صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

اقتصاد و کارآفرینی

اقتصاد و کارآفرینی

دوشنبه ها از ساعت 13:35 به مدت 25دقيقه

برنامه اقتصاد و کارآفرینی دوشنبه ۹ اسفند با حضور صادق رئیسی کیا، مدیر عامل سابق باشگاه راه آهن و مطلع حوزه اقتصادی به مبحث ثبت نشان تجاری و مسائل مالیاتی راه اندازی یک شرکت اختصاص داشت.

به گزارش رادیو ورزش؛ صادق رئیسی کیا، مدیر عامل سابق باشگاه راه آهن و مطلع حوزه اقتصادی پیرامون ثبت نشان تجاری اظهار کرد: بعد از طراحی نشان تجاری باید به سامانه اداره ثبت شرکتها و علائم تجاری ایران مراجعه کرد و فرآیند ثبت نشان تجاری را انجام داد. در این سامانه ۳۰ طبقه برای ثبت علائم وجود دارد. اگر نشان تجاری در یک یا چند طبقه ثبت شود به این معناست که دیگر هیچکس حق ندارد آن نشان تجاری یا مشابهی که مردم را به اشتباه بیندازد در آن طبقه ثبت کند. تشخیص شباهت لوگوها با اداره ثبت شرکتهاست. در این سامانه لوگوهای ثبت شده قبلی نیز وجود دارند که می توان مشاهده کرد.
از آنجا که ما عضو کنوانسیون پاریس و مادرید هستیم؛ باید حق تقدم علائم تجاری خارجی را هم رعایت کنیم حتی اگر ثبت نشده باشند ولی لوگوی مورد نظر شهرت داشته باشد؛ مثل لوگوی بنز.
رئیسی کیا درخصوص موضوعات مالیاتی مرتبط با راه اندازی یک بنگاه تجاری بیان کرد: به محض راه اندازی یک شرکت باید پرونده مالیاتی تشکیل شود. دفاتر قانونی پلمپ شده باید از طریق سامانه اداره ثبت شرکتها گرفته شوند و سپس در سامانه مالیات بر ارزش افزوده شرکت را به ثبت رساند. بلافاصله نیز کد اقتصادی اخذ کرد.
بعلاوه لازم است در تیر ماه هر سال اظهارنامه مالیاتی ارائه گردد. عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی این امکان را فراهم می آورد که ممیزی مالیاتی به تشخیص خود مالیات در نظر بگیرد. درضمن هر سه ماه یکبار باید در سامانه مالیاتی ارزش افزوده اظهارنامه مالیاتی ارائه شود. اگر شرکت پرسنل داشته باشد باید هر ماه اظهار نامه مالیات بر حقوق کارکنان نیز ارائه شود. اگر قصد توقف فعالیت شرکت را داشته باشید به اداره مالیاتی و تامین اجتماعی مراجعه و موضوع را مکتوب اعلام کنید و در دبیرخانه ثبت نمائید.
برنامه اقتصاد و کارآفرینی دوشنبه ۹ اسفند کاری از گروه علوم ورزشی و با اجرای حامد صفری بود که تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت ۱۳:۳۰ دوشنبه ها به مدت ۲۵دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

سردبیر: شهبندی
تنظیم کننده: مونا رئیس پور

مرتبط با این خبر

  • رسانه، امید فعّالان صنعت ورزش کشور

  • نقش رسانه در توسعه اقتصادی صنعت ورزش

  • ایگورکولاکوویچ به همراه خانواده اش به ایران آمد

  • جایگاه نیروی انسانی در باشگاه داری کشور

  • همکاری دو وزارت بهداشت و ورزش برای حل مشکلات اشتغال و سلامت

  • باشگاه ها قاتل اقتصاد ورزشی کشور