صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 11:35 به مدت 1:20دقیقه

برنامه فرهنگ و ورزش این هفته (10 تا 15 تیر) به موضوع (ورزش شهروندی) اختصاص خواهد یافت.

به گزارش رادیو ورزش؛ ورزش شهروندی همان مفهوم ورزش برای همه است. به این معنی که همه شهروندان امکان استفاده از آن را داشته باشند. فوتبال، والیبال، بسکتبال و سایر رشته های ورزشی شاید برای همه افراد شناخته شده باشند اما هر کدام از این رشته ها فقط عده خاصی را جذب خود می کند و هر کدام از این رشته ها محدودیت فعالیتی دارد. ورزش شهروندی روی همه اقشار جامعه از هر جنس، سن و طبقه ای که باشند؛ تاکید دارد.
دکتر حمید قاسمی، مدیر رادیو ورزش در وب سایت شخصی خود بخشی را تحت عنوان دعوت به ارائه نقد و نظر درباره مفهوم ورزش همگانی در نظر گرفته و ضمن ارائه مقدمه ای در این خصوص پذیرای مشارکت منتقدین است.
قاسمی، مدیر رادیو ورزش و عضو هیئت علمی دانشگاه در زمینه ورزش شهروندی اظهار کرد: برای توسعه ورزش همگانی تلاش زیادی می شود اما بنظر می رسد حرکات اثربخش جنبه های شعاری متناسب با بخش های عملیاتی نیست. از طرفی عدم اتفاق نظر در تعریفی منسجم در خصوص ورزش همگانی وجود دارد. بالاخره باید در بخش های اجرایی، رسانه، معاونت ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون ورزش همگانی و سایر سازمان ها و دستگاه های ورزشی مشخص شود که باید در چه مسیری و چگونه گام برداشت. در دنیا اسامی مختلفی برای ورزش همگانی وجود دارد. Sport for all، Recreational sports و Public sport از اسامی هستند که در کشورمان به عنوان ورزش همگانی ترجمه می شوند. بیش از 27 تعریف جذاب از ورزش همگانی وجود دارد که بهترین ترکیب از این تعاریف، انجام فعالیت های جسمانی با هدف سلامت جسمانی و روانی بدون محدودیت جسمی، جنسی، مالی و زمانی است. به عبارت دیگر فرد باید بتواند در هر شرایطی با یک هدف مشخص فعالیت های روزمره داشته باشد. محورهای کلیدی در این تعریف باید عملیاتی شود. فعالیت های جسمانی به چند دسته، بازی غریزی (play) مثل بالا رفتن از درخت، شیرجه در آب و ...، بازی های قراردادی موقتی (game) مثل بازی های بومی محلی که برنده و بازنده دارد و ورزش (sport) تقسیم بندی می شود که قوانین جهانی دارد و استاندارهای مشخص هر رشته وجود دارد. فعالیت های روزمره physical activity هم به حرکت های روزمره اشاره دارد برای مثال جایگزین کردن رفت و آمد از راه پله ها به جای آسانسور.
هدف از تمام این فعالیت ها رسیدن به سلامتی است که بر پایه 5 محور اصلی قرار دارد: ترکیب بدنی متناسب، استقامت قلبی ریوی، قدرت و استقامت عضلانی و انعطافپذیری. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به قدری این شاخص ها برای سلامتی مهم هستند که از آمادگی جسمانی به عنوان یک جنبش یاد می شود. اگر این مفاهیم به درستی جا بیافتند و راه هایی که می توان منطقی و علمی عمل کرد تا کیفیت زندگی را افزایش بدهیم؛ در پیش بگیریم می توانیم شاهد حفظ سرمایه های انسانی باشیم.
وی تاکید کرد: ساده ترین راه این است که از مردم بخواهیم از زندگی ساکن به سوی زندگی پرتحرک پیش بروند. برای مثال هر نیم ساعتی که نشسته اید بلند شوید و بایستید یا راه بروید. بهترین ابزار پیشگیری از بیماری ها ورزش است. باید تدبیری اندیشید تا مردم برای ورزش در سبد هزینه های خانواده جایی باز کنند.
برنامه زنده فرهنگ و ورزش شنبه 10 تیر کاری از گروه تفریحات ورزشی با اجرای حسین شریفیبود. این برنامه در جهت اعتلای فرهنگ ورزش روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12 تا 13:30، از رادیو ورزش پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • تاریخ عبرت آموز تربیت بدنی ایران

  • ورزشکاران سفیران فرهنگی و اجتماعی

  • سیاست و ورزش در ایران

  • راهکارهای پویایی اقتصاد ورزش

  • ورزش و پژوهش

  • ورزش دانشگاه متن است نه حاشیه

  • نقش ورزش در انسجام و وحدت ملی

  • بسیج و اشاعه فرهنگ ورزش

  • اهمیت ورزش سالمندی

  • کتاب های صوتی در حوزه ورزش