ساعت 13:05 تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

مرتبط با این خبر

  • هم سخن با منوچهر شفقتیان، بهترین دفاع چپ فوتبال ایران

  • نگاهی به زندگی مهدی مناجاتی

  • نصیر رحیمی و دغدغه هایش برای پیشکسوتان فوتبال

  • گفتگو با منوچهر قبولی، مروارید فوتبال آلمان

  • پای صحبت سید محمد عمادی پور و تحولات در تربیت بدنی دانشگاه پلیس

  • راه و رسم مرشدی از زبان مرشد محسن نویدپور

  • داوود حقی، هافبکی که در اوج کنار رفت

  • علیرضا نادی کسی که عاشقانه والیبال بازی می کند

  • پای صحبت محسن علی آبادی پیشکسوت خانواده شنا

  • پای صحبت سید مهدی حیدری، از بازی در فوتبال تا بازی در سینما