همیشه با ورزش شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رادیو ورزش

همیشه با ورزش

دیپلماسی ورزشی از نگاه سیاستمداران

برنامه "همیشه با ورزش" روز چهارشنبه 24 مهر در گفتگو با علی صباغیان، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به موضوع نقش و جایگاه دیپلماسی در ورزش کشور پرداخت.

1398/07/24
21:55

به گزارش رادیو ورزش؛ علی صباغیان، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در خصوص جایگاه دیپلماسی ورزش از نگاه سیاستمدارانه گفت: ورزش بخش جدایی ناپذیری از جامعه است و تمام اقشار جامعه اعم از زن و مرد و پیر و جوان و کودک به ورزش علاقمندند. ورزش بخشهای مختلف جامعه را با توجه به کارکردهایی که دارد تحت تاثیر قرار می دهد. به ورزش تنها بعنوان یک سرگرمی نمی توان نگاه کرد. بلکه تمام کارکردهای اجتماعی و اخیرا سیاسی و اقتصادی آن قابل تامل است.
صباغیان در ادامه توضیح داد: حتی یک رویداد بزرگ ورزشی مثل جام جهانی که حدود 100 سال قدمت دارد هر ساله تحولات زیادی را تجربه می کند تا کامل تر شود. در جامعه ما ورزش در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تاثیرات چشمگیری دارد. اما نمی توان توقع داشت همیشه توجه ویژه ای به آن شود.
وی در خصوص پژوهش خود در زمینه دیپلماسی ورزشی توضیح داد: کتابی با عنوان «جام جهانی، فوتبال هویت ملی و منزلت بین المللی» و مقاله ای با عنوان «دیپلماسی ورزشی» نوشته شده. امروزه در دنیا با توجه به تحولی که در نظام بین ملل و روابط و ماهیت بین الملل اتفاق افتاده از دیپلماسی های مختلفی برخوردار شدیم. برخلاف گذشته که دیپلماسی عمدتا معطوف به قدرت سخت بود. اما با ظهور مفهوم جدیدی با عنوان قدرت نرم دیپلماسی های مختلفی از جمله ورزشی شکل گرفته است. در کتاب یاد شده بحث های مختلفی در این زمینه بیان شده که مطالعه آن مفید است.
دیپلماسی ورزشی در رویدادهای بزرگ مثل المپیک بسیار تاثیرگزار و زیرمجموعه دیپلماسی عمومی است. بطور مثال زمانی که تیم کشوری برنده می شود؛ همه گروه های قومی آن را بعنوان یک تیم ملی قبول دارند و جشن پیروزی می گیرند. هنر ورزش در زبان مشترک است و بقیه مولفه های هویت مثل زبان، رنگ پوست و ... تعیین کننده نیست.
سیاستگزارانی که مربیان تیم های ورزشی را برای راهبری تیم انتخاب می کنند باید به جنبه های فرهنگی توجه بیشتری داشته باشند تا جنبه های سیاسی. برای مثال برای انتخاب یک مربی خارجی برای هدایت تیم ملی تا حد امکان باید از مربی با قرابت فرهنگی استفاده کرد که درک خوبی از جوانب مختلف فرهنگی و رفتاری اعضای تیم و مردم کشور ما داشته باشد.
برنامه "همیشه با ورزش" روز چهارشنبه 24 مهر با اجرای اکبرارمنده و کارشناسی فریده هادوی پخش شد. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش