صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقيقه

برنامه چشم انداز چهارشنبه ۱۱ اسفند ماه با حضور علی یعقوبیان، دبیر فدراسیون شمشیر بازی به بررسی افق های آتی این فدراسیون پرداخت.

به گزارش رادیو ورزش؛ علی یعقوبیان، دبیر فدراسیون شمشیر بازی پیرامون اسلحه های این رشته توضیح داد: در شمشیر بازی سه نوع اسلحه اپه، فلوره و سابر وجود دارد که تفاوت در نوع ضربه، لباس و شمشیر است. در اپه با نوک شمشیر به کل بدن ضربه وارد می شود و ثبت امتیاز بوسیله دستگاه آپاره است. در فلوره و سابر قانون های حاکم بر بازی الویت دار است و داور هم علاوه بر دستگاه آپاره ضربه را آنالیز می کند. در سابر ضربه بصورت برشی و از کمر به بالا و در فلوره با نوک شمشیر ولی فقط به جلیقه زده می شود.
یعقوبیان درخصوص اهداف در نظر گرفته شده برای مسابقات المپیک و آسیایی اظهار کرد: با توجه به پتانسیل حال حاضر شمشیربازی ایران و با برنامه ریزی هایی که در نظر گرفته ایم در المپیک ۲۰۲۰ توکیو پنجمین رشته ورزشی خواهیم بود که صاحب مدال می شود و برای بازی های ۲۰۱۸ نیز چهار مدال پیش بینی کرده ایم که سه مدال در اسلح سابر و یک مدال در اپه است. البته در فلوره هم شانس مدال داریم.
دبیر فدراسیون شمشیر بازی درخصوص نقش سن ورزشکاران در موفقیت این رشته بیان کرد: در المپیک ریو ورزشکاری که مدال نقره گرفت ۴۴ سال سن داشت و سن در این رشته ملاک نیست. البته تمرینات بدنی و ذهنی شمشیربازی سنگین هستند ولی پختگی نقش مهمتری دارد. یک ورزشکار شمشیر باز تازه در سن ۳۰ سالگی درک می کند که به چه صورت بازی را اداره کند. اگر ورزشکار قرداد خوبی داشته باشد تا ۴۰ سالگی هم می توان او را حفظ کرد.
برنامه "چشم انداز " چهارشنبه ۱۱ اسفند کاری از گروه علوم ورزشی به تهیه کنندگی صدف سبحانی و اجرای علی رغبتی تقدیم شنوندگان شد. این برنامه چهارشنبه ها از ساعت ۱۳:۳۰ به مدت ۲۵ دقیقه از گروه علوم ورزشی از شبکه رادیو ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

سردبیر: شهبندی
تنظیم کننده: مونا رئیس پور

مرتبط با این خبر

  • دعوت از مربیان بازیکن ساز به تیم ملی ووشو

  • مشکل تجهیزات رشته المپیکی شمشیربازی

  • رادیو ورزش صدای سلامتی و نشاط و افتخار

  • تلاش فدراسیون ناشنوایان برای پوشش ۶۰ هزار نفری

  • بکارگیری قهرمانان ناشنوا در حوزه مربیگری

  • راهبردهای فدراسیون ورزش کارگری در سند چشم انداز