صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه از ساعت 13:30 به مدت 30دقيقه

برنامه بازاریابی ورزشی شنبه ۱۳ آذر با حضور دکتر مرتضی عظیم زاده، استاد دانشگاه و کارشناس بازاریابی و برند به نحوه شناسایی طیف رضایت مشتریان در بازاریابی ورزشی اختصاص داشت.به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر مرتضی عظیم زاده، استاد دانشگاه و کارشناس بازاریابی و برند پیرامون تعریف طیف رضایت مشتری اظهار کرد: بیشتر اوقات در کسب و کارها گمان می شود مشتری ها به دو دسته راضی و ناراضی تقسیم می شوند ولی در حقیقت بین این دو بازه مشتریان متفاوتی هم وجود دارند. تصور کنید مشتری وارد فروشگاه کفش ورزشی می شود و کفشی را انتخاب می کند و فروشنده نیز توضیحات لازم را به او ارائه می دهد و کفش فروخته و مبلغی دریافت می شود. اگر طیف ۲+ تا ۲- را برای رضایتمندی مشتری در نظر بگیریم شاید خیلی از فروشنده ها عدد بالایی به این رفتار اختصاص دهند و به دلیل خرید مشتری و نحوه برخوردشان نمره رضایت ۲+ یا ۱+ را بدهند در حالیکه عدد رضایت این مشتری صفر است چون آنچه مشتری خواسته فروخته شده است و اتفاق خاصی در ذهن وی رخ نداده است. در بازاریابی این مشتری راضی و حالت رفتاری وی خنثی نام دارد. مشتری خنثی تعلق خاطری به فروشگاه یا باشگاه ورزشی شما ندارد و ممکن است در خریدهای بعدی فروشگاه دیگری را انتخاب کند. ولی زمانی که فروشنده چیزی فراتر از انتظار به مشتری ارائه می دهد؛ بطورمثال در کنار کفش اشانتیون هم قرار دهد؛ در این وضعیت رضایتمندی مشتری ۱+ می شود. این مشتری در بازاریابی مشتری شاد یا خوشحال نام دارد و تعهدی قلبی به آن سازمان در جهت تبلیغ کالا و خدماتش دارد. این افراد می توانند رفتار مطلوب شما را به ۵ تا ۱۰ نفر دیگر نیز اعلام کنند.
تجربه خرید مشتریان و علی الخصوص رقبا، تعیین کننده نوع انتظار مشتریان سازمان است. علاوه بر این خود سازمان ورزشی هم می تواند نوع این انتظار را تعریف کند. به این صورت که اگر سازمان یا فروشگاه ورزشی اطلاعات مشتریان خود از قبیل تمایلات، مهارتها، علایق، تاریخ های مهم زندگی و... را در بانک اطلاعاتی خود ثبت کند قادر خواهد بود برای سورپرایز مشتری های خود طرحی را ابداع کند. برای نمونه مدیر باشگاه ورزشی برای یکی از اعضای خود تدارک جشن تولد می بیند. این مشتری به رضایتمندی ۲+ ارتقا می یابد و در بازاریابی به این فرد مشتری مشعوف گویند. مشتری مشعوف قسم می خورد که مشتریان دیگری را برای سازمان پیدا کند و به عبارتی سهیم و شریک کسب و کار سازمان می شوند. مشتری های خوشحال و مشعوف سهیم کسب و کار هستند که سهمی از آن نمی خواهند.
در مورد طیف منفی رضایتمندی، اگر ما پائین تر از انتظار مشتری ظاهر شویم مشتری به عدد منفی تنزل پیدا می کند و نام مشتری ناراضی به خود می گیرد. این افراد تعهد می دهند رفتار نامطلوب ما را به ۸ تا ۲۰ نفر دیگر اعلام کنند که این امر به ضرر سازمان خواهد بود.
اگر مشتری ترور شخصیتی شود و مورد توهین قرار گیرد؛ وارد طیف ۲- می شود. این مشتریان قسم می خورند ما را نابود کنند و مشتریان خشمگین نام دارند. آگاهی سازمان از طیف های رضایت می تواند راهی نوین را در عرصه کسب و کار ورزشی باز کند.
برنامه بازاریابی ورزشی کاری از گروه علوم ورزشی، ساعت ۱۳:۳۰ شنبه ها به مدت ۳۰ دقیقه به تهیه کنندگی محسن افضلی و با اجرای سارا کشکر از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • اهمیت لوگو در پوشاک ورزشی

  • چالش ها در بازار پوشاک ورزشی بانوان

  • جایگاه موقعیت یابی در بازاریابی خود در ورزش

  • موقعیت یابی در بازاریابی کالای ورزشی

  • نقش طراحی جلد در میزان فروش کتاب

  • پائین بودن تیراژ کتاب به معنای عدم کیفیت کتاب نیست

  • نمایشگاه بین المللی کتاب یا فروشگاه بزرگ کتاب تهران؟

  • لزوم اطمینان از صحت نماد اعتماد الکترونیک در فضای مجازی

  • آشنایی با روند فعالیت صنفی در فضای مجازی

  • انتخاب اسم اثرگذار برای مرکز ورزشی