فرهنگ و ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:30 به مدت 1:20دقیقه

عفاف و حجاب در ورزش بانوان

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (24 تا 29 تیر) به موضوع ورزش و پوشش مناسب (عفاف و حجاب) خواهد پرداخت.

1396/04/26
08:03

به گزارش رادیو ورزش؛ زنان و دختران نیمی از جامعه انسانی را تشکیل می دهند که این پنجاه درصد از جمعیت نقش و تاثیر زیادی بر نیم دیگر جامعه دارد. با توجه به نقش تربیتی مادرانه و حمایت زنان، سلامت روحی و جسمی آنان در سلامت جسم و روح نیمه دیگر جامعه بسیار موثر است. با ترویج زندگی شهرنشینی و مدرن، خانه ها کوچک و کوچکتر شدند و از تناسب فضای خانه برای آسایش و راحتی و ورزش و تفریح زنان در خانه کاسته شده است و از آنجا که زنان برای استفاده از هوای آزاد، تفریح، ورزش و بازی باید به بیرون از خانه ها پناه ببرند؛ بنابراین فراهم آوردن مکان های امن حق طبیعی زنان بشمار می آید.
مردان بدون هیچ نگرانی و دغدغه ای می توانند در همه بوستان ها و فضاهای سبز به بازی و تفریح بپردازند اما زنان این دغدغه را دارند که جایی را داشته باشند تا در آرامش و بدور از هر مزاحمتی به ورزش، بازی و تفریح بپردازند. پس ضروریست مکان هایی همچون سالن های سرپوشیده و پارک ها مختص بانوان باشند تا در آنجا و در امنیت و آرامش به راحتی به ورزش و تحرک بپردازند و توسعه چنین اماکنی مختص بانوان وجود داشته باشد تا در آنجا در امنیت و آرامش براحتی ورزش کنند. توسعه این اماکن می تواند در حجاب و عفاف زنان در این اماکن نیز اثر مثبت داشته باشد. وقتی مکان هایی باشد تا خانم ها بتوانند بدون محدودیت حجاب وقت خود را بصورت مفید صرف کنند از رعایت حجاب و ورزش کردن در پارک های عمومی آزرده نمی شوند.
عبدالحمید احمدی، معاون آموزشی، پژوهشی و فرهنگی وزارت ورزش و جوانان که مجددا به عنوان رئیس انجمن خبرنگاران، نویسندگان و عکاسان ورزشی کشور انتخاب شد؛ در خصوص ورزش بانوان و موضوع عفاف و حجاب بیان کرد: موضوع ورزش بانوان از اولویت هایی بوده که خوشبختانه در این زمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته و در این دوره مدیریتی بر ایجاد فرصت های برابر در رابطه با حضور بانوان در فعالیت های ورزشی همگانی و قهرمانی تاکید شده است. البته همچنان باید اولویت را به ورزش همگانی و فراهم کردن شرایط، وسایل و امکانات حضور هر چه گسترده تر بانوان در ورزش قرار دهیم. زیرا سلامت بانوان مساوی است با سلامت جامعه و هرچه از بانوان با سلامت جسمی و روانی بالاتری برخوردار باشیم؛ متعاقبا می توان به سلامت نسل آینده امیدوارتر بود و آن را تضمین کرد. بنابراین اهمیت حضور بانوان در ورزش به مراتب بیشتر است.
احمدی تاکید کرد: یکی از مسئولیت های همه دستگاه های ذیربط این است که بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا بانوان به اقتضای فرهنگ اعتقادی موجود و چارچوب ها از مکان های ورزشی مناسب، در دسترس، مجهز و ایمن بهره مند شوند و فضای ورزش برای بانوان به میزانی که برای آقایان فراهم شده موجود باشد. در بخش ورزش قهرمانی هم نسبت به گذشته وضعیت بهتری داریم. این موضوع به معنای این نیست که با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای خوبی که در بخش ورزش قهرمانی بانوان داریم؛ در وضعیت مطلوب قرار گرفته ایم. اما با کمک یکدیگر، تشریک مساعی و هم افزایی به وضعیت مطلوب خواهیم رسید. اگر ما به دنبال افتخارآفرینی و کسب مدال در میادین بین المللی ورزشی بخصوص در بازی های المپیک و آسیایی که در دید گسترده جهانیان قرار دارد؛ هستیم؛ قطعا سرمایه گذاری در بخش بانوان در کوتاه مدت ما را به نتایج بهتری خواهد رساند که در سال های اخیر آثار آن را مشاهده کردیم.
معاون وزارت ورزش و جوانان در خصوص آسیب شناسی ورزش بانوان بیان کرد: شرایط در رشته های مختلف ورزشی متفاوت است. در عمده رشته های ورزشی منعی برای حضور بانوان وجود ندارد. در برخی از رشته ها هم مدعی وجود ندارد. بنابراین عرف جامعه و اقبالی که بانوان به فعالیت ها و رشته های مختلف ورزشی نشان می دهند یک ملاک برای ورزش بانوان است. تلاش ما بر این است که موانع داخلی و خارجی که به کمبودها معطوف می شود را برطرف کنیم. ضمن اینکه درباره فعالیت های ورزشی بانوان نباید بی دقتی کرد. زیرا عدم رعایت موازین و بی دقتی ها موجب بروز مشکلاتی می شود. رعایت چارچوب ها و موازین پوشش برای بانوان و آقایان ضروری است و باید در راستای قوانین فدراسیون های ورزشی که مسئول اصلی رشته های ورزشی هستند؛ باشد. تا مانعی پیش روی ورزش بانوان نباشد. قطعا حرکت در مسیر توسعه با موانعی مواجه است و کسانی که برای رسیدن به اهداف تلاش می کنند باید موانع را با تدبیر مدیریت کنند و از آنها عبور کنند. با نگاهی به گذشته، حوزه ورزش بانوان کشور ما مسیر خوبی را طی کرده و حتما شرایط بهتری را پیش رو خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: برنامه ریزی برای رسیدن به شرایط بهتر در ورزش بانوان در حیطه مدیریتی معاونت ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان است. فلسفه وجودی این معاونت هم برنامه ریزی، سیاست گذاری و ایجاد هم افزایی در بخش های مختلف ورزش بانوان است. نهادهای دیگر مانند قوه مجریه، مقننه، رسانه ها و ... هم نگاه مثبتی در این راستا دارند. در ورزش بانوان مانع جدی در مسیر پیشرفت وجود ندارد و تنها مانع آن می تواند مشکل تامین اعتبارات در این بخش باشد.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش یکشنبه 25 تیر کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای حسین شریفی بود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12 تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
فرهنگ و ورزش