بازاریابی ورزشی پنج شنبه از ساعت 13:30 به مدت 30دقیقه

رادیو ورزش

بازاریابی ورزشی

نکات تغذیه ای در سندرم دامپینگ

برنامه مرکز مشاوره ورزشی پنجشنبه 7 دی ماه با حضور دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه و دکتر وجیه الله چشمه سری، متخصص پزشکی ورزشی به موضوع ملاحظات تغذیه ای در سندرم دامپینگ و بعد از عمل بای پس معده پرداخت.

1396/10/09
08:35

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر شهاب اولیایی، رژیم شناس و مشاور تغذیه پیرامون ملاحظات تغذیه ای در سندرم دامپینگ و عمل بای پس معده اظهار کرد: کسانی که دستگاه گوارش خود را عمل می کنند و معده آنها دستکاری می شود؛ تخلیه غذا و کربوهیدراتها از معده سریع رخ می دهد. در بسیاری از افراد علائمی مثل دردهای شکمی، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و ضربان قلب 10 تا 30 دقیقه بعد از خوردن غذا بروز می کند که گاهی تا 3 ساعت بعد از غذا نیز ظاهر می شود.
بهترین درمان برای این مشکل رعایت اصول تغذیه و تغییر رژیم غذایی است. با آزاد شدن مقدار زیادی انسولین میزان جذب قند بالا می رود که می تواند این مشکلات را ایجاد کند.
توصیه می شود که این افراد تعداد وعده های غذایی خود را افزایش و حجم آن را کاهش دهند. آهسته غذا خورده و آن را کامل بجوند. غذای خیلی گرم یا خیلی سرد نخورند. قندهای ساده مثل قند، شکر، عسل، مربا و ... تا حد امکان پرهیز شود. اگر مصرف شیر علائم گوارشی را تشدید می کند از ماست و پنیر استفاده کنند. بعد از مصرف غذا 30 تا 60 دقیقه دراز بکشند و فعالیتی انجام ندهند تا توقف غذا در معده زمان بیشتری به طول بیانجامد. در هنگام غذا آب میل نکنند. از مصرف غذاهای آبکی خودداری کنند.
در افراد با رعایت این موارد کم کم علائم عدم تحمل کمتر می شود و می توانند غذاهای عادی را مصرف کنند.
برنامه مرکز مشاوره ورزشی پنجشنبه 7 دی با اجرای شهاب اولیایی و به تهیه کنندگی عباس حیدری تقدیم شنوندگان شد. این برنامه ساعت 14:30 روزهای فرد به مدت 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
بازاریابی ورزشی