همیشه با ورزش شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رادیو ورزش

همیشه با ورزش

بررسی رویکرد مدیریت فرهنگی در ورزش کشور

برنامه "همیشه با ورزش" سه شنبه 7 آبان، در گفتگو با محمد علی وکیلی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، به موضوع میزان حساسیت کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به رویکرد مدیریت فرهنگی در ورزش کشور اختصاص داشت.

1398/08/07
21:16

به گزارش رادیو ورزش؛ محمد علی وکیلی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در خصوص موضوع برنامه عنوان کرد: ورزش خود یک فعل فرهنگی است و ما حوزه فرهنگ را جدا از ورزش نمی دانیم. نظام نامه ای وجود دارد که مرجع آن شورای عالی انقلاب فرهنگی است و یکی از اشکالات ساختاری ما همین است. ما به عنوان مجلس، نظارت کننده قوانینی هستیم که مرجع تصویب آن قوانین خود مجلس است. به اعتقاد من حوزه وظایف فرهنگی وزارت ورزش و جوانان می بایست در قالب اساسنامه و شرح وظایف این وزارتخانه دیده شود و در مجلس به تصویب برسد. اگر این اتفاق رخ بدهد به صورت طبیعی مرجع آن مجلس خواهد بود.
وکیلی خاطرنشان کرد: در این دوره مجموعه وزارتخانه، معاونین و وزیر در خصوص حواشی ورزش به کرات به مجلس فراخوانده شدند و چه در قالب سوال و چه در قالب ابهاماتی که در کمیسیون فرهنگی مطرح بوده، توضیحاتی از آنها خواسته شد. آخرین گزارش و درخواست متولیان ورزش یک مطالبه اجتماعی و اجازه ورود بانوان به استادیوم های ورزشی بود. با توجه به تمهیداتی که متولیان ورزش صورت دادند، خوشبختانه این مهم اتفاق افتاد و در تجربه کوتاه مدتی که داشتیم، اثرات مثبتی را بر فضای عمومی ورزش کشور شاهد بوده ایم.
وی، در مقابل این گفته کارشناس برنامه که پس شما از رویکرد مدیریت فرهنگی در ورزش کشور رضایت دارید، بیان کرد: خیر؛ لزوماً معنای صحبت های بنده این نیست. لازم است پیوست فرهنگی حوزه ورزش به عنوان پیوست وظایف این وزارتخانه در ورزش به تصویب برسد. دولت باید لایحه ارائه دهد و در قالب لایحه شرح وظایف، می بایست پیوست فرهنگی وجود داشته باشد که در این صورت مجلس می داند چه چیزی را باید نظارت کند؛ اما فعلاً تا آن مقطع معلوم است که حوزه فرهنگ از حوزه ورزش تفکیک ناپذیر است و الزامات فرهنگی حوزه ورزش نیز مشخص است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سوال که مجلس که آنقدر دغدغه مسائل فرهنگی را در جامعه اسلامی ما دارد، خود نمی تواند طرحی را ارائه دهد، اظهار داشت: اشکال قوانین طرح محور این است که ضریب پذیرش آن در شورای نگهبان پایین است؛ زیرا معمولاً بار مالی دارد. ترجیحاً قانونگذاری در کشور ما باید لایحه محور باشد.
وی، در پایان افزود: مجموعه وزارت ورزش و جوانان باید بدانند که وظیفه ذاتی و اصلی این وزارتخانه وظیفه تربیتی است.
برنامه "همیشه با ورزش" با اجرای ارمنده و کارشناسی مهرانی، همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:30 به مدت یک 1 ساعت و 30 دقیقه دقیقه تقدیم علاقمندان ورزش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش