همیشه با ورزش شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رادیو ورزش

همیشه با ورزش

فرهنگسازی در ورزش نیازمند تشکیل اتحادیه ها

برنامه همیشه با ورزش چهارشنبه 8 آبان با حضور سعید حق وردی، رئیس سازمان قهرمانان ملی ورزش ایران به موضوع مدیریت فرهنگی در ورزش کشورمان پرداخت.

1398/08/11
08:33

به گزارش رادیو ورزش؛ سعید حق وردی، رئیس سازمان قهرمانان ملی ورزش ایران در خصوص وضعیت فرهنگی ورزش کشورمان گفت: 20 سال گذشته رهبر معظم تاکید کردند که مراقب شبیخون فرهنگی دشمنان باشید. پس از 20 سال دشمن که از زمین زدن ما نامید شده بود به جوانان ما روی آورد تا با رسوخ در فرهنگ آنها تهاجم فرهنگی را شکل بدهد. ایشان همیشه بر جوانگرایی تاکید کرده اند و پیشکسوتان را گنجینه اتاق فکر عنوان کردند و استفاده از مربیان وطنی را موجب شادی دانستند.
وی در ادامه توضیح داد: اخلاق به معنی رفتار بر مبنای فرهنگ است. فرهنگ مجموعه ای از آداب و سنت ها و روشهای زندگی و احترام به قوانین است. ورزشکاران در تمام مواقع زمینه فرهنگسازی در جامعه و انتقال مفاهیم و معانی به نسل جوان را داشتند. این درحالی است که مدیران ورزشی در ابعاد فرهنگی تخصص کافی ندارند. دیدن خشونت، شنیدن حرفهای ناشایست، عادی شدن از بین رفتن حساسیت افراد نسبت به هتک حرمتها به مرور از فوتبال به فرهنگ اقشار مختلف مردم رسوخ کرده است.
حق وردی در خصوص راهکار مناسب برای مدیریت فرهنگی گفت: لازم است پژوهش های جامعه شناسانه ای در حوزه های مختلف ورزش و رفتار سنجی و بررسی خط قرمز تماشاگران، شناسایی سلایق مخاطبان ورزش، ارزیابی میانگین سنی مخاطب و انجام مطالعات اجتماعی برای مخاطبان جامعه ورزشی صورت گیرد. تا اطلاعات روشنی دریافت شود و ذایقه جامعه شناخته شود.
از طرفی شخصیت های ورزشی منبع هویت بین المللی و ملی هستند و نقش موثری برای الگوسازی قشر نوجوان و جوان که دارای شخصیت شکلپذیر و منعطفی اند؛ دارند.
رئیس سازمان قهرمانان ملی ورزش ایران تصریح کرد: فرهنگ ورزش کشور ما نسبت به غرب فضیلتی اساسی دارد. آنها پرورش عضلات را برای بدست آوردن مقام قهرمانی به هر قیمتی می خواستند. ولی در ورزش ایرانی ما پرورش عضلات برای رسیدن به درجه قدیسین بود. تمامی پهلوانان ما عیاری و فرهنگ را جاری و ساری می کردند. با نبود دستورالعمل جامع و مدیریت های اتوبوسی و کوتاه مدت، مدیران ورزشی به ساخت باشگاه ها فکر نمی کنند. نباید به فکر بولتن گرایی بود بلکه با واقع گرایی باید کار را پیش برد.
حق وردی با توجه به تجربه های متعددی که از سفر به کشورهای مختلف بدست آورده بود؛ تاکید کرد: برای فرهنگسازی در ورزش لازم است همه نهادها دست بدست هم بدهند و هم افزایی ایجاد کنند. همچنین باید اتحادیه، تماشاگران، مربیان، داوران، بازیکنان شکل بگیرد تا هتک حرمتها کاهش پیدا کند و نهادهای مدنی را به کمک ورزش بیاوریم.
این برنامه "همیشه با ورزش" با اجرای اکبر ارمنده و کارشناسی مازیار مهرانی و تهیه کنندگی احمدرضا طاهریان پخش شد. این برنامه با رویکرد بحث و بررسی درباره موضوعات روز ورزش کشور همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:30 به مدت 90 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقمندان می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش