تیتر اول شنبه تا پنج شنبه از ساعت 14:05 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

تيتر اول

شطرنج باز ایرانی فاتح مسابقات قهرمانی جوانان جهان

برنامه زنده "تیتر اول" روز شنبه 24 شهریور با حضور مهرداد پهلوانزاده، رئیس فدراسیون شطرنج به موضوع کسب عنوان نخست مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان توسط پرهام مقصودلو اختصاص داشت.

1397/06/25
|
07:44

به گزارش رادیو ورزش؛ پرهام مقصودلو شطرنج باز ایرانی موفق شد، مدال طلای رقابت‌های جهانی در رده سنی زیر بیست سال را کسب کند. هنوز یک دور دیگر از مسابقات باقی مانده است اما مقصودلو بدون شکست و با کسب 9 برد و یک تساوی، با 9.5 امتیاز قهرمانی‌اش را مسجل کرد. در این مسابقات که به میزبانی ترکیه برگزار می‌شود، تنها تساوی مقصودلو مقابل علیرضا فیروزجا از ایران رقم خورد.
مهرداد پهلوانزاده، رئیس فدراسیون شطرنج پیرامون این مسابقات توضیح داد: مسابقات قهرمانی جوانان جهان رقابت بسیار مهمی است که بعد از قهرمانی انفرادی جهان مهمترین رویدادی است که در جهان شطرنج در بخش انفرادی برگزار می گردد. همه شطرنج بازان صاحب نام قبل از اینکه به قهرمانی جهان برسند حتما شانس خود را در کسب عنوان در مسابقات جوانان جهان امتحان می کنند. شطرنج بازانی که قهرمان جهان شده اند نیز بدون استثنا یکبار قهرمانی جوانان جهان را بدست آورده اند.
وی در ادامه افزود: این مسابقات هنوز در جریان است ولی پرهام 2 امتیاز کامل از نفرات دوم و سوم جلوتر است و به نوعی همه رقبا را از گردونه رقابتها حذف کرده است. شطرنج بازان کشورهایی مثل روسیه و هند که بارها قهرمان جهان شده اند نیز نتواستند در مقابل این استاد بزرگ کاری پیش برند.
پهلوانزاده درخصوص برنامه این فدراسیون جهت حفظ نخبگان این رشته که باعث افتخارآفرینی برای کشور می شوند بیان کرد: مهمترین عاملی که می تواند باعث پیشرفت یک شطرنج باز در این سطح شود این است که با حریفان از خود قویتر مبارزه و برخورد کند تا به پختگی برسد. درضمن کار با مربی که در سطح این افراد باشد و برنامه های مسابقاتی و اعزامهای بین المللی هم از اهمیت خاصی برخوردار است. در این راستا باید مسابقه سطح بالای بین المللی در کشور برگزار کنیم تا پرهام خودش را به مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان نزدیک کند.
وی یادآور شد: طول مدت قهرمانی جهان بسیار بالاست و از 140 سال گذشته تاکنون که این مسابقات برگزار می شود تنها 16 قهرمان جهان در این رشته معرفی شده اند. از آنجا که ایران مبدع شطرنج بوده و آن را به جهان معرفی کرده حق ایران است که قهرمان جهان داشته باشد و امیدواریم پرهام به این عنوان دست یابد.
برنامه زنده "تیتر اول" روز شنبه 24 شهریور با اجرای اکرامی پخش شد. این برنامه کاری از گروه تفریحات ورزشی هر روز به جز جمعه ها ساعت 14:05 به مدت 25 دقیقه تقدیم دوستداران اخبار ورزشی می شود.

دسترسی سریع
تیتر اول