همیشه با ورزش شنبه تا چهارشنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رادیو ورزش

همیشه با ورزش

نقش و جایگاه دیپلماسی در ورزش کشور

برنامه "همیشه با ورزش" روز یکشنبه 21 مهر در گفتگو با دکتر رسول نظری، دانشیار دانشگاه به موضوع نقش و جایگاه دیپلماسی در ورزش کشور پرداخت.

1398/07/22
08:13

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر رسول نظری، دانشیار دانشگاه پیرامون نقش و جایگاه دیپلماسی در ورزش کشور اظهار کرد: در وهله نخست باید تکلیف ورزش را در کشور مشخص کنیم. آیا ورزش در کشور ما به عنوان یکی از راهبردهای اولویت دار مد نظر قرار دارد یا خیر؟ در ابتدا باید دید مدل و فلسفه ورزش ایران چیست؟ آیا فلسفه وجودی ورزش ایران تعریف شده که براساس آن چشم انداز مشخص شود؟ وقتی عالی ترین مقام نظام جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری، ورزش را در کنار تحصیلات و تذهیب قرار می دهد یعنی ورزش در سطح کلان حاکمیت در جایگاه بالایی قرار دارد.
وی ادامه داد: این وظیفه دولت و نمایندگان مجلس است که بسترهای قانونی را فراهم آورند و در لایحه اجرا برنامه داشته باشند. همچنین فلسفه اساسی ورزش را بنا بگذارند و سناریوهای مختلفی را اتخاذ کنند و فراخور آن برنامه های کوتاه مدت و میان مدت را اجرا کنند.
نظری عنوان کرد: وقتی عقبه ورزش را در 40 سال گذشته مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم می بینیم که فرد محوری به اوج خود رسیده است. در فضای دیپلماسی گاهی ورزش به عنوان راهبرد بکار برده می شود و گاهی هم دیپلماسی راهبردی برای ورزش می شود. در وزارت امور خارجه کمیسیونی به نام کمیسیون دینی، فرهنگی، اجتماعی و ورزش وجود دارد. ما چقدر از چنین ظرفیتی برای خدماتی که دیپلماسی می تواند به ورزش ارائه دهد، استفاده کرده ایم. ما در دهه پنجم انقلاب وارد عرصه تمدن ساز شده ایم. از آنجا که ورزش تمدن ساز است، ما باید فلسفه ورزش را تعریف و فراخور آن برنامه تدوین کنیم و فراخور آن برنامه افرادی را که به کار می آیند را به خدمت بگیریم. متاسفانه بعضی اوقات در عرصه های مدیریت ورزش آقازاده ها و ژن خوبها خیلی نمایان شده اند که باعث شده افراد شایسته که می توانند در عرصه های مختلف ورزش جایگاه داشته باشند و خدمت کنند، به دلیل نامناسب بودن بکارگیری افراد شایسته کنار قرار گیرند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از خلا های بزرگ ما در عرصه ورزش این است که افرادی را تربیت نکرده ایم که هم در عرصه ورزش مسلط باشند و هم دانش فنی ورزش داشته باشند و به ورزش کمک کنند.
برنامه "همیشه با ورزش" روز یکشنبه 21 مهر با اجرای ارمنده و کارشناسی مهرانی و هادوی پخش شد. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش