همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رئیس كمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رادیو ورزش؛ بحث ضرورت وجود برخی فدراسیون ها مهمتر از تغییر ماهیت است

برنامه "همیشه با ورزش" یكشنبه 26 اردیبهشت با احمد راستینه، رئیس كمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی در خصوص لایحه تغییر ماهیت فدراسیون های ورزشی به گفتگو پرداخت.

1400/02/27
09:37

به گزاش رادیو ورزش؛ احمد راستینه، رئیس كمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سوال كه آیا در شرایط كنونی برای تغییر ماهیت فدراسیون های ورزشی و تبدیل آنها از یك نهاد عمومی به بخش حقیقی ضرورتی وجود دارد، تصریح كرد: فدراسیون ها در تمام دنیا زیرساخت های لازم ورزش قهرمانی را برای مسابقات بین المللی آن كشورها فراهم می كنند و طبیعتاً ‌فدراسیون ها بازوان پرقدرت رشته های قهرمانی كشورهایی هستند كه برای توسعه ورزش قهرمانی سرمایه گذاری می كنند. متأسفانه ما در كشورمان با مشكلی روبرو هستیم و آن بحث ماهیت فعالیت فدراسیون های ورزشی است كه به دلیل عدم شفاف بودن ماهیت فدراسیون ها و نوع دریافت اعتبارات و هزینه كرد آنها هموارد مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد و بعضاً ‌در تناقضات با ساختارهای ورزشی بین المللی، برخی از ماهیت فدراسیون ها دستخوش تغییراتی می شود كه گاهی اعتراضاتی را در ساختارهای بین المللی برای ورزش ما به همراه دارد.
وی در خصوص تصویب لایحه تغییر ماهیت فدراسیون های ورزشی در هیأت دولت گفت: ما منتظریم كه این لایحه به مجلس ارائه شود تا درباره آن بحث و گفتگویی صورت بگیرد. به نظر من مباحث ورزش ما یك مقدار بنیادی تر و ریشه ای تر از این است كه با تغییر ماهیت برخی از فدراسیونها به دنبال اصلاح ساختار آنها باشیم. اساساً‌ در تمام كشورهای توسعه یافته روی رشته های اولویت دار سرمایه گذاری می شود؛ اما متأسفانه در كشور ما به تعداد رشته های جدیدالبنیان هم كه بعضاً‌ در كشور دیگری ایجاد می شود، بلافاصله فدراسیونی شكل می گیرد و متأسفانه با توسعه فدراسیون ها نتوانستیم رشته های اولویت دارمان را به آنچه كه استحقاقشان است، هدایت كنیم.
راستیه خاطرنشان كرد: به اعتقاد بنده بحث ضرورت وجود برخی از فدراسیون ها، همچنین اجماع آنها در رشته های اولویت دار و تفكیك فدراسیون ها به رشته های المپیكی و غیرالمپیكی اولویتش از ماهیت حقوقی فدراسیون ها بیشتر حائز اهمیت است.
وی به تشریح اقدامات مجلس شورای اسلامی در بحث ورزش پرداخت و گفت: مجلس شورای اسلامی در طول سال گذشته و امسال در بحث ورزش مواردی را در دستور كار خود قرار داده است. به تمام معنا تمام ظرفیت مجلس برای كمك به ورزش و حمایت از ورزشكاران معطوف شده است. ما سال گذشته بحث شفاف سازی واگذاری دو باشگاه بزرگ استقلال و پرسپولیس را زیر ذره بین مجلس قرار دادیم و وزارت ورزش و جوانان مكلف شد كه اسناد مالكیتی این دو باشگاه را شفاف كند و بدون شفاف سازی آخرین وضعیت آنها حق واگذاریشان را ندارد.
رئیس كمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی افزود: گام دوم در بحث لایحه بودجه بود كه برای اولین بار اتفاق بسیار خوبی در بحث حمایت از ورزش، فدراسیون ها و رشته های المپیكی و غیرالمپیكی رخ داد و به جرأت می گویم در تاریخ مجالس ادوار گذشته یك اتفاق كاملاً بی نظیری است. به طور كلی قریب به هزار و پانصد و سی میلیارد تومان به اعتبارات ورزش افزوده شد و سنگ بنای خوبی برای حمایت از ورزش و جوانان گذاشته شد.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده ادامه گفتگو باشید.
برنامه همیشه با ورزش با كارشناسی مازیار مهرانی هر شب به جز جمعه ها ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش موج FM ردیف 92 مگاهرتز تقدیم مخاطبان می شود.
شما مخاطب محترم رادیو ورزش می توانید پیشنهادات و انتقادات خود درباره این برنامه را از طریق پیامك به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با كارشناسان ما در میان بگذارید.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش