همیشه با ورزش شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رادیو ورزش

همیشه با ورزش

تحلیلی بر رویکرد مدیریت فرهنگی در ورزش کشور

برنامه "همیشه با ورزش" یکشنبه 5 آبان، در گفتگو با بیژن نوباوه، نماینده مجلس در دوره هشتم و نهم و روزنامه نگار، حجت الاسلام و المسلمین نصرالله پژمانفر، نماینده دور نهم و دهم مجلس، به بررسی رویکرد مدیریت فرهنگی حاکم بر ورزش کشور اختصاص داشت.

1398/08/05
22:24

به گزارش رادیو ورزش؛ بیژن نوباوه، نماینده مجلس در دوره هشتم و نهم و روزنامه نگار، در ارزیابی رویکرد مدیریت فرهنگی در ورزش اظهار داشت: اینطور نیست که صرفاً بگوییم ورزش ما مشکل دارد و جامعه مان مشکلی ندارد؛ زیرا تابعی از مجموعه بزرگ است. اگر نوع رفتار در اجتماع مناسب نباشد و آن به عنوان ارزش تلقی شود، خیلی هم که بخواهیم از طریق قانون جلوی ناهنجاریها را بگیریم، موفق نخواهیم شد. نوع رفتار ورزشی اگر مثبت و نشاط بخش باشد، مطمئناً در جامع اثر مثبت خواهد گذاشت.
نوباوه، ادامه داد: فرهنگ سازی یک کار بسیار دامنه داری است. ما اساساً باید بحث تربیتی را برای ورزشکارانمان درنظر بگیریم. متأسفانه بسیاری از باخت ها در رقابتهای بین المللی کشتی را به خاطر ترک تشک و رفتارهای نادرست داشته ایم و حتی با این رفتارها عنوان قهرمانی جهان را از دست داده ایم.
وی در مقابل این گفته کارشناس برنامه که به اعتقاد من جدا از مسائل حاکم بر جامعه، در بخش مدیریت ضعف داریم که نمی توانیم این مسائل را کنترل کنیم، بیان کرد: بله؛ همینطور است. اصلاً نمی توان به صورت قطع و یقین گفت که مشکل تنها از اجتماع است. رسانه که جای خود دارد؛ حتی در مجلس هم وقتی شخصی را برای توضیح می خواستیم، یا واقعاً نمی دانست یا نمی خواست مسئولیت بپذیرد. پس از مدتی هم به این نتیجه می رسیم که آن طرف فرد فرهنگی نیست. مدیران ما مسئولیت پذیر نیستند؛ حتی درباره قضیه اخیر سعید مولایی، وقتی جستجو کردم، متوجه شدم، اصلاً کسی با او صحبت نکرده و راهنمایی از شخصی از نگرفته است.
نوباره، ادامه داد: بنده صد درصد قبول دارم که مسئولیت پذیری ما در حوزه مدیریت، چه در وزارت ورزش و چه در فدراسیون ها بسیار بسیار ضعف دارد. اگر تربیت اجتماعی در نهادهای فرهنگی مان خوب صورت بگیرد، مطمئناً اثر خواهد گذاشت.
حجت الاسلام و المسلمین نصرالله پژمانفر، نماینده دور نهم و دهم مجلس شورای اسلامی، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: ورزش یک موضوع تک بعدی نیست و درصورتیکه به همه ابعاد آن توجه شود، طبیعتاً مفید واقع خواهد شد. ورزش یک محتوای جانبی هم احتیاج دارد و آن ارزش های جامعه است. امروز محرومیت مردم از بعضی فضاهای ورزشی به این دلیل است که به این ابعاد توجه نمی شود. فضاهای ضد فرهنگی و ضد اخلاقی که متأسفانه در بعضی از فضاهای ورزشی وجود دارد، موجب شده که بسیاری از مردم علاقه مند به ورزش در چنین فضاهایی حضور پیدا نکنند. طبیعتاً اگر این مسائل کنترل شود، می توانیم از مخاطب بیشتری بهره ببریم.
وی، در پاسخ به این پرسش که برای بهبود مدیریت فرهنگی در ورزش کشور چه راهکاری را پیشنهاد می دهید، تصریح کرد: این مسئله ای است که احتیاج به یک برنامه مشخص دارد و طبیعتاً لازمه آن استفاده از عواملی است که انضباط را در فضاهای ورزشی ایجاد کند. قطعاً دستگاه های نظارتی با افرادی که ناهنجاریها را مرتکب می شوند، برخورد خواهند کرد. اگر قبل از ورود تماشاگران به ورزشگاه جایگاهشان مشخص شود؛ فضاهای سالن ها دقیق نظارت شوند و این حس که در برابر رفتاری که انجام می شود، فرد باید پاسخگو باشد، در ایجاد نظم و آرامش در فضاهای ورزشی بسیار مؤثر خواهد بود.
حجت الاسلام پژمانفر، اضافه کرد: بنده مشکل را ضعف مدیریت می دانم. مدیران ما مدیران ضعیفی هستند. یک رفتار روزمرگی در مدیریت آنها وجود دارد و هیچ برنامه ای برای اینکه بتوانند وظایف نهایی خود را اجرایی کنند، ندارند و نتیجه آن وضعیت موجود است.
برنامه "همیشه با ورزش" با اجرای والی زاده و اکرامی، همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:30 به مدت یک 1 ساعت و 30 دقیقه دقیقه تقدیم علاقمندان ورزش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش