همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رادیو ورزش

هميشه با ورزش

چالش انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال

برنامه "همیشه با ورزش" روز دوشنبه 26 فروردین با حضور دکتر بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال به موضوع انتخاب سرمربی جدید تیم ملی فوتبال پرداخت.

1398/01/27
08:16

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال پیرامون ویژگی هایی که سرمربی جدید تیم ملی فوتبال باید داشته باشد، اظهار کرد: تیم ملی ما نیاز به یک مربی توانمند در عرصه بین المللی دارد. مربی که از وجاهت بین المللی خوبی برخوردار و از نظر عملکرد فنی مقبولیت بین المللی داشته باشد. بعلاوه از شخصیت و دانش فنی خوب برخوردار بوده و آگاه به مسائل اجتماعی و روانشناسی روز ورزش دنیا باشد. این مسائلی است که اکثر مربیان تراز اول بین المللی از آن برخوردارند.
وی در ادامه افزود: ولی نکته مهم در اینجاست که ما باید بدانیم چه اهداف و برنامه هایی داریم و چه خواسته ای از مربی تیم ملی داریم. تنها نباید به قابلیت مربی پرداخته شود بلکه ما باید نیازهایمان را مشخص کنیم و از مربی طی مقاطع مختلف زمانی بخواهیم چه کارهایی انجام داده است. اگر ما بدون برنامه باشیم و مربی به ما برنامه دهد، تعیین تکلیف کند و شرح وظایف مشخص کند، تجربه تلخی می شود که اخیرا پشت سر گذاشتیم. ما باید مربی انتخاب کنیم که با قابلیتهایی نیازهای ما را برطرف کند.
ذوالفقار نسب عنوان کرد: در دو دوره جام جهانی گذشته به دلیل عدم برخورداری از برنامه مدون، مستدل و تائید شده توسط کار گروه ها متخصص فوتبال کشور باعث شد، سرمربی زود متوجه شود که کارها براساس برنامه نیست و کمیته فنی توانمندی وجود ندارد. درنتیجه براساس سلایق خود یک جاده یک طرفه در پیش گرفته و در آن حرکت کرد.
این کارشناس درخصوص اظهارنظر مهدی تاج در مورد اینکه مربی تیم ملی را بعد از اینکه مشخص شود چند کشور در جام جهانی حضور دارند (32 یا 40 کشور ) انتخاب خواهد کرد، گفت: از این سخن تعجب می کنم و فکر می کنم نظر تاج نباشد یا تحت شرایط خاص چنین حرفی گفته شده است. تاج یکی از مدیران خوش فکر است و این حرف منطقی به نظر نمی رسد. ما چندین دوره در جام جهانی بودیم باید ساختار و تفکری بوجود آید که حداقل از مرحله اول صعود کنیم. ما نباید تنها هدف را راهیابی به جام جهانی یا قهرمانی جام ملتها معطوف کنیم. یکسری اهداف ارزشمند بلند مدت را باید در نظر داشته باشیم و مربی در آن راستا حرکت کند. خود مربی یکسری انگیزه هایی داشته باشد و جز اهدافش باشد که تیم ملی در عرصه بین المللی جایگاه خوبی برسد. ما باید شخصیتی را بیاوریم که صاحب سبک باشد و فوتبال ما را متحول کند.
وی عنوان کرد: در کنار این موارد مدیران توانمندی باید بیایند که نظام باشگاه داری فوتبال کشور را متحول کنند. نظام باشگاه داری ما فرسوده، سنتی و وابسته به بودجه دولت است که هیچ گونه تحرکی در عرصه بین المللی نمی تواند داشته باشد که نقطه ضعف فوتبال ماست. پرداختن به این موضوع مهمتر از مسائل فنی فوتبال است. ما نیاز به تحولات فکری قوی در عرصه فوتبال کشور داریم. پیشنهاد می کنم یکسری کارشناس مدیریت ورزش فوتبال در کشور استخدام شوند و راهکار ارائه دهند.
برنامه "همیشه با ورزش" روز دوشنبه 26 فروردین با اجرای اکرامی و کارشناسی خسرو والی زاده و مازیار مهرانی پخش شد. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش