صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقيقه

برنامه روانشناسی ورزشی سه شنبه ۲۴ اسفند ماه با حضور نرگس مالمیر، روانشناس ورزشی به بحث در زمینه نقش و جایگاه روانشناسی در رشته فوتبال در ایران و جهان اختصاص داشت.


به گزارش رادیو ورزش؛ نرگس مالمیر، روانشناس ورزشی پیرامون نقش روانشناسی ورزشی در فوتبال جهان اظهار کرد: مبحث روانشناسی ورزشی در رشته فوتبال بیشتر از سایر رشته های ورزشی مورد توجه قرار دارد. بارز ترین نمونه فوتبال کشور آلمان است و انسجام تیمی که در فوتبال این کشور وجود دارد نشان می دهد بهره مطلوبی از موضوع روانشناسی ورزشی برده است.
مالمیر درخصوص وضعیت روانشناسی ورزشی در فوتبال کشور بیان کرد: هم اکنون بسیاری از مربیان ایرانی به این نتیجه رسیده اند که در مواقع بحرانی حضور روانشناس در تیم ضرورت دارد. در جام جهانی تیم ملی فوتبال ایران بازی های خوبی را ارائه کرد ولی بعد از آن شدیداً افت عملکرد پیدا کرد. اگر بخواهیم به این قضیه از ابعاد مختلف نگاه کنیم یکی از دلایل این افت بعد روانشناسی است و اینکه بازیکنان نتوانستند درخشش خود را حفظ کنند.
فوتبال دستخوش تغییرات زیادی مانند اشتباهات داوری، عملکرد بازیکنان تیم حریف و ... است. تیمی که مدت زمان مناسبی از حضور روانشناس در تیم بهره برده است تحت تاثیر این تغییرات قرار نمی گیرد. متاسفانه مشکل در اینجاست که تیم ها تنها روانشناس را برای زمانی می خواهند که دچار بحران شده اند. باید توجه داشت که قبل از مسابقات حداقل به مدت ۶ ماه روانشناس در تیم حضور داشته باشد. اغلب بازیکنان و مربیان از لحاظ روانشناسی با آزمون و خطا پیش می روند درحالیکه از طریق آموزش زودتر می توان به این هدف رسید.
برنامه روانشناسی ورزشی سه شنبه ۲۴ اسفند کاری از گروه علوم ورزشی با اجرای مجدالدین مستعان تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت ۱۳:۳۰ روزهای سه شنبه به مدت ۳۰ دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

سردبیر: شهبندی
تنظیم کننده: مونا رئیس پور

مرتبط با این خبر

  • ضرورت و موانع حضور روانشناس ورزشی در تیم

  • استعدادیابی از منظر روانشناسی ورزشی

  • تحلیل روانی مسابقات جام جهانی کشتی آزاد

  • تاثیر هدف گزینی بر ترس از شکست ورزشکار

  • ضرورت کسب مهارت ذهنی در رشته های انفرادی